علائم بارداری چه زمانی خود را نشان می دهند؟

اغلب خانم هایی که ازدواج کرده اند، پس از مدتی به دنبال نشانه های بارداری هستند. برای برخی علائم آشنا و برای برخی غیرآشناست. در هر خانمی نشانه های اولیه متفاوت هستند. بعضی زنان علائم اولیه بارداری را یک یا دو هفته پس از لقاح و شکل گیری رویان حس می کنند. اما برخی تا چند ماه چیزی احساس نمی کنند.

اولین علائم بارداری

ظهور علائم بارداری به هورمون HCG بستگی دارد؛ در واقع به میزان چسبندگی تخمک بارور به رحم وابسته است. کاشت 10-8 روز بعد از تخمک گذاری انجام می شود. هورمون HCG ابتدا در خون حدود 4-3 روز بعد از کاشت یا 10-9 روز بعد از تخمک گذاری نمایان می شود. اولین علامت مشخص بارداری پریود نشدن است. پس از آن متداول ترین علامت ها احساس خستگی، حالت تهوع، ورم سینه ها و تکرر ادرار است که البته همه این ها ممکن است شدید یا خفیف باشد.

علائم در هفته دوم بارداری

حدود دو هفته پیش آخرین پریود شما شروع شد.به فاعده پزشکان جهت شمارش هفته های بارداری، در هفته دوم، شما تنها در حال تخمک گذاری و احتمالاً در شرف لقاح هستید. آن چه فعلاً حس می کنید، به چرخه ی قاعدگی تان مرتبط است.

علائم در هفته سوم بارداری

در هفته سوم بارداری، بیشتر بانوان هنوز تغییری احساس نمی کنند، اما برخی احتمالاً اندکی لکه بینی لانه گزینی را مشاهده کنند. همچنین علائم اولیه بارداری مانند خستگی، تهوع، سینه های حساس به لمس و حس بویایی قوی تر را بیشتر تجربه می کنند.

علائم در هفته چهارم بارداری

شما احتمالا چهار هفته پس از اولین روز آخرین دوره ی پریودتان، دوباره پریود شوید. اما در صورت باردار بودن، واضح ترین نشانه حاملگی، پریود نشدن است. تعداد متعددی از بانوان در چهار هفتگی حالشان خوب است، اما برخی ممکن است تکرر ادرار، تهوع و دردناک بودن سینه ها را داشته باشند. نزدیک به یک سوم از زنان در هفته چهارم حالت تهوع را تجربه می کنند.

علائم در هفته پنجم بارداری

در حالی که جنین با سرعت سرگیجه آوری در رحم تان رشد می کند، امکان دارد شما با برخی از عوارض مرتبط با بارداری، مانند درد سینه، تهوع و دستشویی رفتن های مکرر روبرو شوید.

علائم در هفته ششم بارداری

بیشتر بانوان تهوع صبحگاهی را بین هفته ششم تا هشتم تجربه می کنند. همچنین ممکن است به شدت احساس خستگی کنند و نوسانات خلقی داشته باشند که علت آن تغییرات هورمونی و همین طور استرس ناشی از عاقبت بارداری است.

علائم در هفته هفتم بارداری

در این مرحله تهوع بارداری کاملاً شروع شده، همچنین احساس می کنید شلوارتان تنگ تر شده است. اکنون رحم شما دو برابر سایز آن در پنج هفته پیش می باشد. به دستشویی رفتن بیشتر نیاز پیدا می کنید که علت آن، افزایش فشار جنین در حال رشد روی مثانه و تصفیه ی خون بیشتر در کلیه هاست.

علائم در هفته هشتم بارداری

تغییرات بارداری باعث می شود شما بی حال و خسته شوید و حالت تهوع و استفراغ هم انرژی شما را کم می کند. افزایش سطح هورمون ها که در حال آماده کردن سینه های شما جهت شیردهی هستند، باعث تنگی سوتین شما می شود. در شب چند بار دستشویی رفتن و حساس بودن سینه ها مانع از آن می شود که به شکم بخوابید و در خوابیدن هم به مشکل می خورید. از علائم دیگر که در هفته هشتم بیان کرده اند، عبارت اند از:

  • درد یا ناراحتی خفیف رحمی ولی بدون خونریزی
  • یبوست
  • سوزش معده
  • تنگی نفس
  • سیاهرگ های واریسی
  • قسمت هایی از پوست مانند صورت، شکم یا هاله ی نوک سینه ها تیره تر می شود

کارشناسان گمان می‌کنند که این علائم، با وجود ناخوشایند بودنشان، ممکن است خدمت مهمی را انجام دهند. مثلاً مانع از خوردن چیزی شوند که به جنین در طول مراحل حساس رشد و تکاملش آسیب می زند، همچنین بعضی زنان را از باردار بودنشان آگاه و به ایجاد تغییراتی در سبک زندگی و مراقبت های بارداری، ترغیب می کنند.

مطالب پیشنهادی

بارداری به روش IVF چگونه است؟

داشتن فرزند بعد از گذشت مدتی از ازدواج، جزو خواسته های عموم زوج های جوان است. کودکان به زندگی طراوت می بخشند و والدین را از روزمرگی خلاص می کنند. امروزه شرایط و سبک زندگی، تغذیه نامناسب و فعالیت های

نمایش »

سن بارداری تا چه زمان است؟

در تئوری، زنان از آغاز بلوغ، یعنی از زمان رخ دادن اولین عادت ماهیانه، تا زمان یائسگی قدرت باروری دارند، اما آیا در واقعیت نیز چنین است؟ در این مطلب قصد داریم تا ارتباط بین سن و بارداری و خطرات

نمایش »

علائم کم خونی در مردان را بدانید

عموم افراد بر این باورند که بیماری کم خونی مختص به زنان است و مردان به این عارضه مبتلا نخواهند شد. در حالی که ابتلاء به کم خونی در آقایان نیز امکان پذیر است. درست است که احتمال ابتلاء خانم

نمایش »

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.