روش های پیشگیری از بارداری را بشناسید

روش های پیشگیری از بارداری به معنای استفاده از ابزار، دارو، مواد، روش­ های جنسی یا عمل جراحی به­ منظور جلوگیری از تشکیل نطفه یا حاملگی است. افراد با این روش می توانند زمان بچه­ دار شدن را خود انتخاب کنند. ابزار و روش­ های مختلفی برای زنان و مردان وجود دارد که به پیشگیری از بارداری کمک می­ کند.

بعضی روش­ ها بیشتر از بقیه قابل اطمینان هستند. در اغلب موارد، میزان تأثیر یک شیوه به میزان دقت هنگام استفاده از آن بستگی دارد. به ­طور مثال، اگر از قرص ضد بارداری درست استفاده شود، در ۹۹ درصد از موارد مؤثر عمل می ­کند. با این حال، از آن­جایی­ که افراد دچار اشتباه می­شوند، سالانه ۹ زن با وجود استفاده از این قرص باردار می ­شوند.

حقایق کوتاه درمورد پیشگیری از بارداری

  • روش ­های مختلفی، اعم از ابزارهای پیشگیری، دارو و روش ­های سنتی برای این کار وجود دارد.
  •  پیشگیری از بارداری به افراد کمک می کند تا زمان بارداری را خودشان تعیین کنند.
  • میزان اثرگذاری متغیر است و اغلب به میزان دقت در حین اجرای روش بستگی دارد.
  • فقط کاندوم مردانه در برابر بیماری­ های مقاربتی مصونیت ایجاد می ­کند.

روش های پیشگیری از بارداری

برای انتخاب مناسب‌ترین روش، سبک زندگی، اولویت‌ها و وضعیت سلامتی خود را در نظر بگیرید. نظرتان درمورد برنامه‌ریزی رابطه جنسی، قرار دادن ابزارهای پیشگیری از بارداری در بدن، مصرف روزانه‌ی قرص یا محاسبه‌ روزهای باروری و عقیم سازی دائمی چیست؟

همچنین باید صادقانه وضعیت خود، شریک و رابطه‌تان را بسنجید. اگر اغلب رابطه جنسی دارید یا در رابطه تک‌همسری نیستید، نیازتان برای پیشگیری از حاملگی متفاوت است. در بهترین حالت، شما و شریک تان درمورد روش‌ های پیشگیری با یکدیگر صحبت و بر سر یک تصمیم که به نفع هردوی شماست توافق می‌کنید.

قرص‌های ضد بارداری

قرص ضد بارداری روشی رایج برای پیشگیری از حاملگی است. اگر به فکر مصرف قرص ضد بارداری هستید، باید بدانید گزینه‌های زیادی دارید.

اول باید از بین قرص‌های ترکیبی یا مینی‌قرص یک مورد را انتخاب کنید. اگر قرص ترکیبی را انتخاب کنید، دو گزینه‌ی پیش رو شامل بسته‌های قرص یا دوز مداوم است. در مورد اول، هر ماه پریود می‌شوید. در مورد دوم، فقط چهاربار در سال پریود می‌شوید یا دیگر اصلا پریود نخواهید شد.

روش‌های بلندمدت و قابل جبران

اگر مطمئن هستید که در آینده قصد حاملگی دارید، روش‌های بلندمدت و قابل جبران مناسب شماست. در این روش، با کمی دردسر روزانه، به‌خوبی می‌توانید از بارداری جلوگیری کنید.

ازجمله گزینه‌های این روش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • قرار دادن ابزار درون رحم (میرنا، پاراگارد، اسکایلا)
  • ایمپلنت ضد بارداری (Nexplanon)
  • تزریق (دپو پرورا)

روش‌های بلندمدت قابل جبران علاوه بر میزان تأثیر و سهولت استفاده، به شما اجازه می‌دهد هر زمان که مایل بودید با قطع مصرف، دوباره به وضعیت عادی برگردید. بازگشت به وضعیت باروری درمورد ایمپلنت و دستگاه درون رحمی فوری است. اما درمورد تزریق داروی دپو پرورا، کمی طول می‌کشد تا بدن به حالت عادی برگردد.

اسفنج

اسفنج  یکی از روش های پیشگیری از بارداری است. قسمت گود آن باعث می ­شود بالای رحم قرار بگیرد. فوم با استفاده از دستگاه درون مهبل می ­رود. این فوم قابلیت از بین بردن اسپرم را دارد و اسفنج مانند سد، مانع از رسیدن اسپرم به تخمک می­ شود.

کاندوم زنانه

کاندوم زنانه یا فمیدوم، از جنس پلی­یورتن است. در دو طرف آن حلقه  انعطاف­ پذیر تعبیه شده است. یک حلقه پشت لگن خاصره قرار می­ گیرد تا کاندوم را سر جای خود نگه دارد و حلقه­ ی دیگر بیرون مهبل باقی می­ ماند.

ممکن است قبل از دخول ماده­ اسپرم ­کش در مهبل قرار گیرد. این مواد اسپرم را به­ صورت شیمیایی از بین می­ برد. می ­توان از این محصول به تنهایی یا در کنار ابزار فیزیکی پیشگیری استفاده کرد.

دیافراگم

دیافراگم یک ابزار لاستیکی نیم­ دایره مانند است که وارد مهبل می­ شود و بالای رحم قرار می­ گیرد. این ابزار پشت لگن خاصره چفت می­ شود و یک حلقه ­محکم ولی انعطاف­ پذیر دارد که به فشار آوردن روی دیواره­ مهبل کمک می­ کند. اگر از دیافراگم همراه با اسپرم­ کش استفاده شود، ۸۸ درصد مؤثر واقع می­ شود، اما به ­تنهایی ۷۷ تا ۸۳ درصد مؤثر است.

کلاهک دهانه­ ی رحم

این وسیله که شبیه به انگشتانه و از جنس لاتکس است، روی دهانه­ رحم قرار می­ گیرد و مانع از ورود اسپرم به رحم می­ شود. قبل از قرار دادن این وسیله روی دهانه­ رحم، که از طریق مکش سر جایش ثابت می شود، باید تا یک سوم آن را با ماده­ اسپرم­ کش پر کرد.

میزان اثرگذاری آن درصورت استفاده همراه با اسپرم ­کش ۸۸ درصد و بدون آن ۷۷ تا ۸۳ درصد است.

عقیم سازی

این روش برای مردان وازکتومی و برای زنان، بستن یا بریدن لوله‌های رحم است. اگر مطمئن هستید که هیچوقت نمی‌خواهید حامله یا پدر شوید، می‌توانید عقیم سازی را در نظر بگیرید.

وازکتومی تنها روش عقیم سازی برای مردان است. در جراحی وازکتومی، لوله‌هایی که اسپرم را به منی حمل می‌کند بریده می‌شود. بعد از وازکتومی موفق، مرد نمی‌تواند پدر شود. زنان می‌توانند از روش عقیم سازی مانند بستن لوله‌های رحم استفاده کنند. در این جراحی لوله‌های رحم بریده یا برای همیشه مسدود می‌شوند.

اگرچه گاهی می توان نتایج وازکتومی یا بستن لوله‌های رحم را جبران کرد و به حالت قبل برگرداند، اما هرگونه عقیم سازی دائمی تلقی می‌شود.

مطالب پیشنهادی

شیوه دادن قطره آهن به نوزاد

شیوه دادن قطره آهن به نوزاد از جمله سؤالاتی است که برای والدین پیش می آید. دادن قطره آهن از پایان شش ماهگی، با شروع تغذیه تکمیلی، به اندازه حداکثر 15 قطره توصیه می شود. بهترین زمان دادن قطره آهن

نمایش »

چه داروهایی خون ساز می باشد؟

به طور خاص، داروهای خون ساز تولید اریتروسیت یا گلبول های قرمز، لکوسیت ها یا گلبول های سفید خون و پلاکت ها را افزایش می دهند. این سلول ها لخته های کوچکی هستند که قطعات سلول بزرگتری به نام مگاکاریوسیت

نمایش »

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.