مراحل بارداری چگونه شکل می گیرد؟

بسیاری از والدین که انتظار فرزند خود را می کشند، دوست دارند از مراحل رشد جنین شان و اینکه با چه اندازه و شکلی در رحم مادر قرار دارد، مطلع شوند. حتی گاهی سؤالات از این دست هستند که نحوه حرکت و رشد تک‌تک اندام‌ ها چگونه است؟

اگر شما هم دوست دارید از مراحل بارداری آگاه شوید، با ما همراه باشید.

تخمک گذاری و شکل گیری لقاح

در داخل تخمدان ها، هر ماه تعدادی تخمک در کیسه هایی پر از فولیکول شروع به رشد می کند. در نهایت یکی از تخمک‌ها از فولیکول آزاد می‌شود که به این اتفاق تخمک‌گذاری می‌گویند. حدوداً دو هفته پیش از آغاز دورۀ عادت ماهانه، تخمک گذاری شکل میگیرد. هنگامی که تخمک از فولیکول آزاد شد، فولیکول به کیستی به نام جسم زرد تبدیل می شود. جسم زرد شروع به ترشح هورمونی می‌کند که این هورمون باعث افزایش ضخامت دیوارۀ رحم می شود و به این ترتیب رحم برای حضور تخمک بارور آمادگی می یابد. تخمک آزاد شده نیز وارد لولۀ رحم یا فالوپ می‌شود. تخمک حدود ۲۴ ساعت بعد از آزاد شدن در لولۀ رحم، منتظر یک اسپرم باقی می‌ماند تا لقاح انجام شود. اگر هیچ اسپرمی در اطراف تخمک نباشد تا آن را بارور کند، تخمک از لولۀ رحم خارج و وارد رحم شده و سپس تفکیک می‌شود. بعد از آن، سطح هورمون به حالت عادی برگشته و پوشش ضخیم رحم فرو می‌ریزد و به این ترتیب دورۀ عادت ماهانه آغاز می‌شود.

چگونگی تشکیل جنین

پس از نزدیکی جنسی، اسپرم وارد تخمک می شود، لقاح شکل گرفته و بارداری آغاز می شود. در این ترکیب ژنتیکی از ابتدا جنسیت جنین تعیین می شود. اما امکان شناسایی آن توسط پزشکان تا زمان رشد اندام تولید مثل جنین وجود ندارد. پس از آن هم تنها به وسیله سونوگرافی مشخص می شود.

سه روز پس از لقاح، تخمک بارور و تکثیر سلولی فوراً شروع می شود. درهمین زمان نطفه توسط لوله فالوپ یا همان لوله رحمی که به دیواره رحم متصل است، وارد رحم می شود. تخمک بارور حدود سه تا چهار روز در لولۀ رحم باقی خواهد ماند، اما طی ۲۴ ساعت بعد از بارور شدن، به سرعت شروع به تقسیم سلولی می‌کند تا به بلاستوسیست تبدیل شود. بلاستوسیست که تخمک لقاح‌یافته‌ است، به مدت چند روز تقسیم سلولی انجام داده و در طول لولۀ رحم به سمت رحم حرکت می کند و در این زمان تقسیم سلولی ادامه دارد. بعد از تقسیم سلول و شکل‌گیری بلاستوسیست، لایۀ خارجی آن که بعدها تبدیل به جفت می شود،  شروع به ترشح هورمون بارداری یا HCG می کند. مدتی بعد از ورود به رحم، بلاستوسیست به دیوارۀ رحم می‌چسبد که این عمل لانه‌گزینی نام دارد.

مراحل بارداری انسان حدود 38 هفته زمان می برد که اگر آن را برحسب آخرین قاعدگی مادر محاسبه کنیم، به 40 هفته نیز افزایش پیدا می‌کند. هفته های اول بارداری نطفه در حال رشد را رویان و پس از آن را جنین می نامند.

انسان ها به طور معمول در هر نوبت از بارداری خود تنها یک جنین در رحم خود دارند که البته چند قلویی نیز امری غیرعادی در میان انسان‌ها محسوب نمی‌شود و بسیاری از افراد (عموماً به دلایل ژنتیکی) بارداری‌های بیش از یک جنین را نیز تجربه می کنند.

مطالب پیشنهادی

درباره حاملگی مجدد بیشتر بدانید

چه مدت بعد از زایمان می توان باردار شد؟ امروزه افکار غلطی در رابطه با زمان حاملگی مجدد بعد از زایمان وجود دارد. اکثر خانم ها بر این باورند که باردار شدن در دوران شیردهی غیرممکن است. اما مطالعات نشان

نمایش »

چطور کم خونی را درمان کنیم؟

هر ساله افراد (به خصوص زنان و دختران) زیادی در اثر ابتلاء به کم خونی، با مشکلات متعدد دست‌وپنجه نرم می‌کنند. زمانی که خون فاقد هموگلوبین کافی باشد، عارضه کم خونی بروز می کند. هموگلوبین به گلبول‌های قرمز خون در

نمایش »

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.