ترشحات واژینال در زمان بارداری

در دوران بارداری ترشحات واژینال بی ‌ضرر و طبیعی هستند و بسیاری از زنان در طول بارداری آن را تجربه خواهند کرد. ترشحات بارداری، رقیق شیری‌ رنگ و گاهی ترشحات سفید روشن با بوی خفیف و بعضی اوقات حتی بدون بو هستند.

این ترشحات یکی از علائم بارداری است که معمولاً پس از هفته سیزدهم (شروع سه‌ ماهه‌ دوم بارداری) آغاز می‌شود و با پیشرفت بارداری افزایش یافته و با نزدیک شدن به زایمان به بیشترین حد خود می رسند. 

ترشحات طبیعی واژن

در اوایل دوران بارداری به دلیل افزایش استروژن و گردش خون در محدودۀ واژن، ترشحات در این دوران افزایش پیدا می‌کند. هر چه به زمان زایمان نزدیک تر شوید، ترشحات بیشتر می شود. در اوایل بارداری ترشحات واژن کانال زایمان و دهانه ی رحم را پر می کند تا از رحم کحافظت کند. با نزدیک شدن زایمان، دهانه ی رحم شروع به نازک و باز شدن می کند، این ترشحات که قبل از این دهانۀ رحم را مسدود کرده بودند، شروع به خارج شدن می‌کند. این ترشحات بیشتر به سفیدۀ تخم‌مرغ خام شباهت دارند و شاید کمی به خون آغشته باشند.

علت ایجاد ترشحات واژن در بارداری چیست؟

در دوران بارداری هورمون استروژن باعث افزایش جریان خون در ناحیه لگن، افزایش ترشحات غدد دهانه رحم و ترشح واژن و تحریک غشای مخاطی بدن در دوران بارداری می‌شود. این هورمون نیز در ریزش سلول‌های قدیمی دیواره‌ی واژن و ایجاد فلور باکتریایی طبیعی واژن نیز نقش دارد.

در بارداری ترشحات واژینال مانند ترشحاتی است که بین دو دوره قاعدگی ایجاد می شوند، اما ترشحات بارداری کمی بیشتر و شدیدتر هستند. شاید این ترشحات آزاردهنده باشند و طبیعی است و به آن عادت می کنید. در بارداری این ترشحات باعث ایجاد یک تعادل سالم در باکتری ‌های موجود در واژن (مهبل) شده و کانال زایمان را از عفونت محافظت نماید. گاهی رنگ، شکل یا بوی ترشحات در بارداری تغییر می کند که بهتر است بررسی شده و در صورت نیاز به پزشک مراجعه شود.

انواع ترشحات واژن در دوران بارداری

در پاسخ به این سوال که “ترشحات بارداری چطور است؟” می توان انواع ترشحات در دوران بارداری را در دسته های زیر تقسیم بندی کرد:

  • ترشحات آبکی واژن

در صورتی که ترشحات واژینال رقیق، روشن و شبیه به آب باشد، نشان از پاره شدن کیسه آب یا نشت مایع آمنیوتیک می باشد که به صورت ترشح آب در بارداری نمایان می شود.

  • ترشحات صورتی واژن

در ابتدای دوران بارداری، سوراخ دهانه رحم توسط ترشحات واژن پر شده و یک سد محافظتی به اسم “پلاک مخاطی” ایجاد می‌کنند و زمانی که دهانه رحم شروع به نازک شدن و باز شدن می کند پلاک مخاطی جدا می شود. 

این پلاک مخاطی مانند سفیده‌ تخم ‌مرغ، غلیظ و گاهی آغشته به خون می باشد؛ بنابراین مانند لکه بینی است. ممکن پس از رابطه جنسی لکه بینی موقتی و خفیفی را مشاهده کنید، که طبیعی می باشد.

  • ترشحات پنیری و ترشحات سفید در بارداری

در دوران بارداری، ترشحات سفید، بی بو، گاهی غلیظ و ترشحات پنیری شکل دیده می شود، که ممکن نشان دهنده عفونت قارچی باشد. ترشحات پنیری و ترشحات سفید در بارداری، می توانند موجب ناراحتی‌هایی مانند خارش واژن، سوزش واژن، التهاب و درد در هنگام ادرار یا نزدیکی شوند.

کنترل ترشحات واژن در بارداری

پس از متوجه شدن ترشحات بارداری، باید آن را کنترل کنید.

جهت این کار از لباس های زیر نخی یا پدهای پارچه ای که ترشحات را جذب می کنند استفاده نمایید. همچنین تمیز کردن ناحیه تناسلی از جلو به عقب و خشک کردن آن می تواند از ابتلا به برخی عفونت ها، بوی بد واژن، سوزش واژن و خارش آن پیشگیری نماید که گاهی با ترشحات واژن در بارداری همراه است.

 

مطالب پیشنهادی

تفاوت در نوزادان را بشناسیم

فرهنگ لغت Merriam-Webster به سادگی می گوید که یک نوزاد تازه متولد شده، کودکی است که به تازگی متولد شده است و برای این اصطلاح حد بالایی قائل نمی شود، هیچ سن خاصی را بیان نمی کند و نوزاد را

نمایش »

بارداری خارج از رحم به چه شکل می باشد؟

بارداری و فرزند آوری یکی از اتفاقات زیبا و البته پر مشقت برای خانمهاست. حال آن که بنا به دلایل متعددی، برای برخی از مادران به گونه ی ناخوشایند دیگری رقم می خورد. در ادامه با بارداری خارج از رحمی

نمایش »

سرطان رحم را بشناسید

رحم یک عضو حیاتی برای زنان محسوب می‌شود، همان عضوی از بدن خانم‌ها که واسطه خلقت آدمی را به عهده دارد. به کمک این اندام انسان‌ها متولد می‌شوند. پس مراقبت و بررسی‌های مداوم، از جمله مهم‍‌‌‌‌‌‌‌‌ترین وظایف یک خانم به

نمایش »

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.