رابطه جنسی در زمان پریود درست است؟

از نظر پزشکی مدرن، رابطه جنسی در پریود اشکالی ندارد اما ممکن است با عوارضی مانند بارداری ناخواسته و ابتلاء به بیماری های منتقل شونده مقاربتی (STD) همراه باشد. بنابراین در طول دوره، رعایت نکات بهداشتی و در نظر گرفتن برخی شرایط الزامی است. همچنین هدف اول رضایت طرفین است.

مضرات نزدیکی در زمان پریود

  • ایجاد عفونت و انتقال بیماری های مقاربتی

رابطه جنسی واژینال و بدون محافظ در طول مدت یا کمی پس از قاعدگی، یک عامل خطر برای انتقال بیماری های جنسی مانند ویروس HIV، هپاتیت یا سایر بیماری های مقاربتی است که بر سلامت دستگاه تولید مثل اثر می گذارد و از اصلی ترین مضرات سکس در دوره ی پریودی می باشد.

  • افزایش احتمال بارداری ناخواسته

اگرچه احتمال بارداری در حین رابطه جنسی محافظت نشده در هنگام قاعدگی بسیار اندک است، اما بعید نیست و ممکن است اتفاق بیفتد. اسپرم می تواند چند روز در بدن زن زنده بماند و در صورت تخمک گذاری زودتر از موعد، باعث بارداری شود.

  •  افزایش خون قاعدگی

رابطه جنسی واژینال در دوران پریود، می تواند منجر به افزایش جریان خون قاعدگی شود. زیرا در این زمان رگ های رحم دچار احتقان شده و مستعد پارگی می باشد، بنابراین احتمال آسیب وجود دارد. ممکن است یک یا دو روز پس از رابطه جنسی در پریود، قاعدگی متوقف شود. به این دلیل که مقاربت جنسی و ارگاسم باعث ایجاد انقباضاتی در رحم شده و در نتیجه مواد قاعدگی با سرعت بیشتری خارج می شود و در نتیجه قاعدگی سریع تر از حد معمول متوقف خواهد شد.

  • کاهش میل جنسی مرد

نزدیکی در دوران قاعدگی ممکن است میل جنسی مرد را به دلیل وجود و بوی مواد قاعدگی، تحت تأثیر منفی قرار دهد و او را به طور موقت بی میل کند. همچنین سندروم پیش از قاعدگی که زنان دچار آن می شوند و عوامل مختلفی مانند دل درد، اضطراب، افسردگی، سردردهای میگرنی، فشار خون پایین، کاهش دما و… که در زمان پریود وجود دارند، باعث می شود زنان در طول پریود میلی برای رابطه جنسی نداشته باشند.

چند روز بعد پریود امکان نزدیکی وجود دارد؟

درواقع مهمترین مسأله احساس راحت بودن طرفین می باشد. خانم ها به دلیل اینکه در روزهای اول درد، خونریزی و ضعف دارند، ممکن است نزدیکی رضایت بخشی را تجربه نکنند و متقابلاً همسرشان هم حس خوبی ندارد.

نزدیکی در زمان پریود باعث نازایی می شود؟

یکی از دلایلی که رابطه در دوران پریودی باعث ناباروری می شود این است که فرضیه هایی وجود دارد که طبق آنها، نزدیکی در دوران پریودی احتمال آندومتریوز را بیشتر می کند و خود آندومتریوز از علل ناباروری است، ولی اثبات نشده که واقعاً اینطور باشد.

در زمان پریود بارداری ممکن است؟

بارداری در این صورت امکان پذیر است:

  • طول کشیدن قاعدگی برای مدت بیش از 5 روز
  • تخمک گذاری زودتر از موعد

کوتاه بودن سیکل قاعدگی علامت آن است که روند تخمک‌گذاری زودتر از موعد اتفاق می‌افتد. با توجه به توانایی اسپرم برای ادامه حیات در واژن تا ۵ روز، انجام رابطه واژینال در اواخر دوره پریود ممکن است به بارداری منجر شود.

 

مطالب پیشنهادی

بارداری پوچ را بشناسید

بارداری هنگامی اتفاق می افتد که تخمک زن توسط یک اسپرم مرد بارور شده و سلول جفت تشکیل شود. این سلول به دیواره رحم متصل می شود و رشد می کند. در صورتی که رشد آن طبیعی نباشد، توده های

نمایش »

برنامه ریزی جهت باردارشدن

مسئله باردار شدن، مسئله مهمی است و به سادگی نمی توان از آن گذشت. برای آن که بانوان دوران بارداری را به خوبی پشت سر بگذارند، باید برنامه ریزی دقیقی انجام دهند. این مقاله به نکات مفیدی در رابطه با برنامه

نمایش »

قاعدگی بانوان و باور های غلط

چرخه قاعدگی سلسله تغییرات فیزیولوژیکی است که بدن زن تحمل می کند تا برای بارداری آماده شود. تقریباً ماهی یک‌بار، رحم یک لایه بافت جدید (اندومتریوم، آندومتر) ایجاد می کند تا آماده‌ی دریافت سلول تخمک لقاح‌یافته شود. زمانی که لقاح

نمایش »

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.