دانستنی های جالب درباره نوزادان

نوزادان در بدو تولد، باوجود زيبايي منحصر به فردشان، ظاهر متغيري دارند و مدام در حال تغيير شكل اند.  آن‌ها با دست‌ها و پا‌های تپل، صورت گرد و چشمان معصومشان، بسیار دوست‌داشتنی اند. می‌توانید ساعت‌ها به آن‌ها خیره شوید و از بغل کردنشان لذت ببرید. بچه‌ها آنقدر زیبا هستند که اغلب فراموش می‌کنیم چقدر جالب اند.

به همین دلیل تصمیم گرفتیم شما را با وضعیت های ظاهری عجیب اما بی خطر نوزادتان آشنا کنیم؛ تفاوت هایی که نوزاد را از بزرگترها متمایز می کند.

روی پوستش چه می بینید؟

دوران جنيني سطح پوست نوزاد در احاطه مايع آمنيوتيك قرار دارد كه سرشار از مواد ايمني است. اما پس از بيرون آمدن از چنین محيطي، پوست دچار خشكي خواهد شد كه این امری طبيعي است و به مرور زمان با محيط جديد سازگار مي‌شود. اگر این وضعیت را دوست ندارید، می توانید سطح پوست او را با روغن های گیاهی چرب کنید.

روی پلک نوزاد، لکه های سرخ رنگی است که به آن آنژیوم می گویند. درواقع مویرگ هایی است که به چشم می آید.

روی باسن و پایین کمر نوزاد، نوعی کبودی طبیعی به نام لکه مغولی وجود دارد که تا 4 سالگی از بین می رود. این لکه در ساق پا هم ممکن است دیده شود که جای نگرانی نیست.

در روزهای اول بعد از تولد، روی بینی نوزاد جوش های سفیدرنگی به نام milia وجود دارد که درواقع همان چربی های زیر پوست نوزاد است و خطری ندارد.

بر اثر تعریق زیاد بدن نوزاد، عرق جوش به وجود می آید. این مورد تحت کنترل خودتان است. به او بیش از حد لباس نپوشانید. می توانید روزی یک بار نوزاد را بشویید و دمای خانه را گرم نگه دارید.

روی سرش چه می بینید؟

زير پوست سر، جاي استخوان و غضروف وجود دارد. به همین دلیل، به‌طور طبيعي قسمت جلوي سر و ملاج نوزاد بسيار نرم است. به اين ترتيب، رشد طبيعي سر به‌راحتي انجام مي‌شود. بعضی والدین نگران آسیب دیدن مغز نوزاد هستند، در صورتی که زیر پوست سرش نیست و محافظت می شود. از 9 تا 18 ماهگی به مرور سر نوزاد سفت خواهد شد.

قرینه نبودن دو طرف سر نوزاد هم ظاهر خوبی ندارد، ولی مشکلی برای نوزاد ایجاد نمی کند. وقتی نوزاد مدام به یک طرف خوابانده شود، این مشکل پیش می آید.

در چشم هایش چه می بینید؟

بعد از تولد در دوماهه اول، سفيدي چشم نوزاد آبي كمرنگ مي‌شود که این امری طبیعی است و مشکل بر بینایی نیست. طولی نمی کشد که دوباره به حالت طبیعی خود باز می گردد.

تنگي خفيف مجاري اشك، باعث مي‌شود گريه‌هاي نوزاد بدون اشك باشد. اين موضوع ارتباطي با خشكي چشم يا ناراحتي چشمي ندارد و تا يك‌سالگي خودبخود ناپدید می شود.

قي چشم نوزاد هر قدر هم كه زياد باشد، طبيعي است. جهت پاک کردن آن، از یک دستمال ساده ی تمیز و مرطوب استفاده کنید.

هنگام زردی نوزاد، سفیدی چشم او هم زرد می شود. برخی بر این عقیده اند که هر چه چشم نوزاد زردتر باشد، شدت بیماری هم بیشتر است و برای نوزاد خطر بیشتری دارد. در حالی که این چنین نیست.

روی سینه و شکمش چه می بینید؟

هشت هفته اول، تنفس نوزاد از راه بيني است. اگر بینی نوزاد گرفته باشد، تنفسش صدادار می شود و نشانه این است که نمی تواند نفس بکشد. برای رفع این مشکل، می توانید از قطره های سدیم کلراید استفاده کنید.

دوماهه اول تولد، ضربان قلب نوزاد بالاست، تقریباً بین 40 تا 60 ضربان در دقیقه. البته همراه با رشد نوزاد، این میزان تا 45 ضربان در دقیقه کاهش می یابد.

شکم نوزادان برجسته است که دلیل آن، ضعف عضلات شکمی است. این وضعیت به مرور زمان و با تقویت عضلات، اصلاح می شود.

شکل ناف و تغییر رنگ آن، ناشی از بهبود زخم است. ظرف یک هفته تا 10 روز، ناف باید به طور طبیعی رنگ و شکلش عوض شود. حتی بعد از افتادن بند ناف، ترشحات رقیقی ممکن است دیده شود که جای نگرانی نیست. فقط محیط اطراف ناف را خشک و تمیز نگه دارید.

 

مطالب پیشنهادی

عوارض قطره آهن برای نوزدان

کم خونی از مشکلاتی است که در سنین مختلف رخ می دهد و بیشترین علت آن کمبود آهن در خون است. کودک تا 6ماهگی از شیر مادر تغذیه می کند، اما از 2سالگی به بعد به غذاهای کمکی هم نیاز

نمایش »

مدت زمان بارداری چقدر است؟

تعدادی از افراد تصور می کنند که طول مدت بارداری، یعنی تعداد هفته ها و ماه های یک زن باردار، در همگان ثابت است. در صورتی که این گونه نیست و با توجه به شرایط جسمانی هر فرد، محدوده زمانی

نمایش »

انواع روش های زایمان را بشناسید

در سراسر دنیا انواع روش های زایمان وجود دارد. در کشور ایران زایمان طبیعی، زایمان سزارین و زایمان در آب جزء شایع ترین زایمان ها می باشد. البته باید گفت با پیشرفت علم و تکنولوژی، روش های مختلفی وجود دارد

نمایش »

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.