برنامه ریزی جهت باردارشدن

مسئله باردار شدن، مسئله مهمی است و به سادگی نمی توان از آن گذشت. برای آن که بانوان دوران بارداری را به خوبی پشت سر بگذارند، باید برنامه ریزی دقیقی انجام دهند. این مقاله به نکات مفیدی در رابطه با برنامه ریزی جهت باردارشدن می پردازد.

برنامه ریزی کردن برای بارداری چیست؟

برای برخی از بانوان، برنامه ریزی برای بارداری حتی پیش از بارداری شروع می شود. دیگران برنامه ریزی کردن را پس از باردار شدن آغاز می کنند. برنامه ریزی جهت باردارشدن عبارت است از:

 • با پزشک خود در رابطه با رژیم غذایی و ویتامین ها، ورزش کردن، مشاوره ژنتیک، افزایش وزن، پرهیز از الکل و مصرف داروهای مختلف گفت و گو کنید.
 • جهت برقرار کردن رابطه جنسی باید برنامه ریزی کنید با توجه به جدول زمان بندی. زوج هایی که رابطه جنسی دارند ولی باردار نمی شوند باید به پزشک مراجعه نمایید. 

نکاتی که در برنامه ریزی بارداری باید به آن ها توجه کرد:

 1. بعضی بانوان پیش از بارداری برنامه ریزی را آغاز می کنند تا از قرار گرفتن جنین در معرض سموم جلوگیری نمایند.
 2. باید بیماری های حاد را پیش از بارداری کنترل و درمان کنید. 
 3. شرکت در جلسات مشاوره ژنتیک برای زوجینی که در خانواده شان سابقه بروز بیماری های ژنتیک وجود دارد، ضروری است. 
 4. ترک کردن سیگار، پرهیز کردن از نوشیدن الکل و مصرف مواد مخدر، احتمال باردار شدن و تولد نوزاد سالم را افزایش می دهد.
 5. بانوانی که برای باردار شدن برنامه ریزی کرده اند، باید مصرف مکمل اسید فولیک را با هدف کاهش خطر بروز نقص لوله عصبی (اسپینا بیفیدا) نوزاد شروع کنند.
 6. بلافاصله پس از توقف مصرف داروهای ضد بارداری، بانوان می توانند باردار شوند. از میان رفتن تأثیر برخی از داروهای ضد بارداری که ترشح هورمون ها را تغییر می دهند زمانبر است.
 7. برخی از ماهی ها حاوی مقادیر بالای جیوه و سایر مواد شیمیایی هستند. بانوان باردار باید از مصرف کردن آنها خودداری کنند.
 8. بانوان باردار پیش از تلاش کردن برای بارداری، باید به کمک پزشک داروهایی که مصرف می کنند را بررسی کنند.
 9. ورزش کردن بخشی از سبک زندگی سالم است. بانوان می توانند با ورزش کردن عوارض بارداری شان را پشت سر بگذارند.
 10. برقراری رابطه جنسی برای اکثریت قریب به اتفاق بانوان باردار، مشکلی نخواهد داشت.
 11. باید پیش از باردار شدن واکسن سرخچه را تزریق کنید.
 12. بانوانی که به بیماری ایدز یا هپاتیت ب مبتلا هستند، می توانند در دوران بارداری داروهایشان را مصرف کنند.
 13. عفونت های حاد مانند ویروس زیکا، سرخجه، توکسوپلاسموز (نوعی بیماری انگلی)، و پاروویروس) B19نوعی بیماری ویروسی)، سلامت جنین را به خطر می اندازد.
 14. در صورتی که زنان مصروع جهت پیشگیری از داروهای صرع استفاده می‌کنند، ‌ممکن برای جنین آنها مضر باشد. پیش از انعقاد نطفه، ‌بهترین زمان برای پیدا کردن مناسب‌ترین داروی مصرفی هر زن مصروع است که با کمترین تأثیر بر جنین، ‌بهترین کنترل را بر حملات صرع دارد.

 

مطالب پیشنهادی

کمبود آهن چه تاثیری بر پوست دارد؟

  علائم کمبود آهن می توانند شامل خستگی، کمبود انرژی و تنگی نفس باشد. در صورتی که این بیماری بدون درمان رها شود، احتمال ابتلای فرد به بیماری های قلبی و ریوی بیشتر می شود. از این رو، شناسایی تمام

نمایش »

مرگ جنین دربارداری

به مرگ جنین بعد از هفتۀ ۲۰ بارداری در رحم یا هنگام تولد، مرده‌زایی می‌گویند. این وضعیت با خاتمۀ بارداری پیش از هفتۀ ۲۰ که به آن سقط ناخواسته جنین می گویند متفاوت می باشد. بیشترین موارد مرده ‌زایی (برخلاف

نمایش »

تفاوت در نوزادان را بشناسیم

فرهنگ لغت Merriam-Webster به سادگی می گوید که یک نوزاد تازه متولد شده، کودکی است که به تازگی متولد شده است و برای این اصطلاح حد بالایی قائل نمی شود، هیچ سن خاصی را بیان نمی کند و نوزاد را

نمایش »

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.