سونوگرافی و تشخیص بارداری

بسیاری از مادران به محض اقدام به بارداری می خواهند بدانند که موفق شده اند یا نه. همچنین بعد از اطمینان از باردار بودن، تمایل دارند که هرچه زودتر جنین خود را در تصاویر سونوگرافی ببینند. اما در این میان این سؤال مطرح می شود که آیا سونوگرافی در هفته اول بارداری چیزی را نشان می دهد؟

مشخصات بارداری در هفته اول

شاید تا به حال شنیده اید که گفته می شود بارداری در واقع از اولین روز آخرین قاعدگی شما شروع می شود. یعنی وقتی قاعدگی شما عقب افتاده است و به بارداری شک می کنید، در واقع در هفته چهارم قرار دارید.

چرا پزشکان بارداری را اینگونه حساب می کنند؟ چون تشخیص دقیق روز تخمک گذاری بسیار دشوار است. به همین سبب، به صورت قراردادی اولین روز بارداری را اولین روز آخرین قاعدگی تان حساب می کنند. این بدان معنی است که شما در هفته اول آخرین قاعدگی تان واقعا حامله نیستید و بدن شما در حال آماده شدن برای این اتفاق است. به همین دلیل، تشخیص بارداری در هفته اول با سونوگرافی غیر ممکن است.

در طول هفته اول بارداری، یعنی یک هفته بعد از اولین روز آخرین قاعدگی تان، هنوز جنینی در رحم شما وجود ندارد. بنابراین مشخصات بارداری هفته اول این است که کم کم فولیکول ها درون تخمدان رشد می کنند. حدود 20 فولیکول هنوز درون تخمدان هستند و برای تخمک گذاری آماده می شوند. تخمک بانوان بزرگترین سلول در بدن آنهاست. با این حال تحت تأثیر هورمون های زنانه در طول هفته اول بارداری شروع به رشد می کند. این فرآیند چرخه تخمدان نام دارد.

در نخستین روزهای بارداری، شما وارد مرحله فولیکولی خواهید شد. آغاز این مرحله با شروع دوره قاعدگی است. در ابتدا هورمون تحریک کننده فولیکول یا  FSH  باعث می شود بسیاری از فولیکول های نابالغ شروع به آماده شدن برای تخمک گذاری کنند.

سونوگرافي در هفته اول بارداري

انجام سونوگرافی در هفته اول حاملگی به صورت ابدومینال (شکمی)، در بهترین حالت فقط می تواند ساک بارداری و ابعاد آن را نشان دهد. اگر دستگاه سونوگرافی دارای قدرت تفکیک قابل قبولی باشد، شاید بتوان جنین را نیز به صورت خط کوچکی مشاهده کرد. اما سونوگرافی واژینال در هفته اول بارداری می تواند علاوه بر ساک بارداری، جنین و کیسه زرده را نیز نشان دهد.

نکته قابل توجه آن است که بهترین زمان برای انجام سونوگرافی جهت شنیدن صدای قلب جنین، پایان هفته 8 است. در برخی موارد، لقاح کمی دیرتر از حالت معمول رخ می دهد و در هنگام انجام سونوگرافی در هفته اول بارداری، ممکن است نتوانید صدای قلب فرشته کوچکتان را بشنوید. اما بدانید که به هیچ وجه جای نگرانی نیست. با گذشتن چند هفته و مراجعه مجدد به سونوگرافی در پایان هفته هشتم، صدای زیبای ضربان قلب او احساس بی نظیری را در شما ایجاد می کند.

مطالب پیشنهادی

قرص آهن چه فوایدی دارد؟

کمبود آهن در بین افراد جامعه ما (به ویژه زنان و دختران) علل گوناگونی دارد که مهمترین آن، عدم داشتن تغذیه ای صحیح است . افراد به دلیل مصرف غذای حاوی آهن، خود را مصون از عوارض کمبود این ماده

نمایش »

قرص آهن بدون عوارض گوارشی کدام است؟

در ایران ما حدود ۳۰% از افراد دچار کم‌ خونی هستند اما شاید حتی خود نیز اطلاع نداشته باشند. کم‌ خونی انواع گوناگونی دارد که کم‌خونی فقر آهن یکی از شایع‌ترین آنهاست. این عارضه در صورتی بوجود می‌آید که فقر

نمایش »

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.