عوارض قطره آهن برای نوزدان

کم خونی از مشکلاتی است که در سنین مختلف رخ می دهد و بیشترین علت آن کمبود آهن در خون است. کودک تا 6ماهگی از شیر مادر تغذیه می کند، اما از 2سالگی به بعد به غذاهای کمکی هم نیاز دارد.

بررسی ها نشان داده  است که کودکانی که قطره آهن مصرف کرده اند، از ضریب هوشی بالاتری برخوردار هستند. اما باید به مقدار مناسب استفاده کرد، زیرا مصرف بیش از اندازه از قطره آهن عوارض خود را دارد.

انواع قطره آهن نوزاد

دو نوع قطره وجود دارد که البته اختلافی از لحاظ زمان مصرف و مقدار مصرف ندارد، بلکه تفاوت بین خارجی و داخلی بودن آن ها است. قطره آهن ایرانی به دلیل این که تمام مقدار آهن مورد نیاز کودک در آن وجود دارد توصیه می شود. گاهی به جای مولتی ویتامین و قطره آهن، از قطره خارجی زینک+آهن+ مولتی ویتامین میتوان استفاده کرد در صورتی که این قطره در حدود ۱۵۰۰ واحد ویتامین A،  حدود ۴۰۰ واحد ویتامین D و حداقل ۱۰ میلی‌گرم آهن داشته باشد.

عوارض قطره آهن

مکمل های آهن سبب دل پیچه، تغییر غلظت مدفوع و یبوست می شود. اگر ناشتا قطره آهن مصرف شود، به جذب آن کمک بیشتری می کند. اما اگر معده کودک تحمل نداشته باشد، میتوان بعد از صرف غذا به کودک داد. زیرا جذب بیش از حد عوارض ایجاد میکند.

 براین اساس هیچ گاه بدون مشورت با متخصص اطفال به کودک قطره ندهید.

علائم مصرف بیش از حد شامل:

اسهال

استفراغ شدید

کبود شدن رنگ پوست و ناخن ها

ضعف

در صورت مشاهده هر یک از نشانه ها از متخصص کودکان بخواهید قطره دیگری تجویز نماید.

توصیه هایی برای افزایش جذب

غذاهایی سرشار از ویتامین ث و آهن به فرزند خود بدهید. عذا را در ظرف های چدنی طبخ کنید. اسپاگتی را به همراه سس گوجه فرنگی و گوشت به کودک خود بدهید. با استفاده از غلات که حاوی آهن است نان و شیرینی بپزید. غذای کودک را کاملا له کنید. نوزادان از قطعات بسیار کوچک مانند گوشت، آهن را بهتر جذب می کنند. همچنین مطالعات نشان داده سیر و پیاز جذب قطره آهن را افزایش می دهد.

مطالب پیشنهادی

آیا قرص آهن عوارض دارد؟

عوارض مکمل و قرص آهن برای کم خونی، در زنان بیشتر خود را نشان می دهد. زنان به دلیل آن که به آهن بیشتری نیاز دارند، مکمل های آهن بیشتری مصرف می کنند. مصرف توصیه شده آهن برای زنان، 18

نمایش »

علائم کمبود آهن خون چیست؟

کمبود آهن خون که رایج ترین اختلال تغذیه‌ای در جهان است، در صورتی ایجاد می‌شود که در بدن شما آهن کافی وجود نداشته باشد. آهن یک ماده معدنی ضروری برای بدن انسان است. این ماده از انتقال اکسیژن در خون

نمایش »

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.