چطور درد دوران قاعدگی را کاهش دهیم؟

بسیاری از زنان در دوران قاعدگی، درد را تجربه می کنند. به صورت معمول، دردهای قاعدگی به شکل فشار و پیچش در زیر شکم، هم‌زمان با شروع قاعدگی و یا کمی قبل از آن نمایان می شوند. اما با رعایت نکاتی، می توان این دوران را به خوبی کنترل کرد.

درد قاعدگی چطور نمایان می شود؟

دردهای قاعدگی به دوسته تقسیم می شوند: دردهای اولیه و درد های ثانویه.

  • دردهای اولیه: ترشح ماده‌ای به نام پروستاگلاندین، در اکثر موارد باعث درد قاعدگی می شود. این نوع درد بیشتر در افراد جوان و گاهی با آغاز اولین قاعدگی مشاهده می شود. با گذشت زمان و بالا رفتن سن و معمولاً بعد از اولین زایمان، این درد کمتر می شود و ممکن است همراه با حالت تهوع، شل شدن مدفوع یا سردرد باشد.
  • دردهای ثانویه: این دردها در سنین بالاتر و با گذشت زمان بروز پیدا می‌کنند و به مرور بدتر می‌شوند. ممکن است قبل از شروع پریود آغاز و یا حتی بعد از آن هم ادامه داشته باشند. این دردها ممکن است به دلیل اختلال رحمی مثل اندومتریوز، فیبروم رحم یا بیماری التهابی لگن باشد.

پروستاگلاندین چیست و چه نقشی در قاعدگی دارد؟

موادی در بدن می باشد به نام پروستاگلاندین‌ها که در ایجاد التهاب و درد، نقش ایفا می‌کنند. این ماده باعث می شود جریان خون در رحم کاهش یابد و منقبض شود. نبود اکسیژن کافی برای ماهیچه های رحم و انقباض‌های پی‌‌در‌پی رحم باعث ایجاد درد می شود.

کاهش درد دوران قاعدگی

  • ورزش

ورزش های آسان مثل تمرینات کششی، یوگا، پیاده روی یا شنا، می تواند جریان خون را افزایش داده و میزان دل درد را کمتر کند. ۳-۴ بار تمرین در هفته، می‌تواند به طور چشمگیری درد پریود را بهبود ببخشد.

  • کیسه آب گرم

وقتی که دل درد به شدت شما را آزار می دهد، کیسه آب گرم بر روی شکم، بسیار تسکین دهنده می باشد.

  • نوشیدن آب

نوشیدن آب فراوان، باعث می شود خون قاعدگی از بدن براحتی دفع شود. در نتیجه 8 تا 10 لیوان آب یا مایعاتی مثل آب میوه یا شیر را در طول روز مصرف کنید.

  • مصرف غذای مناسب

وقتی غذای مناسب و کافی را در این دوران مصرف می کنید، همه چیز تغییر خواهد کرد. سبزیجات و میوه ها جهت کاهش درد قاعدگی مناسب است. هویج، سیب با کره بادام زمینی یا اسموتی ها میان وعده خوبی می باشند. غذاهایی مانند غذاهای آماده، شکلات و خوراکی های شور، علائم پریودی را بدتر می کنند، درنتیجه از آن ها اجتناب کنید.

  • کافئین در زمان پریود

کافئین می تواند موجب درد و نفخ شکم شود، در نتیجه برای کاهش درد، مصرف این ماده را کمتر کنید. و به جای آن می توانید از زنجبیل، چای گیاهی و چای سرد گیاهی یا آب استفاده نمایید.

  • یادداشت کردن زمان پریود

تاریخ قاعدگی را در تقویم یادداشت کرده و زمان شروع و اتمام آن را علامت بزنید. حالاتی که تجربه می کنید و میزان و شدت خونریزی را یادداشت نمایید. 

مطالب پیشنهادی

قرص آهن چه فوایدی دارد؟

آهن یکی از مواد معدنی بسیار مهم در بدن است و مهم‌ترین تأثیر آن در شکل‌گیری و اکسیژناسیون خون می باشد. آهن عضو اصلی در سنتز نوعی پروتئین در سلول‌های قرمز خونی است که هموگلوبین نام دارد. نقش اصلی هموگلوبین

نمایش »

عوارض ناشی از کمبود آهن چیست

کمبود آهن رشد کودک را به تاخیر می‌اندازد و عوارض زیر را ایجاد می‌کند: کم اشتهایی گوشه‌گیری ضعف عضلانی کاهش بهره هوشی کاهش قدرت یادگیری کاهش قدرت تمرکز خستگی زودرس احساس ضعف و بی حالی تاخیر در مهارت‌های حرکتی کمبود

نمایش »

شستن یا نشستن واژن در دوران قاعدگی

مراقبت مناسب و بهداشت قاعدگی در زمان پریودی، نقش مهمی در سلامت زنان دارد. متأسفانه بانوان به دلیل احساس شرم و صحبت نکردن در این مورد، اطلاعات کامل و درستس ندارند و از عفونت و بیماری های زنانگی رنج می

نمایش »

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.