چگونه از نوزاد مراقبت کنیم؟

زمانی که بچه به دنیا می آید، والدین نگرانی هایی در رابطه با مراقبت و نگهداری از او دارند. در این رابطه، لازم است شما اطلاعات کافی در این مورد داشته باشید. در این مقاله به بخشی از سوالات و نگرانی های شما پاسخ داده خواهد شد.

مراحل رشد نوزاد در سال اول

مراقبت از نوزاد سختی های خود را دارد، ولی در عین حال شیرین نیز هست و باعث کسب تجربه می شود.

لبخندها

در دوماه بی خوابی شبانه و آرام کردن او، گریه های زیادی را می بینید. شاید در این مدت لبخندی زودگذر دیده باشید، اما این لبخند بلافاصله محو می شود. از سن 2 ماهگی به بعد، کودک به صدا و حرکات شما با لبخند پاسخ می دهد.

بهتر است در مقابل گریه های او صبوری کنید. از 4 ماهگی به بعد، صدای شیرین تری می شنوید و فرزند شما می خندد. ادا در آوردن، قلقلک دادن و بازی دالی، به راحتی کودک شما را می خنداند.

خواب شبانه

خواب شبانه کامل برای نوزادان، غیرواقع بینانه و برای کودکان مضرمی باشد. بعد از سن ۲ تا ۴ ماهگی، کودکان می توانند سرتاسر شب را بخوابند. در این مواقع خواب شبانه کامل برای پدرها و مادرها دشوار است.

نشستن

بیشتر نوزادان در سن 5 تا 6 ماهگی، به کمک پشتیبان می توانند بشینند. نوزادان با گذاشتن دست ها در جلوی خود یا تکیه دادن به یک بالشت یا مبل، می توانند بنشینند. کودکان در سن ۷ تا ۹ ماهگی، بدون کمک می توانند بنشینند.

چهار دست و پا رفتن

بعد از ۹ ماهگی بیشتر بچه ها چهار دست و پا حرکت می کنند و بعضی ترجیح می دهند بخزند و روی شکم حرکت کنند. چهاردست و پا راه رفتن یکی از مراحل اصلی رشد نوزاد نیست و نوزادانی که می خزند نیز سایر مراحل رشد را طی می کنند. همچنین شما باید در جاهای مختلف خانه، دنبال کودک 8 ماهه خود باشید.

غذا خوردن با انگشت

زمانی که غذا خوردن با قاشق برای کودک جذابیتی ندارد، کودکان دوست دارند خودشان غذا بخورند. کودکان از سن 9 تا 12 ماهگی، کنترل بهتری روی دست های خود دارند و غذاهای انگشتی را راحت تر در دست می گیرند. در این سن، کودکان دوست دارند همه چیز را مزه کنند؛ بنابراین باید حواستان به محیط اطراف کودک باشد.

ایستادن

کودکان می توانند با کمک گرفتن از مبل و چیزهای دیگر، قدم های کوچک بردارند. در ماه ها و هفته های قبل از راه رفتن مستقل، با کمک گرفتن از اشیاء راه می روند. کودکان در 12 ماهگی، می توانند بدون کمک، کمی بایستند.

راه رفتن

مهم ترین مرحله رشد کودک راه رفتن است. کودکان معمولاً بین ۹ تا ۱۷ ماهگی راه می افتند و بیشتر کودکان حدود ۱۳ ماهگی اولین قدم های خود را برمی دارند. این لحظه واقعاً شیرین و لذت بخش است.

حرف زدن

حدود یک سالگی نوزاد، زمانی که شما را صدا می زند، بسیار شیرین است و هیچ صدایی لذت بخش تر از آن نیست. او در این سن به خوبی صدای دیگران را تقلید می کند و می تواند یک کلمه را بگوید. زمانی نمی برد که به راحتی می تواند صحبت کند.

پستانک

بیشتر پستانک ها از سیلیکن یا لاستیک ساخته شده اند و در شکل های مختلف موجود هستند. بر اساس سوراخ سر پستانک، میزان جریان متفاوتی دارند. شما باید انواع مختلف را امتحان کنید و ببینید کودک شما از کدامیک راحت تر شیر می خورد. پستانک ها را بررسی کنید و مطمئن شوید پارگی یا ترک نداشته باشند.

چه زمانی شیرش را خورده است؟

زمانی که از مکیدن دست می کشد ورویش را به سمت دیگری می چرخاند. اگر به اندازه کافی بزرگ شده باشد، با دستش بطری شیر را هل می دهد. او را مجبور نکنید تا ته شیر را بنوشد. اگر نوزاد پس از شیر خوردن بالا بیاورد، باید کمتر به او شیر دهید.

چگونه آروغ بزند؟

اگر در حین یا بعد از شیر خوردن، احتیاج به آروغ زدن دارد، او را روی زانو نگه دارید یا روی شانه تکیه دهید. به آرامی به پشت او ضربه بزنید. می توانید نوزاد را از طرف شکم روی زانوی خود بخوابانید و به پشتش آرام ضربه بزنید. پارچه ای در دسترس داشته باشید تا اگر نوزاد شیر بالا آورد از آن استفاده کنید. اگر نوزاد آروغ نزد ولی به نظر راحت می آمد، جای نگرانی نیست، بعضی از نوزدان بعد از شیر خوردن آروغ نمی زنند.

 

 

مطالب پیشنهادی

اولین پریودی دختران چه زمانی است؟

دختران نوجوان از چه سنی اولین پریود خود را تجربه می کنند و در رابطه با مراقبت‌های پریودی چه باید بدانند؟  گاهی در مراحل دوران بلوغ، خون از واژنتان می آید و این زمانی است که شما برای اولین بار

نمایش »

انواع روش های زایمان را بشناسید

در سراسر دنیا انواع روش های زایمان وجود دارد. در کشور ایران زایمان طبیعی، زایمان سزارین و زایمان در آب جزء شایع ترین زایمان ها می باشد. البته باید گفت با پیشرفت علم و تکنولوژی، روش های مختلفی وجود دارد

نمایش »

فواید مکمل آهن برای کودکان

شیوع کمبود آهن در میان نوزادان و کودکان خردسال ساکن کشورهای در حال توسعه بالاست. آهن به دلیل خواص شیمیایی آن ( پتانسیل اکسیداتیو) در چندین سیستم بیولوژیکی که برای سلامت انسان حیاتی هستند، عمل می کند. آهن که به

نمایش »

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.