درباره حاملگی مجدد بیشتر بدانید

چه مدت بعد از زایمان می توان باردار شد؟

امروزه افکار غلطی در رابطه با زمان حاملگی مجدد بعد از زایمان وجود دارد. اکثر خانم ها بر این باورند که باردار شدن در دوران شیردهی غیرممکن است. اما مطالعات نشان می دهد پس از بارداری اول، کمتر از 6 هفته بغد می توان باردار شد. تا زمانی که زن پس از زایمان دوباره تخمک گذاری نکند، بارداری اتفاق نمی افتد. اما این فرآیند در افراد متفاوت است، به همبن دلیل برخی بانوان زودتر باردار می شوند. 

طبق گفته دپارتمان بهداشت و خدمات انسانی ایالت متحده، بهترین حالت فاصله بین دو حاملگی، حداقل باید 12 ماه باشد.

طبق تحقیقات خطر زایمان زودرس یا وزن پایین نوزاد، در فواصل زمانی کمتر از ۶ ماه بیشتر از فاصله ۱۸ تا ۲۳ ماه است. فواصل زمانی بسیار کوتاه (کمتر از ۱۸ ماه) و بسیار طولانی (بالای ۶۰ ماه) نتایج منفی برای مادر و جنین به همراه داشته است.

نشانه های شرایط مناسب بارداری چیست؟

پیشنهاد پزشکان این است که تا 6 هفته پس از زایمان طبیعی یا سزارین، از برقراری رابطه جنسی بپرهیزند، در نتیجه تا قبل از آن احتمال بارداری صفر است.

اگر شیردهی را از همان ابتدا شروع کرده باشید، شرایط آمنوره شیردهی می‏تواند مانع از حاملگی مجدد شما شود، به دلیل آن که هورمون پرولاکتین که توسط غده هیپوفیز مغز تولید می شود، مسئول اصلی تولید شیر مادر است و همچنین از قاعدگی جلوگیری می‎کند.

در نتیجه تا وقتی به کودک شیر می دهید، احتمال آن که تخمک گذاری شکل نگیرد و دوره ای پریود نشوید وجود دارد. اما این مشروط بر آن است که تغذیه کودک حتی در نیمه شب با شیر مادر باشد، زیرا شیردهی نامنظم باعث کاهش سطح هورمون پرولاکتین می شود. به‏ همین‏ دلیل، بعد از ۶ ماهگی که غذا خوردن جامد نوزاد شروع می‎شود، احتمال بارداری مادر به بیش از ۶۰ درصد می‎رسد.

حاملگی بسیاری از هورمون ها را تغییر می دهد و به همین خاطر جهت بازگشت به حالت طبیعی خود به زمان نیاز دارد. بیشتر بانوان، به دلیل شیردهی پریود های نامنظم دارند، اما با این وجود اولین چرخه تخمک‏ گذاری یک خانم ممکن قبل از اولین قاعدگی بعد از زایمان رخ دهد. این نشان می دهد که امکان بارداری قبل از شروع مجدد قاعدگی وجود دارد.

بعد از زایمان طبیعی چه زمانی امکان بارداری وجود دارد؟

بارداری زودهنگام پس از زایمان، عواقب نامطلوب را برای مادر و نوزاد به همراه دارد. طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی (WHO)  بهترین زمان ۲۴ ماه بعد از زایمان قبلی است. البته بعضی پزشکان در مورد ۱۸ ماه نیز مطمئن هستند.

بانوانی که مرده زایی، سقط مکرر و خونریزی بیش ‏ازحد یا جراحی رحم یا تخمدان بعد از زایمان  را تجربه کرده اند، بیشتر از 24 ماه باید صبر کنند. در مواردی مادر از نظر سلامتی بدن مشکلی ندارد ولی به دلیل افزایش سن باید سریع تر اقدام کند. بارداری بعد از گذشت ۷ ماه از زایمان طبیعی غیر ممکن نیست. البته باید روند شیردهی را متوقف کند تا سطح هورمون پرولاکتین کاهش پیدا کند.

بعد از سزارین چه زمانی امکان بارداری وجود دارد؟

طی تحقیقاتی در سال ۲۰۱۰ نشان داد بارداری زودهنگام (در کمتر از 18 ماه) خطر پارگی رحم بعد از سزارین حدود 5 درصد است، و در صورتی که مادر بعد از 24 ماهگی نوزاد باردار شود احتمال خطر به حدود 1 درصد می رشد.

بنابراین پزشکان توصیه می کنند حداقل 6 ماه باید صبر کنید و بهترین حالت 18 تا 24 ماه بعد از زایمان سزارین می باشد. 

علت خطرناک بودن بارداری در کمتر از شش ماه بعد از زایمان چیست؟

مهم ترین دلیل آن این است که بدن زن کاملا بهبود نیافته، حتی اگر مشکلی از نظر جسمی احساس نمی کنید، بدنتان تغییرات لازم در سطح هورمون‏‌ها و جذب مواد مغذی را نداده است. از دیگر دلایل آن می‌‎توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • رشد ناقص جنین
  • افزایش احتمال پارگی کیسه آب و زایمان زودرس
  • بروز کمردرد مزمن یا آسیب به ستون فقرات مادر
  • آسیب شدید به رحم مادر
  • کم ‏خونی و کمبود مواد مغذی بدن مادر
  • خطر آسیب شدید به دندان‏ها و استخوان‏های مادر

در نتیجه جواب به این سوال که آیا ضرر دارد که بعد از زایمان مستقیماً باردار شد؟ این کار مادر و جنین را به عمد تحت خطر قرار می دهد.

مطالب پیشنهادی

بارداری پس از اسلیو معده

با رشد تعداد جراحی های لاغری که همه روزه در دنیا انجام می شوند، زنان بیشتری در سنین باروری زیر تیغ چنین جراحی هایی می روند. آیا پس از جراحی اسلیو معده یا دیگر جراحی های لاغری، امکان بارداری وجود دارد؟ بارداری پس از

نمایش »

ساختار جذب آهن در بدن چگونه است؟

آهن یکی از مواد معدنی اصلی در بدن است و مهم‌ترین تأثیر آن در تشکیل واکسیژن رسانی خون است. آهن عضو اصلی در سنتز نوعی پروتئین در سلول‌های قرمز خونی است که به آن هموگلوبین می‌گویند. هموگلوبین در بدن انتقال

نمایش »

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.