شستن یا نشستن واژن در دوران قاعدگی

مراقبت مناسب و بهداشت قاعدگی در زمان پریودی، نقش مهمی در سلامت زنان دارد. متأسفانه بانوان به دلیل احساس شرم و صحبت نکردن در این مورد، اطلاعات کامل و درستس ندارند و از عفونت و بیماری های زنانگی رنج می برند. اصطلاحا ناحیه تناسلی زنان را واژن می نامند، در صورتی که واژن، در واقع کانال داخلی ناحیه تناسلی است. شستن واژن مستلزم رعایت نکاتی می باشد که در این مقاله به آن ها می پردازیم.

قاعدگی

خونریزی که بصورت ماهیانه از واژن زن خارج می شود، پریود نام دارد. این خون حاصل ریزش دیواره رحم و خروج مواد مخاط داخل آن برای خروج از بدن است که طی فرایند باروری و چرخه قاعدگی و به منظور بارداری تشکیل شده است.

دختران بین 12 تا 14 سالگی، اولین تجربه پریود را به دست می آورند. البته هر دختری ویژگی های بدنی خود را دارد. اولین پریود دارای علائم رشد سینه ها و ترشحات واژن می باشد.

کنترل خونریزی قاعدگی

  • نوار بهداشتی: یک دستمال از جنس سلولز که از نظر ظاهری شبیه پوشک بچه است. چسب هایی در قسمت پشت آن برای متصل شدن به لباس زیرتعبیه شده است. این محصول جهت جذب خون می باشد.
  • تامپون: محصولی استوانه ای شکل از جنس پنبه که داخل واژن فرو می رود و با جذب خون، مانع خروج آن می شود.

عوارض شستن واژن در دوران قاعدگی

در طول مدت قاعدگی که بین سه تا هفت روز زمان میبرد، دهانه رحم برای خروج مواد زائد باز است و فرصت جهت جذب باکتری ها و عفونت ها فراهم می شود. در نتیجه درصورت عدم مراقبت و رعایت موارد بهداشتی، امکان ابتلاء به بیماری های زنان و عفونت مجاری تناسلی فراهم می شود. بنابراین با رعایت نکات بهداشتی و کنترل خونریزی، می توانید این دوران را به دور از عفونت و با سلامت بگذرانید.

  1. نوار بهداشتی مناسب

مراقبت از اندام های جنسی، از اهمیت بالایی برخوردار است. بعضی افراد در روز خونریزی کمی دارند. اما شب ها شرایط بدی را تجربه می کنند که نوار بهداشتی شبانه، مناسب آن ها می باشد.

  1. حمام در طول قاعدگی

می توانید با خیال راحت حمام کنید. از نظر علمی ثابت نشده که حمام کردن در زمان پریود مضر است و یا آب رسانی به واژن را مناسب نداند. حمام کردن و شستن منطقه واژن، آلودگی های موجود را از بین می برد، همچنین شرایط روحی فرد را بهبود می دهد. خانم ها در این دوران، از خستگی و نوسانات خلقی رنج می برند، حمام کردن خستگی را از بین برده و باعث بهتر شدن خلق آن ها می شود.

  1. شست و شوی واژن

واژن، سیستم خود مراقبتی دارد و از خودش در برابر آلودگی ها محافظت می کند. اعتقاد به اینکه شستن واژن در زمان قاعدگی مضر است و باعث آسیب به واژن می شود، باوری غلط  و دیدگاهی سنتی است که پایه علمی ندارد و به دلیل نداشتن اطلاعات کافی شکل گرفته است.

تنها موردی که باعث آسیب به آن می شود، شستن آن با آب و صابون است. با تغییر PH، تعادل واژن به هم خورده و محیط برای رشد و جذب باکتری ها و ویروس ها فراهم می شود. رطوبت موجود در واژن و نوار بهداشتی، مناسب ترین شرایط برای رشد قارچ و ویروس است. بنابراین توصیه می شود بعد از شست و شوی واژن، حتماً این ناحیه را خشک کنید.

  1. تعویض نوار بهداشتی

محیط مرطوب و فاقد اکسیژن، دیر تعویض کردن نوار یا تامپون باعث رشد میکروارگانیسم ها و تکثیر قارچ و ویروس و متعاقب آن خارش واژن، عفونت و تولید بوی بد می شود. در صورتی که خونریزی نرمالی دارید هر چهار ساعت پد خود را تعویض کنید. اما اگرخونریزی حاد باشد، هر دو ساعت باید پد بهداشتی را عوض کرد.

  1. استفاده از جوش شیرین

جوش شیرین یک ضدعفونی کننده مناسب می باشد. استفاده منظم از آن، باعث از بین رفتن رطوبت واژن می شود و از ابتلاء به عفونت های باکتریایی و مخمری جلوگیری می کند. یک دئودورانت طبیعی است که مانع بوی بد و تیرگی در واژن می شود. از مزایای دیگر آن، رفع سوزش و خارش واژن است.

با توجه به این که زنان نیمی از عمر خود را با مقوله پریود درگیر هستند و ماهانه با مشکلات خاصی از جمله سندروم قاعدگی، تغییرات هورمونی، نوسانات خلق و ابتلاء به بیماری های زنان روبرو می باشند، می توانند جهت کاهش معضلات قاعدگی، با افزایش دانش و اطلاعات، به خودشان کمک کنند. افزایش آگاهی باعث می شود راه های جدید خود مراقبتی را بیاموزید و کیفیت زندگی خود را بالا ببرید.

مطالب پیشنهادی

ترشحات واژینال در زمان بارداری

ترشجات واژینال در زمان بارداری افزایش می یابد و این کاملا طبیعی است. ایت ترشحات بدون بو، بی رنگ و تقریبا شیری رنگ می باشد. اما گاهی تغییر رنگ می دهند، که نشان دهنده مشکلی می باشد و باید سریع

نمایش »

قاعدگی بانوان و باور های غلط

چرخه قاعدگی سلسله تغییرات فیزیولوژیکی است که بدن زن تحمل می کند تا برای بارداری آماده شود. تقریباً ماهی یک‌بار، رحم یک لایه بافت جدید (اندومتریوم، آندومتر) ایجاد می کند تا آماده‌ی دریافت سلول تخمک لقاح‌یافته شود. زمانی که لقاح

نمایش »

تغذیه مناسب دوران پریود چیست؟

تغذیه مناسب در دوران پریودی مهم است. هورمون های خاصی به مقدار متفاوت در زمان پریود ترشح می شوند. مصرف بعضی از مواد مغذی، در فعالیت هورمون‌ها و ترشحات آن‌ها اثر می‌گذارند. شما در دوره پریود، احساساتی مانند افسردگی، خستگی

نمایش »

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.