سوزش معده در دوران بارداری

سؤال متداول بسیاری از زنان باردار این است که علت سوزش معده در بارداری بعد از خوردن غذا چیست، آیا این مشکل در بارداری طبیعی است؟ برای درمان سوزش معده در بارداری چه باید کرد؟ دلیل و علائم سوزش سردل در بارداری چیست؟

چه عواملی باعث سوزش سردل در بارداری می شوند؟

تغییرات هورمونی و فیزیکی بدن شما در دوران بارداری، می‌تواند به صورت موقتی باعث سوزش سرِ دل و رفلاکس (برگشت اسید معده) گردد.
افزایش هورمون پروژسترون در زمان بارداری باعث شل شدن عضلات صاف رحم می‌گردد، این هورمون همچنین باعث شل شدن دریچه‌ای که مری را از معده جدا می‌کند می‌شود. این عامل اجازه می‌دهد که اسید معده به مری نفوذ یافته و باعث احساس سوزش شود و همچنین پروژسترون انقباضات موج‌مانند معده‌ی شما را کاهش می‌دهد، در نتیجه هضم غذا کُند شده و اسید معده بیش از حد ترشح می‌شود.

آیا سوزش سرِ دل طبیعی است؟

سوزش سرِ دل یک مسئله عادی است و زمانی ‌که شما باردار هستید، به خصوص از اواسط بارداری تا اواخر بارداری، ایجاد می‌شود. حدود یک سوم زنان باردار سوزش سردل را در سه‌ ماهه‌ اول تجربه می‌کنند و در سه‌ ماهه‌ سوم، این  میزان به دو سوم زنان باردار افزایش می‌یابد.

توصيه هاى تغذيه اى نفخ وسوزش معده در بارداری

درد سوزش معمولاً به سمت بالا (از استخوان جناغ تا گلوی شما) گسترش می‌یابد. اگر درد شدید در بالای شکم خود و زیر دنده‌ها دارید، احتمالاً می‌تواند نشانه‌ای از پره‌اکلامپسی باشد. اگر از دردتان مطمئن نیستید، با ماما یا پزشکتان مشورت نمایید.
در صورتی که درد در سمت راست و بالای شکم است و احساس کسالت دارید، امکان یک مشکل کبدی مربوط به بارداری یا یک مشکل گوارشی غیر مرتبط با حاملگی (مانند زخم گوارشی) وجود دارد.

اگر دچار اختلال در بلع، از دست دادن وزن یا علائم ذکر شده در بالا شدید، با پزشک خود مشورت نمایید.

درمان‌ سوزش سر دل در بارداری

  • جویدن آدامس بعد از غذا می‌تواند به کاهش اسید بیش از حد کمک کند (افزایش بزاق می‌تواند اسید را در مری خنثی کند)
  • داروهای آنتی‌اسید حاوی کلسیم؛ از مصرف داروهای حاوی سدیم یا بی‌کربنات سدیم اجتناب کنید.
  • مسدودکننده‌ها؛ اگر سوزش سر دل شما ماندگار باشد، ممکن است پزشکتان از داروهای ضد سوزش سر دل که تولید اسید را کنترل می‌کنند استفاده نماید، مانند مهارکننده‌های پمپ پروتون یا مسدودکننده‌ی H2 (آن‌ها به طور کلی در حاملگی بی‌خطر هستند).
  • اگر می‌خواهید از درمان بیش از حد جلوگیری نمایید، می‌توانید از راه‌حل‌های سنتی برای تسکین سوزش سر دل در حاملگی استفاده نمایید، مانند بادام که کلسیم خوبی دارد و برای افزایش حرکات معده نیز مفید است. یک قاشق غذاخوری عسل را در شیر گرم حل کنید و بنوشید.

شما باید مطمئن باشید که درمان‌ها برای شما ایمن و بی‌خطر بوده و مناسب برای علائم شما باشند. برخی از داروهای سوزش سر دل ممکن است برای شما عوارضی در پی داشته باشد، پس بهتر است از این گونه داروها اجتناب نمایید.

مطالب پیشنهادی

توصیه های بهداشتی در زمان پریود

مراقبت های دوران قاعدگی برای تمام زنان و دختران بالغ، امری بسیار مهم و ضروری است. گرچه قاعدگی همراه با درد و یک سری مشکلات می باشد، اما بروز آن نشان‌دهنده عملکرد طبیعی و سلامت دستگاه تناسلی خانم هاست. به

نمایش »

چه غذاهایی خون ساز می باشند؟

اگر میزان گلبول‌های قرمز خون شما کم باشد، بدن شما باید برای حمل اکسیژن در بدن، تلاش بیشتری کند. بدن انسان هر روز میلیون‌ها گلبول قرمز توسط مواد غذایی خون ساز تولید می‌کند. این گلبول‌ها در مغز استخوان تولید می‌شوند

نمایش »

بارداری خارج از رحم به چه شکل می باشد؟

بارداری و فرزند آوری یکی از اتفاقات زیبا و البته پر مشقت برای خانمهاست. حال آن که بنا به دلایل متعددی، برای برخی از مادران به گونه ی ناخوشایند دیگری رقم می خورد. در ادامه با بارداری خارج از رحمی

نمایش »

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.