ترشحات واژینال در زمان بارداری

ترشجات واژینال در زمان بارداری افزایش می یابد و این کاملا طبیعی است. ایت ترشحات بدون بو، بی رنگ و تقریبا شیری رنگ می باشد. اما گاهی تغییر رنگ می دهند، که نشان دهنده مشکلی می باشد و باید سریع تر بررسی کنید.

از علائم بارداری، ترشحات واژینال می باشد که معمولاً پس از هفته سیزدهم شروع و با پیشرفت بارداری افزایش یافته و موعد زایمان به بیشترین حد می رسد.

ترشحات طبیعی واژن

اوایل دوران بارداری به دلیل افزایش استروژن و گردش خون در محدوده ی واژن، ترشحات افزایش می یابد. ترشحات با نزدسک شدن به زمان زایمان بیشتر می شود. ترشحات اوایل بارداری نسبت به اواخر آن تفاوت دارد. در اوایل بارداری، کانال زایمان و دهانه ی رحم از ترشحات واژن پر می شود تا از رحم محافظت کند.

نزدیک زمان زایمان وقتی دهانه ی رحم شروع به نازک و باز شدن می‌کند، این ترشحات که پیش از این دهانه ی رحم را مسدود کرده بودند شروع به خارج شدن می‌کند. این ترشحات بیشتر شبیه سفیده ی تخم‌مرغ خام است و شاید کمی نیز به خون آغشته باشد.

علت ایجاد ترشحات واژن در بارداری چیست؟

در دوران بارداری هورمون استروژن باعث ترشح واژن و تحریک غشای مخاطی بدن، افزایش ترشحات غدد دهانه رحم و افزایش جریان خون در ناحیه لگن در دوران بارداری می شود. همچنین این هورمون در ریزش سلول‌های قدیمی دیواره‌ی واژن و ایجاد فلور باکتریایی طبیعی واژن نیز نقش دارد.

در زمان بارداری، ترشحات واژینال شبیه ترشحاتی است که بین دو دوره قاعدگی ایجاد می شوند، اما ترشحات بارداری شدیدتر و بیشتر هستند. شاید این ترشحات شما را اذیت کند اما آن طبیعی بوده و عادت می کنید. ترشح باعث می شود یم تعادل سالم در باکتری های موجود در واژن ایجاد شود و کانال زایمان دچار عفونت نشود. گاهی در بارداری این ترشحان تغییر رنگ، شکل و بو می دهند که بهتر است با پزشک مشورت کنید. 

انواع ترشحات واژن

  • ترشحات آبکی واژن

در صورتی که ترشحات واژینال، روشن، رقیق و شبیه آب باشد، احتمال پاره شدن کیسه آب یا نشت مایع آموتیک می باشد که به شکل ترشح آب در بارداری یا حتی ترشح آب در اوایل بارداری ظاهر می شود.

  • ترشحات صورتی واژن

اوایل بارداری سوراخ دهانه رحم توسط ترشحات واژن پر شده و یک سد محافظتی به اسم “پلاک مخاطی” ایجاد می‌کنند، زمانی که دهانه رحم شروع به نازک شدن و باز شدن می کند، پلاک مخاطی جدا می شود. این پلاک مانند سفیده تخم مرغ، غلیظ و گاهی به خون آعشته است، بنابراین ممکن لکه بینی به نظر آید. در دوران بارداری ممکن پس از رابطه جنسی لکه بینی شکل گیرد، مادامی که این لکه ‌بینی موقتی و خفیف باشد طبیعی است.

  • ترشحات پنیری و ترشحات سفید در بارداری

اگر زمان بارداری، ترشحات بی بو، سفید گاهی غلیظ و پنیری شکل دیده شود، شاید نشان از عفونت قارچی باشد. در بارداری ترشحات پنیری و سفید باعث ناراحتی هایی مانند: سوزش واژن، خارش واژن و التهاب و درد در هنگام ادرار یا نزدیکی شوند.

  • ترشحات خاکستری با بوی بد واژن

در صورتی که زمان بارداری ترشحات واژن خاکستری یا سفید باشد و باعث بوی بد واژن شوند، احتمالا نوع دیگری از عفونت را نشان می دهد یا واژینوز باکتریایی باشد. بوی بد واژن ممکن است بعد از رابطه جنسی، شدیدتر شود.

کنترل ترشحات واژن

پس از اطلاع از ترشحات بارداری، باید بدانید چگونه آن را کنترل نمایید. می توانید از لباس های زیر نخی یا پدهای پارچه ای که باعث جذب ترشحات می شود، استفاده نمایید. ناحیه تناسلی را از عقب به جلو تمیز کنید و آن را خشک نگه دارید، زیرا از ابتلا به برخی عفونت ها، بوی بد واژن، سوزش و خارش واژن جلوگیری می شود. 

توصیه می شود واژن را با شوینده ها و دستمال مرطوب تمیز نکنید، زیرا باعث تحریک واژن یا تغییر pH دستگاه تناسلی و در نتیجه افزایش احتمال عفونت  در بارداری می‌شود.

 

مطالب پیشنهادی

مراقبت های دوران بارداری چیست؟

دوران بارداری یکی از مهمترین دوره ها برای مادر و نوزاد می باشد که سلامتی نوزاد و مادر در این دوران بسیار حائز اهمیت است و مادران جوان باید سعی کنند تا چکاپ های دوره ای و مراجعه به متخصص

نمایش »

روش های پیشگیری از بارداری را بشناسید

روش های پیشگیری از بارداری به معنای استفاده از ابزار، دارو، مواد، روش­ های جنسی یا عمل جراحی به­ منظور جلوگیری از تشکیل نطفه یا حاملگی است. افراد با این روش می توانند زمان بچه­ دار شدن را خود انتخاب

نمایش »

چگونه از نوزاد مراقبت کنیم؟

زمانی که بچه به دنیا می آید، والدین نگرانی هایی در رابطه با مراقبت و نگهداری از او دارند. در این رابطه، لازم است شما اطلاعات کافی در این مورد داشته باشید. در این مقاله به بخشی از سوالات و

نمایش »

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.