شیوه دادن قطره آهن به نوزاد

شیوه دادن قطره آهن به نوزاد از جمله سؤالاتی است که برای والدین پیش می آید.

دادن قطره آهن از پایان شش ماهگی، با شروع تغذیه تکمیلی، به اندازه حداکثر 15 قطره توصیه می شود.

بهترین زمان دادن قطره آهن بین دو وعده شیردهی است. به دلیل آن که قطره آهن دارای طعم تلخی می باشد و نوزاد ممکن است آن را تف کند، می توان با استفاده از قطره چکان انتهای زبان چکاند که نوزاد فرصت نکند به بیرون بریزد. سپس جهت از بین بردن طعم قطره و پیشگیری از سیاه شدن دندان های نوزاد، مقداری آب به او بدهید.

همچنین برای کودکان بزرگتر میتوان قطره را به همراه آب میوه هایی که شامل ویتامین C هستند، مانند: سیب و پرتقال ترکیب کرد و با نی به کودک داد. بهتر است پس از دادن قطره به نوزاد،دندان های او را با مسواک مخصوص شیرخواران و یا گاز مرطوب تمیز نمایید.

مادران نیز در برنامه غذایی خود از مواد غذایی که حاوی آهن ( زرده تخم مرغ، حبوبات، گوشت و…) و موادغذایی شامل ویتامین C ،نظیر سبزی ها و میوه ها استفاده نمایند.

 

چنانچه بعد از خوردن قطره آهن دندان ها سیاه شد، دستورالعمل های زیر را انجام دهید:

  • بلیچینگ : روشی برای از بین بردن لکه های تیره که تا مینای دندان نفوذ کرده است. این روش برای نوزادان کوچکتر توصیه نمی شود.
  • ونیر کامپوزیت : در برخی موارد بخش زیادی از دندان ها سیاه می شود و عمق آن به گونه ای است که باید با فرز برداشته شود . در این روش کامپوزیت جایگزین بخش هایی می شود که برداشته شده است.
  • برای سفید کردن دندان های کودک از دهان شویه و خمیردندان سفید کننده استفاده نکنید.

بروساژ: روشی برای از بین بردن تیرگی سطوح دندان که در دندان پزشکی کودکان انجام می شود.

مطالب پیشنهادی

مدت زمان بارداری چقدر است؟

تعدادی از افراد تصور می کنند که طول مدت بارداری، یعنی تعداد هفته ها و ماه های یک زن باردار، در همگان ثابت است. در صورتی که این گونه نیست و با توجه به شرایط جسمانی هر فرد، محدوده زمانی

نمایش »

انواع سونوگرافی در دوران بارداری

مادران باردار از هفته‌های اول بارداری، دچار اضطراب و نگرانی برای وضعیت جسمانی و سلامت جنین خود هستند. بخش بسیار زیادی از این نگرانی، با انجام سونوگرافی در دوران بارداری و مشاهده جنین در رحم برطرف می‌شود. در صورتی که

نمایش »

قاعدگی بانوان و باور های غلط

چرخه قاعدگی سلسله تغییرات فیزیولوژیکی است که بدن زن تحمل می کند تا برای بارداری آماده شود. تقریباً ماهی یک‌بار، رحم یک لایه بافت جدید (اندومتریوم، آندومتر) ایجاد می کند تا آماده‌ی دریافت سلول تخمک لقاح‌یافته شود. زمانی که لقاح

نمایش »

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.