تفاوت در نوزادان را بشناسیم

فرهنگ لغت Merriam-Webster به سادگی می گوید که یک نوزاد تازه متولد شده، کودکی است که به تازگی متولد شده است و برای این اصطلاح حد بالایی قائل نمی شود، هیچ سن خاصی را بیان نمی کند و نوزاد را به عنوان “کودکی بسیار جوان” توصیف می کند. سازمان جهانی بهداشت (WHO)، نوزاد تازه متولد شده یا نوزاد را به عنوان کودک زیر 28 روز تعریف می کند.

در رشد نوزادان تفاوت وجود دارد. زمانی که بچه ای به دنیا می اید، پدر و مادر در رابطه با نگهداری کودک نگران هستند. نوزادان در چند هفتهٔ اول تولد، به مراقبت‌های زیادی نیاز دارند.

رشد

از تولد تا یک سالگی، نوزادان با سرعت خیره کننده ای رشد می کنند و رشد می کنند. آنها یاد می گیرند که لبخند بزنند، غلت بزنند، بنشینند، تکان دهند، دست بزنند، اشیاء را بردارند، بخزند، غرغر کنند، و برخی حتی ممکن است شروع به گفتن چند کلمه کنند.

آنها یاد می گیرند که با اطرافیان خود ارتباط برقرار کنند و به آنها اعتماد کنند و اغلب بیشتر از آنچه که قادر به برقراری ارتباط هستند درک می کنند. نوزادان از موسیقی، حرکت و بازی‌های ساده لذت می‌برند.

توجه به کودک

رشد در نوزادان تفاوت دارد و طبیعی است که در سنین متفاوتی به نقاط عطف برسند. با این حال، اگر در مورد رشد کودک خود نگران هستید، با پزشک اطفال خود مشورت کنید.

پزشک کودک شما می تواند به شما اطمینان دهد یا در صورت نیاز، جهت ارزیابی بیشتر شما را به متخصص ارجاع دهد. توجه داشته باشید که به نظر می رسد کودک شما در این زمینه ها عقب است:

  • خندیدن
  • تکان دادن، اشاره کردن، رسیدن و انجام سایر حرکات با دست
  • غلت زدن، خزیدن یا نشستن بدون کمک
  • حرف زدن یا تلاش برای برقراری ارتباط صوتی

کودک نوپا

همانطور که از نام آن پیداست، کودک نوپا به طور کلاسیک توسط فرهنگ لغت مریام وبستر به عنوان کودکی که تازه راه رفتن را یاد می گیرد تعریف می شود. این دوره اغلب در حدود 1 سالگی رخ می دهد.

کودکان نوپا ممکن است کودکانی از 1 سال تا 4 سال در نظر گرفته شوند. هیچ تعریف رسمی از حد بالای کودکی وجود ندارد. با این حال، اکثر مردم پایان سن کودک نوپا را تقریباً زمانی می دانند که کودک آماده انتقال به پیش دبستانی است.

تغییر رفتار کودک

همانطور که نوزادان وارد دومین سال زندگی خود می شوند، با تحرک تر و مستقل تر می شوند و هر چیزی را که می توانند به آن دسترسی داشته باشند، کشف می کنند. تقریباً همه کودکان تا 18 ماهگی راه می روند. آنها همچنین یاد می گیرند که صحبت کنند، افراد اطراف خود را شناسایی و تقلید کنند و دستورالعمل های ساده را دنبال کنند.

همچنان که بزرگتر می شوند، یاد می گیرند که احساسات بیشتری را بیان کنند. آنها از بازی های ساده، آهنگ ها و قافیه ها لذت می برند و می توانند شروع به یادگیری رنگ ها، شکل ها و الفبای خود کنند. آنها هنوز به خواب زیادی نیاز دارند و ممکن است یک یا دو استراحت کوتاه در طول روز داشته باشند و همچنین 10 تا 12 ساعت در شب بخوابند.

مطالب پیشنهادی

انواع روش های زایمان را بشناسید

در سراسر دنیا انواع روش های زایمان وجود دارد. در کشور ایران زایمان طبیعی، زایمان سزارین و زایمان در آب جزء شایع ترین زایمان ها می باشد. البته باید گفت با پیشرفت علم و تکنولوژی، روش های مختلفی وجود دارد

نمایش »

آیا امکان بارداری در یائسگی وجود دارد؟

آیا در دوران یائسگی می توان باردار شد؟ با رسيدن به سن متوسط ۴۰ سالگي، یائسگی شروع می شود که معمولاً پایان مرحله تولید مثل در زنان است. بلوغ، قاعدگی، بارداری و یائسگی، جزء مراحل مختلف چرخه بیولوژیکی زنان هستند.

نمایش »

میزان قطره آهن نوزادان نارس چقدر باشد؟

مشخصات نوزاد نارس برخی از نوزادان هفته‌ها یا حتی ماه‌ها، پیش از زمانی‌ که باید متولد شوند به دنیا می‌ آیند. این نوزادان به دلیل این که دوران جنینی چهل هفته‌ ای کامل را طی نکرده‌ اند، احتمالا در برخی

نمایش »

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.