دانستنی های جالب درباره نوزادان

نوزادان در بدو تولد، باوجود زيبايي منحصر به فردشان، ظاهر متغيري دارند و مدام در حال تغيير شكل اند.  آن‌ها با دست‌ها و پا‌های تپل، صورت گرد و چشمان معصومشان، بسیار دوست‌داشتنی اند. می‌توانید ساعت‌ها به آن‌ها خیره شوید و از بغل کردنشان لذت ببرید. بچه‌ها آنقدر زیبا هستند که اغلب فراموش می‌کنیم چقدر جالب اند.

به همین دلیل تصمیم گرفتیم شما را با وضعیت های ظاهری عجیب اما بی خطر نوزادتان آشنا کنیم؛ تفاوت هایی که نوزاد را از بزرگترها متمایز می کند.

روی پوستش چه می بینید؟

دوران جنيني سطح پوست نوزاد در احاطه مايع آمنيوتيك قرار دارد كه سرشار از مواد ايمني است. اما پس از بيرون آمدن از چنین محيطي، پوست دچار خشكي خواهد شد كه این امری طبيعي است و به مرور زمان با محيط جديد سازگار مي‌شود. اگر این وضعیت را دوست ندارید، می توانید سطح پوست او را با روغن های گیاهی چرب کنید.

روی پلک نوزاد، لکه های سرخ رنگی است که به آن آنژیوم می گویند. درواقع مویرگ هایی است که به چشم می آید.

روی باسن و پایین کمر نوزاد، نوعی کبودی طبیعی به نام لکه مغولی وجود دارد که تا 4 سالگی از بین می رود. این لکه در ساق پا هم ممکن است دیده شود که جای نگرانی نیست.

در روزهای اول بعد از تولد، روی بینی نوزاد جوش های سفیدرنگی به نام milia وجود دارد که درواقع همان چربی های زیر پوست نوزاد است و خطری ندارد.

بر اثر تعریق زیاد بدن نوزاد، عرق جوش به وجود می آید. این مورد تحت کنترل خودتان است. به او بیش از حد لباس نپوشانید. می توانید روزی یک بار نوزاد را بشویید و دمای خانه را گرم نگه دارید.

روی سرش چه می بینید؟

زير پوست سر، جاي استخوان و غضروف وجود دارد. به همین دلیل، به‌طور طبيعي قسمت جلوي سر و ملاج نوزاد بسيار نرم است. به اين ترتيب، رشد طبيعي سر به‌راحتي انجام مي‌شود. بعضی والدین نگران آسیب دیدن مغز نوزاد هستند، در صورتی که زیر پوست سرش نیست و محافظت می شود. از 9 تا 18 ماهگی به مرور سر نوزاد سفت خواهد شد.

قرینه نبودن دو طرف سر نوزاد هم ظاهر خوبی ندارد، ولی مشکلی برای نوزاد ایجاد نمی کند. وقتی نوزاد مدام به یک طرف خوابانده شود، این مشکل پیش می آید.

در چشم هایش چه می بینید؟

بعد از تولد در دوماهه اول، سفيدي چشم نوزاد آبي كمرنگ مي‌شود که این امری طبیعی است و مشکل بر بینایی نیست. طولی نمی کشد که دوباره به حالت طبیعی خود باز می گردد.

تنگي خفيف مجاري اشك، باعث مي‌شود گريه‌هاي نوزاد بدون اشك باشد. اين موضوع ارتباطي با خشكي چشم يا ناراحتي چشمي ندارد و تا يك‌سالگي خودبخود ناپدید می شود.

قي چشم نوزاد هر قدر هم كه زياد باشد، طبيعي است. جهت پاک کردن آن، از یک دستمال ساده ی تمیز و مرطوب استفاده کنید.

هنگام زردی نوزاد، سفیدی چشم او هم زرد می شود. برخی بر این عقیده اند که هر چه چشم نوزاد زردتر باشد، شدت بیماری هم بیشتر است و برای نوزاد خطر بیشتری دارد. در حالی که این چنین نیست.

روی سینه و شکمش چه می بینید؟

هشت هفته اول، تنفس نوزاد از راه بيني است. اگر بینی نوزاد گرفته باشد، تنفسش صدادار می شود و نشانه این است که نمی تواند نفس بکشد. برای رفع این مشکل، می توانید از قطره های سدیم کلراید استفاده کنید.

دوماهه اول تولد، ضربان قلب نوزاد بالاست، تقریباً بین 40 تا 60 ضربان در دقیقه. البته همراه با رشد نوزاد، این میزان تا 45 ضربان در دقیقه کاهش می یابد.

شکم نوزادان برجسته است که دلیل آن، ضعف عضلات شکمی است. این وضعیت به مرور زمان و با تقویت عضلات، اصلاح می شود.

شکل ناف و تغییر رنگ آن، ناشی از بهبود زخم است. ظرف یک هفته تا 10 روز، ناف باید به طور طبیعی رنگ و شکلش عوض شود. حتی بعد از افتادن بند ناف، ترشحات رقیقی ممکن است دیده شود که جای نگرانی نیست. فقط محیط اطراف ناف را خشک و تمیز نگه دارید.

 

مطالب پیشنهادی

شستن یا نشستن واژن در دوران قاعدگی

مراقبت مناسب و بهداشت قاعدگی در زمان پریودی، نقش مهمی در سلامت زنان دارد. متأسفانه بانوان به دلیل احساس شرم و صحبت نکردن در این مورد، اطلاعات کامل و درستس ندارند و از عفونت و بیماری های زنانگی رنج می

نمایش »

فواید مکمل آهن برای کودکان

شیوع کمبود آهن در میان نوزادان و کودکان خردسال ساکن کشورهای در حال توسعه بالاست. آهن به دلیل خواص شیمیایی آن ( پتانسیل اکسیداتیو) در چندین سیستم بیولوژیکی که برای سلامت انسان حیاتی هستند، عمل می کند. آهن که به

نمایش »

زایمان طبیعی را بشناسید

زایمان طبیعی یک امر فیزیولوژیک است که مادر باردار به‌صورت طبیعی و با فعالیت‌های منظمی که در دوران بارداری خود دارد، می‌تواند زایمان خوبی داشته باشد. اما درد زایمان طبیعی برای همۀ زنان نگران‌کننده است، به همین دلیل مادران باردار برای انتخاب

نمایش »

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.