علل سیاه شدن رنگ دندان ها

علل سیاه شدن رنگ دندان ها

رنگ دندان ها به علت وجود مقدار زیادی کلسیم در مینا به رنگ سفید است. البته رنگ لایه زیرین مینا سفید نیست و هنگامی که مینای دندان نازک می شود سایه های خاکستری و زرد مرتبط به عاج نمایان می شود و دندان ها را تیره تر نشان می دهد. از این رو بطور طبیعی دندان‌ها می‌توانند به رنگ‌های سفید مایل به زرد و سفید مایل به خاکستری نیز دیده شوند. عوامل خارجی نیز می توانند بر روی رنگ دندان تاثیر بگذارند. سیاهی دندان طبیعی نیست و باید بررسی شود.

چه عواملی باعث سیاهی دندان می شود؟

سیاهی دندان ها می تواند ناشی از عوامل خارجی یا داخلی باشد. عوامل خارجی از خارج دندان ها را تحت تاثیر قرار می دهند، در حالی که عوامل داخلی (آسیب و پوسیدگی دندان) از درون آغاز و و به سمت خارج پیش می روند.

عوامل خارجی سیاه شدن دندان:

 • لکه ها
 • ساخت تارتار
 • آسیب به مینای دندان

برخی از دلایل مستقیم ایجاد لک روی دندان

 • مصرف داروهای خاص مانند مکمل آهن مایع
 • خوردن غذاها و نوشیدنی های تیره مانند قهوه به طور مداوم
 • استفاده از بعضی از دهانشویه ها و خمیردندان ها
 • داشتن تاج و پرکردگی از جنس سولفید نقره
 • استفاده از تنباکو

عوامل داخلی سیاه شدن دندان

دلایل داخلی اکثراً مربوط به عفونت‌ها یا پوسیدگی‌های لایه‌های زیرین دندان است. به عنوان مثال، یک عفونت پالپی یا دندان مرده ممکن است منجر به یک دندان سیاه شود.

آسیب از درون شروع شده و راه خود را به سطح باز می کند. در ابتدا رنگ مشکی دندان ممکن است به صورت نقطه ای ظاهر شود و در نهایت کل دندان را در صورت عدم درمان فرا گیرد.

درمان دندان های سیاه توسط خود شخص امکان پذیر نیست. چند کیت سفید کننده ی خانگی در دسترس است که ممکن است تغییر رنگ خفیفی ایجاد کند، اما دندان های سیاه معمولاً به درمان حرفه ای نیاز دارند.

دندانپزشک دندان ها را برای تشخیص علت اصلی بررسی می کند و سپس درمان مناسب را تعیین می کند.

رفع سیاهی دندان پوسیده

اگر دندان پوسیده باشد، دندانپزشک قسمت های پوسیده  را برداشته و شروع به پر کردن سوراخ محل پوسیدگی می کند. اگر فروپاشی به لایه دوم دندان رسیده باشد، دندانپزشک تمام پوسیدگی را برداشته و تاج را روی سطح بالایی دندان قرار می دهد.

جرمگیری

در صورتی که علت اصلی تارتار سیاه باشد، در مرحله اول با مراقبت منظم و استفاده از دهانشویه فلوراید قابل درمان است. در مرحله بعدی هنگامی که تجمع تارتار شدید باشد، دندانپزشک با دستگاه های اولتراسونیک که از لرزش آن برای شکستن تارتارکمک می گیرد، استفاده میکند

پیشگیری از سیاه شدن دندان

مردم می توانند توصیه های بهداشتی دهان و دندان را رعایت کنند تا از تشکیل مجدد لکه های سیاه، تارتار یا پوسیدگی جلوگیری شود.

 • تمیز کردن یا نخ دندان کشیدن بین دندان ها حداقل یک بار در روز
 • مسواک زدن دو بار در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید
 • برنامه ریزی ویزیت منظم دندانپزشک
 • اجتناب از غذاهای شیرین

مطالب پیشنهادی

تغذیه مناسب دوران پریود چیست؟

تغذیه مناسب در دوران پریودی مهم است. هورمون های خاصی به مقدار متفاوت در زمان پریود ترشح می شوند. مصرف بعضی از مواد مغذی، در فعالیت هورمون‌ها و ترشحات آن‌ها اثر می‌گذارند. شما در دوره پریود، احساساتی مانند افسردگی، خستگی

نمایش »

بهترین قطره آهن برای کودکان

بهترین قطره آهن برای کودکان سیاه شدن دندان‌های نوزاد به واسطه مصرف قطره آهن یکی از دغدغه‌های همیشگی والدین برای فرزندانشان بوده است. همان‌طور که می‌دانید کودکان باید از پایان ۶ ماهگی هر روز از مصرف قطره آهن برخوردار شوند

نمایش »

برای کودکتان چه قطره آهنی خوب است؟

برای کودکتان چه قطره آهنی خوب است؟ همانطور که می‌دانید آهن نقش حیاتی در سلامت انسان داشته و کمبود آن در بدن، به ویژه برای کودکان در حال رشد، عواقب جبران ناپذیری دارد.نوزادان و کودکانی که دچار کمبود آهن هستند در قیاس

نمایش »

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات پیشنهادی
برچسب ها