چه زمانی پس از سقط جنین می توان باردار شد؟

شما می‌توانید فقط چند هفته پس از سقط جنین باردار شوید، حتی اگر هنوز پریود نشده اید. این بستگی به این دارد که قبل از وقوع سقط جنین، در هفته چند بارداری بوده‌اید. در هر بارداری 10% تا 15% احتمال سقط وجود دارد، حتی اگر عوامل شناخته شده ای برای آن وجود نداشته باشد. بنابراین شما تنها فردی نیستید که دچار این رخداد شده اید.

اگر می‌خواهید به زودی بعد از سقط جنین باردار شوید یا می‌خواهید از باردار شدن مجدد خودداری کنید، در اینجا اطلاعات بیشتری درباره آنچه در هفته‌ها و ماه‌های بعد از سقط انتظار دارید، عنوان شده است.

به گفته‌ی دکتر کریس ونتر، متخصص زنان و زایمان، سقط جنین پراکنده (در فواصل نامنظم) معمول‌ترین نوع است و 80% اوقات به اختلالات کروموزومی مرتبط است. می‌دانیم که هر چه سن مادر بیشتر باشد، احتمال اختلالات کروموزومی بیشتر خواهد بود.

برای این نوع از سقط جنین‌ها علت و درمان‌ مشخصی وجود ندارد، زیرا نمی توان سن یا کیفیت تخمک‌ها –که مشخص می‌کند آیا بارداری پیشرفت خوبی خواهد داشت یا خیر- را تغییر داد. بنابراین بارورسازی غیرطبیعی که باعث سقط جنین می‌شود، به احتمال کمی دوباره رخ می‌دهد. پس اگر فقط یک سقط جنین داشته‌اید، به این معنا نیست که دوباره رخ خواهد داد، اما توجه به آمادگی برای بارداری بعد از کورتاژ ضرورت دارد.

تقریباً تمام (90%) سقط جنین‌ها در دوازده هفته‌ی اول بارداری رخ می‌دهد. به همین علت توصیه می‌شود برای اعلام این خبر به اطرافیان تان، تا هفته‌ی دوازدهم بارداری صبر کنید. به گفته‌ی دکتر ونتر، این خطرناک‌ترین زمان بارداری است؛ اما وقتی در هفته‌ی هفتم تا هشتم تپش قلب جنین تایید شد، خطر به 3% کاهش می‌یابد.

چه مدت بعد از سقط جنین می‌توانید باردار شوید؟

بعد از سقط جنین چرخه قاعدگی شما دوباره فعال می‌ شود. تخمک گذاری (هنگامی که یک تخمک از تخمدان آزاد می‌شود) به طور معمول در روز چهاردهم چرخه قاعدگی 28 روزه اتفاق می‌افتد. این بدان معناست که احتمالاً فقط دو هفته پس از سقط جنین، تخمک گذاری خواهید داشت. به عبارت دیگر، اگر رابطه جنسی محافظت نشده فقط دو هفته بعد از سقط جنین داشته باشید، حتی اگر هنوز دوره‌ای نداشته‌اید، از نظر جسمی امکان پذیر است که دوباره باردار شوید. با این حال، همه یک چرخه 28 روزه ندارند، بنابراین زمان دقیق می‌تواند متفاوت باشد.

خطرات احتمالی

خوشبختانه برای بانوانی که یک سقط جنین داشته‌اند، احتمال بارداری های موفق بعدی بسیار زیاد است – 85% تا 90% تمام بارداری‌های بعدی موفق اند و داشتن یک سقط جنین به عنوان شاخص مشکل بالقوه‌ی باروری محسوب نمی‌شود. به گفته‌ی دکتر ونتر، معمولاً برای سقط، افراد به دنبال علت هستند و اغلب احساس گناه می‌کنند. باید به یاد داشته باشید که داشتن یک سقط جنین و سپس بارداری موفق و در پی آن سقط جنینی دیگر، به عنوان سقط جنین مکرر محسوب نمی‌شود.

علائم بارداری پس از سقط جنین

علائم بارداری به دنبال سقط مشابه علائم هر بارداری دیگری خواهد بود که عبارتند از:

  • پستان دردناک
  • حالت تهوع یا استفراغ
  • عقب افتادن دوره ماهیانه
  • خستگی
  • حساسیت به بو و مزه‌ها

اگر در طی شش هفته از سقط جنین عادت ماهیانه‌ای نداشته اید، آزمایش بارداری را در خانه انجام دهید. اگر نتایج مثبت است، با پزشک خود تماس بگیرید. آنها می‌توانند آزمایش خون را برای تعیین اینکه آیا شما باردار هستید یا هنوز هورمون‌های بارداری باقیمانده از بارداری قبلی هست را تشخیص دهند.

مطالب پیشنهادی

بهترین قطره آهن برای کودکان

بهترین قطره آهن برای کودکان سیاه شدن دندان‌های نوزاد به واسطه مصرف قطره آهن یکی از دغدغه‌های همیشگی والدین برای فرزندانشان بوده است. همان‌طور که می‌دانید کودکان باید از پایان ۶ ماهگی هر روز از مصرف قطره آهن برخوردار شوند

نمایش »

میزان آهن خون خود را بدانید

در بدن انسان باید تمام عناصر غذایی متعادل باشد تا کارکرد اندام ها به سلامت پیش برود. کمبود یک عنصر، عواقب و امراض مختلفی را به دنبال دارد. برای مثال آیا می دانید کمبود آهن خون باعث چه مشکلاتی میشود؟

نمایش »

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.