علل سیاه شدن رنگ دندان ها

علل سیاه شدن رنگ دندان ها

رنگ دندان ها به علت وجود مقدار زیادی کلسیم در مینا به رنگ سفید است. البته رنگ لایه زیرین مینا سفید نیست و هنگامی که مینای دندان نازک می شود سایه های خاکستری و زرد مرتبط به عاج نمایان می شود و دندان ها را تیره تر نشان می دهد. از این رو بطور طبیعی دندان‌ها می‌توانند به رنگ‌های سفید مایل به زرد و سفید مایل به خاکستری نیز دیده شوند. عوامل خارجی نیز می توانند بر روی رنگ دندان تاثیر بگذارند. سیاهی دندان طبیعی نیست و باید بررسی شود.

چه عواملی باعث سیاهی دندان می شود؟

سیاهی دندان ها می تواند ناشی از عوامل خارجی یا داخلی باشد. عوامل خارجی از خارج دندان ها را تحت تاثیر قرار می دهند، در حالی که عوامل داخلی (آسیب و پوسیدگی دندان) از درون آغاز و و به سمت خارج پیش می روند.

عوامل خارجی سیاه شدن دندان:

 • لکه ها
 • ساخت تارتار
 • آسیب به مینای دندان

برخی از دلایل مستقیم ایجاد لک روی دندان

 • مصرف داروهای خاص مانند مکمل آهن مایع
 • خوردن غذاها و نوشیدنی های تیره مانند قهوه به طور مداوم
 • استفاده از بعضی از دهانشویه ها و خمیردندان ها
 • داشتن تاج و پرکردگی از جنس سولفید نقره
 • استفاده از تنباکو

عوامل داخلی سیاه شدن دندان

دلایل داخلی اکثراً مربوط به عفونت‌ها یا پوسیدگی‌های لایه‌های زیرین دندان است. به عنوان مثال، یک عفونت پالپی یا دندان مرده ممکن است منجر به یک دندان سیاه شود.

آسیب از درون شروع شده و راه خود را به سطح باز می کند. در ابتدا رنگ مشکی دندان ممکن است به صورت نقطه ای ظاهر شود و در نهایت کل دندان را در صورت عدم درمان فرا گیرد.

درمان دندان های سیاه توسط خود شخص امکان پذیر نیست. چند کیت سفید کننده ی خانگی در دسترس است که ممکن است تغییر رنگ خفیفی ایجاد کند، اما دندان های سیاه معمولاً به درمان حرفه ای نیاز دارند.

دندانپزشک دندان ها را برای تشخیص علت اصلی بررسی می کند و سپس درمان مناسب را تعیین می کند.

رفع سیاهی دندان پوسیده

اگر دندان پوسیده باشد، دندانپزشک قسمت های پوسیده  را برداشته و شروع به پر کردن سوراخ محل پوسیدگی می کند. اگر فروپاشی به لایه دوم دندان رسیده باشد، دندانپزشک تمام پوسیدگی را برداشته و تاج را روی سطح بالایی دندان قرار می دهد.

جرمگیری

در صورتی که علت اصلی تارتار سیاه باشد، در مرحله اول با مراقبت منظم و استفاده از دهانشویه فلوراید قابل درمان است. در مرحله بعدی هنگامی که تجمع تارتار شدید باشد، دندانپزشک با دستگاه های اولتراسونیک که از لرزش آن برای شکستن تارتارکمک می گیرد، استفاده میکند

پیشگیری از سیاه شدن دندان

مردم می توانند توصیه های بهداشتی دهان و دندان را رعایت کنند تا از تشکیل مجدد لکه های سیاه، تارتار یا پوسیدگی جلوگیری شود.

 • تمیز کردن یا نخ دندان کشیدن بین دندان ها حداقل یک بار در روز
 • مسواک زدن دو بار در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید
 • برنامه ریزی ویزیت منظم دندانپزشک
 • اجتناب از غذاهای شیرین

مطالب پیشنهادی

چطور کم خونی را درمان کنیم؟

هر ساله افراد (به خصوص زنان و دختران) زیادی در اثر ابتلاء به کم خونی، با مشکلات متعدد دست‌وپنجه نرم می‌کنند. زمانی که خون فاقد هموگلوبین کافی باشد، عارضه کم خونی بروز می کند. هموگلوبین به گلبول‌های قرمز خون در

نمایش »

انواع کاندوم را بشناسید

کاندوم وسیله ای است که برای جلوگیری از بارداری ناخواسته و همچنین جلوگیری از انتقال بیماری های جنسی در هنگام روایط جنسی مورد استفاده قرار می گیرد. کاندوم یک لایه پلاستیکی می باشد که یا در حین رابطه جنسی روی

نمایش »

سرطان رحم را بشناسید

رحم یک عضو حیاتی برای زنان محسوب می‌شود، همان عضوی از بدن خانم‌ها که واسطه خلقت آدمی را به عهده دارد. به کمک این اندام انسان‌ها متولد می‌شوند. پس مراقبت و بررسی‌های مداوم، از جمله مهم‍‌‌‌‌‌‌‌‌ترین وظایف یک خانم به

نمایش »

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.