زایمان طبیعی یا سزارین، کدامیک بهتر است؟

بی شک یکی از پرسش های اساسی در دوران بارداری  در انتخاب نوع زایمان خواهد بود و قرار گیری بر سر دوراهی زایمان طبیعی یا سزارین، مادران را با چالش های بسیاری رو به رو خواهد کرد.

ایمنی مادر و نوزاد، مهم‌ترین مسئله هنگام زایمان است. در اکثر موارد زایمان  طبیعی پیشنهاد می‌شود، اما اگر روش طبیعی برای مادر و نوزاد خطرناک باشد، پزشک متخصص زنان و زایمان روش سزارین را انتخاب خواهد کرد.

تفاوت زایمان طبیعی و سزارین

فواید زایمان طبیعی

در حالت کلی نمی‌توان تفاوت این دو روش وضع حمل را بررسی کرد. در این مقاله مزایا و معایب هر روش شرح داده شده و تصمیم گیری بر عهده شما می باشد.

 • تولد یک روند طبیعی و فیزیولوژیک است. یکی از مهم‌ترین مزایایی که به دنیا آوردن نوزاد به روش طبیعی در برابر سزارین دارد، مدت بستری کمتر بعد از آن است. مدت زمان بستری در زایمان طبیعی ۲۴ تا ۴۸ ساعت می باشد که برای سزارین تا چهار روز است.
 • در این روش مادر و کودک قادر خواهند بود که زودتر با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و رابطۀ پوست به پوست مادر و کودک و شیردهی زودتر شروع شود.
 • تولد طبیعی می‌تواند به بیرون کردن مایع از ریه‌های کودک کمک کرده و از بروز مشکلات تنفسی پیشگیری کند. در طول زایمان، نوزاد یک دوز مفید باکتری خوب دریافت کرده که این باکتری‌ها به تقویت سیستم ایمنی نوزاد کمک و از دستگاه گوارش محافظت می‌کنند.

سزارین چگونه انجام می گیرد؟

سزارین روشی‌ست که در آن برای تولد نوزاد، شکم و رحم مادر برش داده می‌شود. این فرایند زمانی انجام می‌شود که ایمن‌تر از روش طبیعی برای مادر، کودک یا هر دو باشد. طی آن، برش در قسمت پایین شکم و رحم به صورت عمودی یا افقی ایجاد می‌شود. در اغلب موارد برش عرضی رحم انجام می‌شود، زیرا خونریزی کمتری دارد و بهتر بهبود می یابد.

فواید سزارین

مزیت‌های این روش برای مادر بسیار محدود است. از مزایای آن می‌توان به زمان زایمان کنترل شده و قابل پیش‌بینی اشاره کرد.

معایب سزارین

 • اگر مادر از روش سزارین برای تولد اولین نوزاد خود بهره ببرد، باید برای سزارین‌های بعدی با پزشک متخصص خود مشورت کند.
 • زمان بستری بعد از سزارین طولانی‌تر از زایمان طبیعی‌ست. سختی‌های بعد از سزارین نیز به‌دلیل درد جراحی و برش شکم بیشتر است. این ناراحتی می‌تواند تا چند ماه ادامه داشته باشد. خطر پارگی زخم‌های سزارین نیز در بارداری بعدی زیاد است.
 • این روش مادر را در خطر از دست دادن خون زیاد و ابتلاء به عفونت، قرار می‌دهد. همچنین در موارد پیشرفته‌تر امکان آسیب به روده یا مثانه و همچنین لخته شدن خون وجود دارد.
 • خطر مرگ مادر در سزارین به علت لخته شدن خون، عفونت و عوارض ناشی از بیهوشی، سه برابر بیشتر از زایمان طبیعی‌ست.
 • خطر مرگ نوزاد در سزارین بیشتر است، همچنین خطر ابتلاء به مشکلات تنفسی کودکان که از نوزادی تا کودکی ادامه دارد، در این روش بیشتر خواهد بود.

آیا می‌توان بعد از زایمان سزارین، زایمان طبیعی را انجام داد؟

اکثر خانم‌ها که سزارین داشته‌اند، ممکن است قادر به فارغ شدن طبیعی در بارداری بعدی باشند. اگر معیارهای زیر را بدست آورید، شانس تولد طبیعی پس از سزارین بسیار افزایش می‌یابد:

 • لگن مادر برای زیمان طبیعی کوچک نباشد.
 • برش عرضی روی شکم که در سزارین قبلی ایجاد شده کوچک باشد.
 • فرزندان درون شکم چند قلو نباشند.

مطالب پیشنهادی

با بیماری آندومتریوز آشنایی دارید؟

از بیماری های رایج در زنان بیماری آندومتریوز می باشد. بافت اندومتریال یا همان بافت مخاط رحم شامل غده، گلبول های خون و بافت های همبند است و معمولاً درون رحم رشد می کند تا رحم را آماده برای تخمک

نمایش »

درمان کم خونی شدید در بانوان

هنگامی‌که میزان هموگلوبین در سلول‌های قرمز خون کاهش یابد، کم خونی شکل می گیرد. بر اساس آمارها می‌توان گفت که حدود ۳۵۰ میلیون نفر از زنان، در کشورهای در حال توسعه، از کم‌خونی ناشی از فقر آهن رنج می‌برند. در

نمایش »

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.