علائم بارداری در زنان را بشناسید.

آزمایش های بارداری وسونوگرافی تنها راه تشخیص بارداری در زنان است. اما این دلهره شیرین یک شروع خواستنی برای 9 ماه است که طی آن باید برای تولد کودکی سالم و شاد، بدنی سرحال و به دور از اضطراب داشته باشید.

شناخت نشانه های اولیه

اولین هفته بارداری موفق، با تاریخ آخرین دوره قاعدگی شروع می شود. درواقع آخرین دوره قاعدگی فرد، حتی اگر باردار نباشد، هفته اول حساب می شود. به همین منظورعلائم بارداری در زنان به این صورت  بیان شده است:.

 1. تأخیر در پریود

بعد از اتمام لانه گزینی، تولید هورمون  گنادوتروپین(HCG)  در بدن شروع می شود. این هورمون به حفظ بارداری کمک می کند. همچنین به تخمدان ها دستور می دهد رهاسازی ماهیانه ی تخمک های بالغ را متوقف کنند. شاید فرد چهار هفته پس از بارداری با تأخیر در قاعدگی روبرو شود. در صورت نامنظم بودن دوره ها لازم است به منظور تأیید، آزمایش بارداری انجام شود.

 1. حساسیت بافت سینه

یکی از مهم ترین علائم حاملگی، تورم و حساس شدن پستان هاست. این تغییرات می‌تواند شامل نمایان شدن رگ ها و تغییر رنگ، ترشحات پستان، برجستگی های تیره اطراف آن و بزرگ شدن پستان ها باشد.

 1. لکه بینی یا خونریزی

هفته اول تا چهارم، همه چیز در سطح سلولی اتفاق می افتد. تخمک لقاح یافته بلاستوسیست (یک گروه پر از مایعات پر از سلول) را که ارگان ها و اعضای بدن جنین را تشکیل می دهد، ایجاد می کند.

پس از لقاح، بلاستوسیست در آندومتر (لایه ی پوشاننده ی رحم) لانه گزینی می کند. این روند می تواند سبب خونریزی شود که با یک دوره قاعدگی خفیف ممکن است اشتباه گرفته شود.

برخی علائم خون ریزی لانه گزینی عبارت اند از:

 • رنگ هر دوره شاید صورتی، قرمز یا قهوه ای باشد.
 • میزان خونریزی معمولاً با دوره قاعدگی منظم فرد مقایسه می شود. لکه بینی تنها به وجود خون در هنگام پاک کردن اطلاق می شود.
 • درد ممکن است خفیف، متوسط یا شدید باشد. براساس مطالعه معتبری که بر روی ۴۵۳۹ زن انجام شد، ۲۸ درصد از خانم ها دارای لکه بینی و خونریزی سبک همراه با درد بودند.
 • خونریزی ناشی از لانه گزینی احتمالاً کمتر از سه روز ادامه خواهد داشت و نیازی به درمان نیست.
 1. خستگی

در هر زمانی از بارداری حس خستگی احساس می شود و یکی از عوارض حاملگی است که در اوایل بارداری متداول است. در این حالت سطح پروژسترون بالا می رود که می تواند باعث خواب آلودگی در فرد شود.

 1. ویار

از جمله علائم بارداری در زنان در دوران ابتدایی، بیزاری نسبت به غذاها می باشد. حساسیت به بو باعث تهوع و استفراغ می شود. همچنین ممکن است از برخی غذاها متنفر شوند.

 1. تغییرات اخلاقی

یکی از نشانه‌های حاملگی نوسانات خلق و خو است که خفیف یا شدید می باشد. این تغییرات ممکن است مسبب احساس افسردگی، تحریک پذیری، اضطراب و سرخوشی شود.

 1. گرفتگی عضلات

گرفتگی ماهیچه ها مانند گرفتگی ماهیچه های پا و شکم، می تواند یکی از عوارض یا علائم بارداری در بانوان باشد.

 1. افزایش درجه حرارت بدن

دمای پایه ی بدن، بلافاصله پس از تخمک‌گذاری افزایش می‌یابد و تا عادت ماهانه ی بعد در همان سطح باقی خواهد ماند. اگر شما نمودار دمای پایه ی بدن خود را به منظور تعیین زمان تخمک‌گذاری رسم کنید، افزایش ادامه‌دار آن بیش از دو هفته، احتمال باردار بودن شما را نشان می دهد.

تست خانگی

تمامی علائم مختص بارداری نیست. برخی از آن ها می تواند شروع عادت ماهیانه یا بیماری در شما باشد. اما امکان دارد بدون تجربه کردن این علائم باردار باشید. بنابراین اگر یک دوره از عادت ماهیانه شما اتفاق نیفتاد و متوجه سرنخ شدید، بهتر است یک هفته بعد شروع عادت ماهیانه بیبی چک دهید.

مراقبت های بارداری

پس از شناسایی علائم در زمان بارداری، شرکت در کلاس های آمادگی برای زایمان که در هفته های آخر بارداری آغاز می شود نیاز است تا مواردی را که لازم است رعایت کنید یا حتی ممکن است لازم باشد استایل زندگی خود را تغییر دهید.

مصرف عذاهای مناسب و پرهیز از تغذیه نادرست توصیه می شود. همچنین بهتر است در طول مدت بارداری، ورزش را زیر نظر پزشک خود شروع کنید. انجام تمریناتی مانند حرکت اسکات، پیاده روی و یوگا یا هر تمرینی که دوست دارید، باعث سلامتی بدنتان و پیشگیری از افسردگی در زمان بارداری یا افسردگی پس از زایمان خواهد شد.

مطالب پیشنهادی

مراقبت های دوران بارداری چیست؟

دوران بارداری یکی از مهمترین دوره ها برای مادر و نوزاد می باشد که سلامتی نوزاد و مادر در این دوران بسیار حائز اهمیت است و مادران جوان باید سعی کنند تا چکاپ های دوره ای و مراجعه به متخصص

نمایش »

بهترین قطره آهن برای کودکان

بهترین قطره آهن برای کودکان سیاه شدن دندان‌های نوزاد به واسطه مصرف قطره آهن یکی از دغدغه‌های همیشگی والدین برای فرزندانشان بوده است. همان‌طور که می‌دانید کودکان باید از پایان ۶ ماهگی هر روز از مصرف قطره آهن برخوردار شوند

نمایش »

زایمان طبیعی را بشناسید

زایمان طبیعی یک امر فیزیولوژیک است که مادر باردار به‌صورت طبیعی و با فعالیت‌های منظمی که در دوران بارداری خود دارد، می‌تواند زایمان خوبی داشته باشد. اما درد زایمان طبیعی برای همۀ زنان نگران‌کننده است، به همین دلیل مادران باردار برای انتخاب

نمایش »

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.