نکاتی که در رابطه با نوزاد یک ماهه باید بدانید

مراقبت از نوزاد در هفته های اول بسیار سخت است. اما به تدریج حضور این کودک را می پذیرید و احساس اعتماد به نفس بیشتری پیدا می کنید. نوزاد یک ماهه حرکاتی دارد که شما به عنوان والدین، با مشاهده آن ها متوجه می شوید که فرزندتان نرمال است. بنابراین اگر می خواهید بدانید با نوزاد یک ماهه چطور رفتار کنید و طرز درست آن چیست، با ما همراه باشید.

نقاط عطف رشد نوزاد

کودک منحصر به فرد است و با سرعت رشد می کند. ممکن است چند هفته ای رشد کُند داشته باشد، اما جای نگرانی نیست و به حالت طبیعی برمی گردد. نقاط عطف رشد کودک یک ماهه در زیر بیان شده است:

نمو و رشد فیزیکی نوزاد یک ماهه

در این ماه حدود ۲.۵ تا ۳.۵ سانتی‌متر قد نوزاد افزایش پیدا می‌کند و در حدود ۶۵۰ تا ۹۰۰ گرم به وزن او اضافه می‌شود. پزشک متخصص اطفال، قد، وزن و دور سر نوزاد را اندازه می گیرد و نمودار رشد کودک را رسم می کند. کودک باید سرعت رشد ثابتی داشته باشد. حتماً متوجه شده اید که سر کودک، بزرگتر از بدن او است که این امر طبیعی است. رشد سر نوزاد، سریع تر از بدن او می باشد.

حواس نوزاد یک ماهه

کودک به صداها، مناظر و بوهای پیرامون خود زمانی که بیدار است توجه می کند. بر اجسام و چهره ها تمرکز بیشتری دارد و اگر چیزی را مقابل صورت او تکان دهید، آن را دنبال می کند. ماه آینده ممکن است اشیاء را بگیرد.

حرکت نوزاد یک ماهه

در این ماه کودک بیشتر واکنش نشان می دهد، برخی حرکات غیرارادی در 4 ماه اول تولد، ممکن است به حرکات کنترل شده تبدیل شود. زمانی که کودک روی شکم خوابیده، سر خود را بالا می‌آورد و دستان خود را به جای اینکه جمع کند، به اطراف می‌کشد یا با پاهای خود لگد می زند که در این وضعیت، در حال قوی کردن ماهیچه های پا است.

گریه کردن و برقراری ارتباط با نوزاد یک ماهه

نوزاد در این ماه بهتر ارتباط می گیرد. اگر کسل باشد، گریه می کند و اگر سرگرم باشد، می خندد. در این ماه می توانید تفاوت گریه های کودک را تشخیص دهید. اینکه گریه به دلیل گرسنگی، خستگی یا آزردگی است. همچنین در این ماه، لبخند نوزاد را می بینید که به آن “لبخند اجتماعی” می گویند.

حمایت از رشد نوزاد یک ماهه

در این ماه به موارد زیر باید توجه داشته باشید:

در آغوش کشیدن: هر زمان که می توانید کودک را بغل کنید. این راه برای برقراری رابطه عاطفی با یکدیگر فوق العاده است. به نظر کارشناسان، در آغوش گرفتن، سریع ترین راه برای آرام کردن کودک است. زیرا هر چه بزرگتر شود، تقاضای کمتری دارد.

محرک های دیداریدر این سن، کودک به دیدن اجسامی که خط صاف دارند، علاقه بیشتری نشان می دهد. اسباب بازی هایی با رنگ های روشن و متضاد، گزینه های انتخابی خوبی هستند، زیرا کودک چشم از آن ها بر نمی دارد.

اسباب بازی های لمسیکودک با لمس اجسام، در حال کشف دنیا است. اسباب بازی هایی با جنس ها، اشکال و اندازه های گوناگون در اختیارش بگذارید.

با نوزاد یک ماهه حرف بزنیدبا کودک خود مکالمه داشته باشید، زمان دهید که با غرغرها و خنده هایش با شما حرف بزند و شما نیز با صداها، لغات و حالت چهره، پاسخ دهید. کودک از شما یاد گرفته و تقلید می کند. بنابراین این «مکالمات اولیه» برای رشد کودک فوق‌العاده است.

نرمش بدنی به کودک دهیددستان کودک را مانند دست زدن به جلو بکشید و پاهای او را مانند رکاب زدن حرکت دهید و مدتی او را به شکم بخوابانید. این کارها ماهیچه های کودک را تقویت می کند.

به کودک محبت کنیدابراز محبت به کودک، حس امنیت و اعتماد را به او القا می کند.

مطالب پیشنهادی

قرص آهن چه فوایدی دارد؟

آهن یکی از مواد معدنی بسیار مهم در بدن است و مهم‌ترین تأثیر آن در شکل‌گیری و اکسیژناسیون خون می باشد. آهن عضو اصلی در سنتز نوعی پروتئین در سلول‌های قرمز خونی است که هموگلوبین نام دارد. نقش اصلی هموگلوبین

نمایش »

قاعدگی بانوان و باور های غلط

چرخه قاعدگی سلسله تغییرات فیزیولوژیکی است که بدن زن تحمل می کند تا برای بارداری آماده شود. تقریباً ماهی یک‌بار، رحم یک لایه بافت جدید (اندومتریوم، آندومتر) ایجاد می کند تا آماده‌ی دریافت سلول تخمک لقاح‌یافته شود. زمانی که لقاح

نمایش »

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.