عوارض قطره آهن برای نوزدان

کم خونی از مشکلاتی است که در سنین مختلف رخ می دهد و بیشترین علت آن کمبود آهن در خون است. کودک تا 6ماهگی از شیر مادر تغذیه می کند، اما از 2سالگی به بعد به غذاهای کمکی هم نیاز دارد.

بررسی ها نشان داده  است که کودکانی که قطره آهن مصرف کرده اند، از ضریب هوشی بالاتری برخوردار هستند. اما باید به مقدار مناسب استفاده کرد، زیرا مصرف بیش از اندازه از قطره آهن عوارض خود را دارد.

انواع قطره آهن نوزاد

دو نوع قطره وجود دارد که البته اختلافی از لحاظ زمان مصرف و مقدار مصرف ندارد، بلکه تفاوت بین خارجی و داخلی بودن آن ها است. قطره آهن ایرانی به دلیل این که تمام مقدار آهن مورد نیاز کودک در آن وجود دارد توصیه می شود. گاهی به جای مولتی ویتامین و قطره آهن، از قطره خارجی زینک+آهن+ مولتی ویتامین میتوان استفاده کرد در صورتی که این قطره در حدود ۱۵۰۰ واحد ویتامین A،  حدود ۴۰۰ واحد ویتامین D و حداقل ۱۰ میلی‌گرم آهن داشته باشد.

عوارض قطره آهن

مکمل های آهن سبب دل پیچه، تغییر غلظت مدفوع و یبوست می شود. اگر ناشتا قطره آهن مصرف شود، به جذب آن کمک بیشتری می کند. اما اگر معده کودک تحمل نداشته باشد، میتوان بعد از صرف غذا به کودک داد. زیرا جذب بیش از حد عوارض ایجاد میکند.

 براین اساس هیچ گاه بدون مشورت با متخصص اطفال به کودک قطره ندهید.

علائم مصرف بیش از حد شامل:

اسهال

استفراغ شدید

کبود شدن رنگ پوست و ناخن ها

ضعف

در صورت مشاهده هر یک از نشانه ها از متخصص کودکان بخواهید قطره دیگری تجویز نماید.

توصیه هایی برای افزایش جذب

غذاهایی سرشار از ویتامین ث و آهن به فرزند خود بدهید. عذا را در ظرف های چدنی طبخ کنید. اسپاگتی را به همراه سس گوجه فرنگی و گوشت به کودک خود بدهید. با استفاده از غلات که حاوی آهن است نان و شیرینی بپزید. غذای کودک را کاملا له کنید. نوزادان از قطعات بسیار کوچک مانند گوشت، آهن را بهتر جذب می کنند. همچنین مطالعات نشان داده سیر و پیاز جذب قطره آهن را افزایش می دهد.

مطالب پیشنهادی

ساختار جذب آهن در بدن چگونه است؟

آهن یکی از مواد معدنی اصلی در بدن است و مهم‌ترین تأثیر آن در تشکیل واکسیژن رسانی خون است. آهن عضو اصلی در سنتز نوعی پروتئین در سلول‌های قرمز خونی است که به آن هموگلوبین می‌گویند. هموگلوبین در بدن انتقال

نمایش »

توصیه های بهداشتی در زمان پریود

مراقبت های دوران قاعدگی برای تمام زنان و دختران بالغ، امری بسیار مهم و ضروری است. گرچه قاعدگی همراه با درد و یک سری مشکلات می باشد، اما بروز آن نشان‌دهنده عملکرد طبیعی و سلامت دستگاه تناسلی خانم هاست. به

نمایش »

چه غذاهایی خون ساز می باشند؟

اگر میزان گلبول‌های قرمز خون شما کم باشد، بدن شما باید برای حمل اکسیژن در بدن، تلاش بیشتری کند. بدن انسان هر روز میلیون‌ها گلبول قرمز توسط مواد غذایی خون ساز تولید می‌کند. این گلبول‌ها در مغز استخوان تولید می‌شوند

نمایش »

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.