مکمل های خون ساز برای کم خونی را بشناسیم

کم خونی نوعی بیماری است که یک سوم جمعیت جهان را درگیر کرده است و منجر به افزایش میزان مرگ‌و‌میر،‌ کاهش راندمان کاری و نقص در تکامل سیستم عصبی شده است. پیروی از یک رژیم غذایی متعادل و متنوع و مصرف مکمل خون ساز، در درمان کم خونی مؤثر است.

کم خونی چیست؟

زمانی که تعداد گلبول‌های قرمز سالم خون در بدن کاهش یابد، آنمی اتفاق می افتد. گلبول‌های قرمز خون اکسیژن را به تمام اندام‌های بدن منتقل می‌کنند. درنتیجه کاهش تعداد آن‌ها، نشان‌دهنده پایین بودن اکسیژن بدن نسبت به حالت طبیعی می باشد. بسیاری از نشانه های کم خونی به دلیل کاهش انتقال اکسیژن به بافت‌ها و اندام‌های حیاتی بدن می باشد. کم خونی بر اساس مقدار هموگلوبین اندازه‌گیری می‌شود. هموگلوبین پروتئین موجود در گلبول‌های قرمز خون است که اکسیژن را از شش‌ها گرفته و به سایر اندام‌ها انتقال می دهد.

نشانه های کم خونی

افرادی که به آنمی دچار هستند اغلب بدنی سرد و چهره ای رنگ پریده دارند. به علاوه ممکن است نشانه های زیر را داشته باشند:

 • خستگی و اختلال در تمرکز
 • سرگیجه یا سردرد، مخصوصا زمان ایستادن
 • تمایل زیاد و ولع به خوردن یخ یا خاک
 • یبوست

سایر علائم در صورت کم خونی شدید

 • تنگی نفس
 • درد قفسه سینه
 • ناخن‌های شکننده

اگر در فرد مبتلا به آنمی شدید میزان اکسیژن خون پایین باشد، می تواند باعث حمله قلبی شود.

از علائم دیگر کم خونی

 • رنگ پریدگی
 • فشار خون بالا یا پایین
 • افزایش ضربان قلب
 • بزرگ شدن کبد یا طحال
 • بزرگ شدن غدد لنفاوی

درمان کم خونی

درمان کم خونی به علت آن بستگی دارد. داشتن یک رژیم غذایی غنی نیز موثر است و از عود مجدد آنمی پیشگیری می نماید. همچنین کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی، یکی از دلایل عمده آنمی است که با مصرف قرص مکمل خون ساز برطرف می شود.

مکمل کم خونی

نیازهای بدن به مواد مغذی و درمان کم خونی را می توان با کامل‌ترین قرص های مکمل خون ساز تامین کرد. در کنار رژیم غذایی، استفاده از مکمل کم خونی نیز توصیه می شود. با توجه به انواع گوناگون مکمل و کیفیت آن، قیمت هم متفاوت خواهد بود.

مکمل در دوران پریود

در طول قاعدگی بسیاری از ویتامین‌ها و مواد معدنی از دست می‌رود و کمبود ویتامین یکی از دلایل آنمی می باشد. به همین دلیل خانم‌ها بیشتر از آقایان مبتلا به این بیماری می‌شوند. هنگام انتخاب مکمل مناسب، حتماً به ترکیبات تشکیل‌دهنده آن نیز دقت کنید.

مکمل در دوران بارداری

زنان باردار به مواد مغذی مثل آهن، بیشتر نیاز دارند. بنابراین استفاده از یک مکمل کم خونی مناسب که حاوی دوز مناسبی از آهن باشد، بسیار مهم است.

مکمل در زمان ورزش

ورزشکاران به گلبول‌های قرمز بیشتری نیاز دارند تا حین ورزش به اندام ها  اکسیژن کافی برسد و ممکن بدون استفاده از مکمل، دچار آنمی شوند. بانوانی که ورزش می کنند به مواد مغذی بیشتر احتیاج دارند. که البته دلیل قطعی آن مشخص نیست.

مکمل در زمان خونریزی

افرادی که به دلایل گوناگون خون از دست می دهند، به قرص مکمل خون ساز احتیاج دارند. کسانی که به دلیل زخم های گوارشی خونریزی می کنند یا خون اهدا می‌کنند، بیشتر در معرض خطر کم خونی قرار دارند.

مطالب پیشنهادی

علائم کم خونی در مردان را بدانید

عموم افراد بر این باورند که بیماری کم خونی مختص به زنان است و مردان به این عارضه مبتلا نخواهند شد. در حالی که ابتلاء به کم خونی در آقایان نیز امکان پذیر است. درست است که احتمال ابتلاء خانم

نمایش »

چگونه از نوزاد مراقبت کنیم؟

زمانی که بچه به دنیا می آید، والدین نگرانی هایی در رابطه با مراقبت و نگهداری از او دارند. در این رابطه، لازم است شما اطلاعات کافی در این مورد داشته باشید. در این مقاله به بخشی از سوالات و

نمایش »

برای کودکتان چه قطره آهنی خوب است؟

برای کودکتان چه قطره آهنی خوب است؟ همانطور که می‌دانید آهن نقش حیاتی در سلامت انسان داشته و کمبود آن در بدن، به ویژه برای کودکان در حال رشد، عواقب جبران ناپذیری دارد.نوزادان و کودکانی که دچار کمبود آهن هستند در قیاس

نمایش »

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.