قاعدگی بانوان و باور های غلط

چرخه قاعدگی سلسله تغییرات فیزیولوژیکی است که بدن زن تحمل می کند تا برای بارداری آماده شود. تقریباً ماهی یک‌بار، رحم یک لایه بافت جدید (اندومتریوم، آندومتر) ایجاد می کند تا آماده‌ی دریافت سلول تخمک لقاح‌یافته شود. زمانی که لقاح صورت نگیرد آستر داخلی ریزش کرده و خونریزی اتفاق می افتد.

چرخه قاعدگی از روز اول شروع آخرین قاعدگی تا شروع قاعدگی بعدی حساب می‌شود، غیرطبیعی بودن رنگ آن، زیاد بودن حجم خون قاعدگی و دردهای بسیار شدید در دوران پریودی، از مشکلات رایج در زمان قاعدگی هستند که در صورت مشاهده باید با پزشک مشورت کنید.

انواع قاعدگی

دردهای دوران قاعدگی دیسمنوره نام دارد که به دو دسته اولیه و ثانویه تقسیم می شود. با شروع قاعدگی، دردهای اولیه نمایان می شود و تا دو الی سه روز اول ادامه دارد و سپس تسلی می باید. این دردها طبیعی هستند و می توان از دارو استفاده کرد. اما درد های ثانویه قبل از پریود شروع و در طول دوره و چند روز بعد از آن ادامه دارند.

باورهای غلط در زمان پریود

  1. استحمام در دوران پریود خطرناک نیست

گروهی بر این باورند که استحمام در دوره قاعدگی خطرناک است. برخی نیز تصور می کنند آب گرم باعث خونریزی بیشتر شده و مانع خارج شدن خون می شود. ممکن است آب گرم باعث خونریزی بیشتری شود، اما گرفتگی عضلات شما را از بین می برد و حال شما بهتر می شود. همچنین اگر آب مانع خارج شدن خون شود، خطری ایجاد نمی کند.

  1. تاخیر انداختن دوران قاعدگی بی خطر است

برخی بر این عقیده اند که مصرف دارو جهت تعویق انداختن پریود خطر دارد، در صورتی که متخصص زنان اعلام کردند که خطری ندارد.

  1. در دوران قاعدگی رابطه جنسی منجر به بارداری می شود

یکی دیگر از باورهای غلط این است که رابطه جنسی در این دوران موجب بارداری نمی شود. در صورتی که در این دوران رابطه جنسی بدون محافظت ممکن است موجب بارداری شود. در دوران قاعدگی کمترین شانس جهت بارداری وجود دارد ولی صفر نیست و به طول چرخه ی خانم ها بستگی دارد.

  1. در دوران قاعدگی شنا کردن مانعی ندارد

در این دوران استفاده از کاپ های قاعدگی از ورود آب به داخل رحم جلوگیری می کند و مشکلی ایجاد نمی شود. همچنین نظر قطعی در رابطه با عفونت واژن نمی توان داد، اما به طور کلی هر کسی در استخر ممکن است دچارمشکلات پوستی شود.

  1. در دوران پریودهم می توان موها را رنگ کرد

این عقیده که در این دوران دکلره شکل نمی گیرد یا موها رنگ نمی شود، اشتباه است، زیرا تغییرات هورمونی در تولید چربی مو مشکلی به وجود نمی آورند. اما به یاد داشته باشید که موها در این زمان شکننده می شود و باید از آبرسان و سرم های مناسب استفاده کرد.

مطالب پیشنهادی

درباره حاملگی مجدد بیشتر بدانید

چه مدت بعد از زایمان می توان باردار شد؟ امروزه افکار غلطی در رابطه با زمان حاملگی مجدد بعد از زایمان وجود دارد. اکثر خانم ها بر این باورند که باردار شدن در دوران شیردهی غیرممکن است. اما مطالعات نشان

نمایش »

چطور کم خونی را درمان کنیم؟

هر ساله افراد (به خصوص زنان و دختران) زیادی در اثر ابتلاء به کم خونی، با مشکلات متعدد دست‌وپنجه نرم می‌کنند. زمانی که خون فاقد هموگلوبین کافی باشد، عارضه کم خونی بروز می کند. هموگلوبین به گلبول‌های قرمز خون در

نمایش »

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.