علت افزایش حرارت بدن در دوران بارداری

افزایش حرارت بدن خانم ها در دوران بارداری طبیعی است، زیرا تغییرات هورمونی باعث فزایش جریان خون در سطح پوست شما می شود که در نتیجه احساس گرما و گرگرفتگی می کنید. افزایش خون باعث افزایش درجه حرارت به ویژه در قسمت قفسه سینه، گردن و سر می شود که باعث ایجاد قرمزی و لکه خواهند شد.

داغی بدن در بارداری چگونه است؟

گرگرفتگی یا افزایش حرارت بدن، به گرمای ناشی از سر و گردن گفته می شود که به تمام قسمت های بالاتنه گسترش می یابد و حدود 30 ثانیه تا 5 دقیقه ادامه دارد. در بعضی موارد گرما از قسمت پایین بدن تولید می شود. وقتی بدن شما پس از گرگرفتن ناگهان خنک می شود، عرق خواهید کرد.

احساس داغی در بدن هر زن متفاوت است و شدت و زمان متفاوت دارد. گرگرفتگی بر خلاف تب، درجه حرارت بدن شما را بالا نمی برد. احساس داغی بدن در زمان بارداری و یائسگی مشابه است اما علائمی مانند حالت تهوع، تورم سینه، استفراغ و… به بارداری مربوط می شود.

علائم گرگرفتگی و داغی بدن در زنان باردار

 • گرما در سرتاسر بدن و حتی صورت شما پخش می شود
 • احساس گرما می تواند ملایم و در حد حسی مشابه با خوابیدن روی یک تخت آفتاب گیر گرم و یا بسیار شدید و مانند قرار گیری در کنار یک کوره باشد
 • این احساس را چندین بار در روز دارید
 • گرگرفتگی معمولاً بدون هیچ علامتی و به صورت ناگهانی رخ می دهد
 • ضربان قلب بیشتر
 • صورت قرمز
 • عرق کردن

عواملی که باعث گرگرفتگی می شود

 1. فعالیت هورمون ها

نوسانات هورمونی در دوران بارداری شایع است. در این دوران سطح استروژن بدن به شدت کاهش می یابد و به مغز پیامی ارسال می شود که اپی نفرین بیشتری در بدن ترشح کرده و وارد خون کند؛ در نتیجه جریان خون در پوست افزایش یافته و احساس داغی خواهید کرد.

 1. کم آبی بدن

سطح مایعات، دمای بدن را تنظیم می کند. آب ناکافی در بدن ممکن است باعث افزایش دما و احساس داغی شود.

 1. افزایش دمای بدن

میزان متابولیسم در دوران بارداری افزایش می یابد و این منجر به گرمای بدن و درنتیجه گرگرفتگی می شود. بدن تشخیص می دهد که باید هم از شما و هم از جنین مراقبت کند؛ بنابراین فعالیت منظم خود را افزایش می دهد و منجربه افزایش دمای بدن خواهد شد.

 1. اضافه وزن

اضافه وزن در دوران بارداری طبیعی است، بنابراین بدن گرم می شود و احساس داغی می کنید.

مقابله با احساس گرگرفتگی

متخصصین بهداشت زنان توصیه می کنند با مصرف وعده های غذایی خوب، نوشیدن آب یا نوشیدنی خنک و ورزش صحیح، می توانید با احساس داغی مقابله کنید. زنانی که اضافه وزن دارند به دلیل تولید بافت استروژن، گرگرفتگی بیشتری را تجربه خواهند کرد. بنابراین در ادامه به نکات زیر توجه نمایید:

 1. در مکانی خنک بخوابید

سعی کنید اتاق خواب خود را خنک نگه دارید تا در صورت احساس گرگرفتگی در نیمه شب راحت باشید. می توانید پنجره ها را باز کنید یا از پنکه و کولر استفاده کنید.

 1. از آفتاب دوری کنید

در معرض نور آفتاب قرار نگیرید. با استفاده از کلاهی لبه دار، صورت خود را دربرابر آفتاب محافظت کنید.

 1. رژیم خود را تنظیم کنید

سعی کنید یک رژیم غذایی متعادل از غذاهای سالم مانند سبزیجات تازه و برگ دار، میوه ها،غلات کامل و پروتئین ها از جمله تخم مرغ، گوشت بدون چربی و پنیر داشته باشید.

 1. کیت های خنک کننده را در دسترس خود قرار دهید

دستمال مرطوب، یا یک بطری آب را همیشه در دسترس خود قرار دهید. صورت خود را با یک دستمال یا پارچه ی مرطوب پاک کنید تا کمی دمای بدن تان را کاهش دهد.

 1. تنفس صحیح را تمرین کنید

وقتی دچار گرگرفتگی شدید نترسید و طبیعی نفس بکشید. جهت کنترل نفس خود مراقبه یا یوگا را امتحان کنید. همچنین یک پیاده روی کوتاه برای شما مناسب است.

 1. لباس های گشاد بپوشید

لباس های آزاد، نخی و گشاد بپوشید. سعی کنید لباس هایی بپوشید که از الیاف طبیعی مانند پنبه یا کتان باشند و از لباس هایی با پارچه های مصنوعی مانند پلی استر دوری کنید.

 1. وزن تان را مدیریت کنید

بر اساس نتیجه ی یک مطالعه، زنانی که به طور منظم ورزش می کنند، کمتر دچار گرگرفتگی می شوند. از آنجا که اضافه وزن ممکن است در گرگرفتگی نقش داشته باشد، حفظ وزن سالم قبل و در طول بارداری، ممکن است در کاهش این احساس داغی کمک کند و بنابراین در حین بارداری چند ورزش ایمن انتخاب کنید؛ اما مراقب باشید در یک سالن ورزشی دارای تهویه مطبوع تمرین کنید و در حین تمرین هیدراته بمانید.

 1. به طور مکرر دوش بگیرید و شنا کنید

در روز دوش بگیرید تا بدن شما را شاداب و خنک نگه دارد. اگر راحت هستید می توانید شنا را هم امتحان کنید؛ زیرا گذراندن مدتی در آب، روحیه شما را بالا می برد و باعث می شود بدنتان خنک شود. بهتر است از استخرهای خصوصی تمیز و آب بدون کلر استفاده کنید.

 1. از ازدحام جمعیت یا شلوغی به دور باشید

مناطق شلوغ و پرازدحام می توانند باعث افزایش حرارت بدن شوند، همچنین ممکن است به دلیل شلوغی احساس وحشت کنید که خود باعث داغی می شود.

 1. هیدراته بمانید

به هرجایی که می روید یک بطری آب همراه داشته باشید تا آب بدن خود را حفظ نمایید. دمنوش گیاهی غنی از مواد مغذی نیز انتخاب خوبی است.

 

مطالب پیشنهادی

اولین پریودی دختران چه زمانی است؟

دختران نوجوان از چه سنی اولین پریود خود را تجربه می کنند و در رابطه با مراقبت‌های پریودی چه باید بدانند؟  گاهی در مراحل دوران بلوغ، خون از واژنتان می آید و این زمانی است که شما برای اولین بار

نمایش »

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.