مراقبت از دندان های خود

مراقبت از دندان ها، به جلوگیری از پوسیدگی و بیماری لثه کمک می کند.

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن درست، می تواند از ایجاد پلاک (یک لایه شفاف از باکتری که به دندان شما می چسبد) جلوگیری کند. پس از خوردن غذا، باکتری ها قند روی دندان های شما را به اسیدهایی تجزیه می کنند که مینای دندان را از بین می برند و باعث ایجاد سوراخ هایی به نام حفره می شوند. پلاک همچنین باعث التهاب لثه که یک بیماری لثه است می شود و می تواند لثه های شما را قرمز، متورم و دردناک کند.

چگونه از ایجاد پلاک جلوگیری کنیم؟

برای جلوگیری از پوسیدگی، باید پلاک را بردارید. برای این کار، روزی دو بار مسواک بزنید و حداقل یک بار در روز از نخ دندان استفاده نمایید. مسواک زدن، لثه ها را نیز تحریک می کند که این امر به حفظ سلامت لثه و جلوگیری از بیماری لثه کمک می کند. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن، مهم ترین کارهایی هستند که می توانید برای حفظ سلامت دندان ها و لثه های خود انجام دهید.

تارتار پلاکی است که سخت تر، آسیب رسان تر و جدا کردن آن دشوارتر است. استفاده از خمیردندان ها و دهانشویه های ضد تارتار و صرف زمان اضافی برای مسواک زدن دندان ها در نزدیکی غدد بزاقی (داخل دندان های جلویی پایین و قسمت بیرونی دندان های عقب بالا)، ممکن است رشد تارتار جدید را کند کند.

اگر دندان‌های شما به گرما، سرما و فشار حساس هستند، بهتر است از خمیردندان مخصوص دندان‌های حساس استفاده کنید.

آیا چیزی که من می خورم روی دندان هایم تأثیر می گذارد؟

همانطور که احتمالاً می دانید، خوردن شکر یکی از دلایل اصلی پوسیدگی دندان است. اما مهم این نیست که چه مقدار شکر می خورید. زمان و نحوه خوردن آن می تواند به همان اندازه مهم باشد.

اگر در طول روز غذاهای شیرین می خورید یا نوشابه می نوشید، به باکتری های دهان خود غذا می دهید. باکتری هایی که به خوبی تغذیه می شوند، احتمال ایجاد حفره ها را افزایش می دهند. آب نبات های سفت، قطره های ضد سرفه و نعناع های تنفسی که حاوی قند هستند، مضر هستند؛ زیرا به آرامی در دهان شما حل می شوند. بهتر است بین وعده های غذایی از غذاهای شیرین استفاده نکنید.

غذاهای قندی یا نشاسته ای که همراه با غذا مصرف می شوند، نسبت به زمانی که به تنهایی خورده می شوند کمتر برای دندان ها مضر هستند. این ممکن است به این دلیل باشد که دهان ما در حین غذا خوردن، بزاق بیشتری تولید می کند که قند و باکتری را از بین می برد. خوردن غذاهای شیرین قبل از خواب، می تواند مضرترین حالت باشد.

برای اکثر مردم، حذف کامل شیرینی ها سخت است؛ بنابراین سعی کنید این دستورالعمل های واقع بینانه تر را دنبال کنید:

  • کربوهیدرات ها (قند و نشاسته) را همراه با غذا مصرف کنید.
  • اگر بعد از غذا نمی توانید دندان های خود را مسواک بزنید، دهان خود را با آب یا دهان شویه بشویید یا آدامس بدون قند بجوید.
  • بین وعده های غذایی از غذاهای شیرین استفاده نکنید.
  • اگر میان وعده می خورید، غذاهای بدون قند مانند پنیر، ذرت بو داده، سبزیجات خام یا ماست بخورید.

راه درست مسواک زدن چیست؟

دندانپزشکان می گویند شما باید حداقل 2 دقیقه و دو بار در روز، دندان های خود را مسواک بزنید. در اینجا چند نکته در مورد نحوه صحیح مسواک زدن آورده شده است:

  • برس خود را با زاویه 45 درجه در برابر خط لثه خود نگه دارید. با حرکات کوتاه (حدود یک دندان) به آرامی مسواک بزنید. مسواک زدن بیش از حد می تواند باعث عقب نشینی لثه ها، حساسیت دندان ها و به مرور زمان، باعث لق شدن دندان ها شود.
  • تمام سطوح خارجی و داخلی دندان ها و سطوح جویدنی را مسواک بزنید. مطمئن شوید که وارد گودال ها و شکاف ها شده اید.
  • می توانید به آرامی زبان خود را مسواک بزنید.
  • در حین مسواک زدن، از یک تایمر استفاده کنید یا آهنگ مورد علاقه خود را پخش کنید تا به مدت 2 تا 3 دقیقه کامل به مسواک زدن عادت کنید.

آیا واقعا نیاز به نخ دندان دارم؟

بله. مسواک زدن مهم است اما پلاک و ذرات غذا را بین دندان‌ها و نزدیک خط لثه از بین نمی‌برد. حداقل یک بار در روز باید این فضاها را نخ دندان بکشید.

با هر نخ دندانی، باید مراقب باشید که به لثه های خود آسیب نرسانید. این دستورالعمل ها را دنبال کنید:

  • نخ دندان را با احتیاط بین دو دندان و با حرکات عقب و جلو قرار دهید. آن را به آرامی به خط لثه بیاورید، اما آن را به زور زیر لثه نکشید. نخ دندان را به شکل حرف C در اطراف لبه دندان خود خم کنید و آن را در کناره هر دندان به بالا و پایین بلغزانید.
  • این روند را بین تمام دندان های خود تکرار کنید.

مطالب پیشنهادی

مراحل بارداری چگونه شکل می گیرد؟

بسیاری از والدین که انتظار فرزند خود را می کشند، دوست دارند از مراحل رشد جنین شان و اینکه با چه اندازه و شکلی در رحم مادر قرار دارد، مطلع شوند. حتی گاهی سؤالات از این دست هستند که نحوه

نمایش »

قطره آهن چقدر بدم

قطره آهن به منظور تامین آهن بدن، پیشگیری از کم خونی کودکان و افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن به کودکان بالای 6 ماه داده می‌شود. نیاز به آهن در دوران کودکی یک نیاز اساسی است و از طرفی شیوع اختلالات ذهنی و حرکتی در افراد،

نمایش »

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.