روش دانسر در شیردهی چگونه است؟

شیردهی روندی آرامش بخش و لذت بخش دارد که معمولاً هر کسی با اصول آن آشناست. اما گاهی ممکن است مادران را دچار چالش کند. نوزادانی که بیماری و شرایط خاصی دارند، مانند شکاف کام یا شکاف لب، نوزادان دارای سندروم داون و حتی دو یا چند قلوها، ممکن است شیردهی به آنان به یک معضل تبدیل شود. بنابراین در این مقاله به توضیح روش دانسر پرداخته ایم.

شیردهی به نوزاد با شرایط خاص

در زندگی والدین، بزرگ کردن نوزادی با شرایط خاص، چالشی جدی و طبیعی است. از سؤالاتی که پیش می آید این است که

آیا شیردهی از سینه ها برای بچه های دارای شکاف کام یا شکاف لب و یا نوزادان مبتلا به سندروم داون امکان پذیر است؟

بله، شیردهی از سینه ها به نوزاد ممکن است. همچنین مزایای بسیار زیادی دارد که به شرح زیر است:

  • سیستم ایمنی بدن شیرخوار توسط شیر مادر تقویت شده و  از فرزندتان در برابر بیماری ها، به ویژه بیماری های ویروسی، عفونی و آلرژی، محافظت می کند. در نوزادان مبتلا به سندروم داون، این امر بیشتر اهمیت دارد؛ زیرا بیش از هم سن و سالان خود مستعد ابتلا به انواع بیماری های ویروسی و تنفسی هستند.
  • عضلات و ماهیچه های دهان و فک با عمل مکیدن تقویت می شود تا در آینده بچه ها بتوانند در مهارت های گفتاری موفقیت حاصل کنند.
  • شیردهی از سینه ها راحت می باشد؛ زیرا شیر مادر همیشه در دسترس بوده و تمام مواد مغذی، مایعات و کالری مورد نیاز نوزادتان ذا فراهم می کند.
  • تماس پوست به پوست و شیردهی از سینه ها، رابطه عاطفی میان شما و فرزندتان را تحت تأثیر قرار می دهد.

شیردهی به نوزاد دارای شکاف کام و شکاف لب

روش دانسر در شیردهی، روشی است که برای بچه هایی که شکاف لب و شکاف کام دارند، به کار می رود. در این روش فرزندتان را در حالت نشسته مقابل سینه خود گذاشته و بدن و سرش را روی همان سمتی که شیردهی انجام می شود، قرار دهید. موقعیت شیرخوار باید طوری تنظیم شود که سر او در گودی یا فرورفتگی آرنج دست شما قرار گرفته و صورت او کاملاً به سمت سینه باشد.

در مرحله بعد روش دانسر در شیردهی، چانه فرزند و سینه را به شکلی بگیرید که انگشت شست در یک طرف و باقی انگشتان در طرف دیگر باشند، سپس دست خود را به سمت جلوی بچرخانید تا انگشت شست و اشاره شما، درست جلوی سینه، شکلی مشابه به U را درست کنند. سه انگشت دیگر نیز به حمایت از پستان در بخش زیرین باشند.

بدین سان، شکاف لب اگر یک طرفه باشد و شکاف کام اگر بسیار کوچک بوده و در بخش جلویی کام قرار داشته باشد، به خوبی پر شده و شما می توانید به طور مستقیم از سینه های خود شیردهی را انجام دهید.

به خاطر داشته باشید که در هنگام تغذیه، حتما چانه فرزندتان در پایین U قرار بگیرد و در عین حال با انگشت شست خود یکی از گونه ها، و با انگشت اشاره نیز گونه دیگر را به آرامی نگه دارید. این کار به چفت شدن مطلوب و هر چه بهتر دهان شیرخوار با هاله سینه کمک می کند، ضمن اینکه شما بهتر می توانید موقعیت سر فرزندتان را کنترل کرده و شیردهی را به اتمام برسانید.

 

مطالب پیشنهادی

میزان آهن خون خود را بدانید

در بدن انسان باید تمام عناصر غذایی متعادل باشد تا کارکرد اندام ها به سلامت پیش برود. کمبود یک عنصر، عواقب و امراض مختلفی را به دنبال دارد. برای مثال آیا می دانید کمبود آهن خون باعث چه مشکلاتی میشود؟

نمایش »

اولین پریودی دختران چه زمانی است؟

دختران نوجوان از چه سنی اولین پریود خود را تجربه می کنند و در رابطه با مراقبت‌های پریودی چه باید بدانند؟  گاهی در مراحل دوران بلوغ، خون از واژنتان می آید و این زمانی است که شما برای اولین بار

نمایش »

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.