بررسی بارداری ناخواسته

یکی از مسائلی که در زندگی بسیاری از زوجین ممکن است پیش آید، بارداری ناخواسته می باشد. به هر دلیلی حاملگی ناخواسته زوجین را دچار تنش می کند و ممکن تصمیم عجولانه ای بگیرند. این تصمیم ها پشیمانی و عوارض ناخواسته به دنبال دارد.

دلایل بارداری ناخواسته

استفاده نکردن از روش پیشگیری مناسب

برخی از زوج ها به فرض اینکه حامله نمی شوند و یا احتمال آن را کم می دانند، از هیچ روش جلوگیری استفاده نمی کنند. حاملگی ناخواسته در در دوران شیردهی و یا خانم هایی که دچار تنبلی تخمدان هستند و یا افرادی که در بارداری قبلی خود تأخیر باروری داشته اند، بیشتر رخ می دهد. همچنین برخی زوج ها از روش های جلوگیری از بارداری و سیستم تولید مثلی خود اطلاع کافی ندارند که در این موارد با دسترسی راحت و آسان به سایتها و همچنین مشاوره با یک متخصص زنان و زایمان خوب، حاملگی ناخواسته به راحتی قابل پیشگیری است.

استفاده اشتباه از روش‌های جلوگیری از بارداری

افرادی که از روش‌های پیشگیری از بارداری استفاده می‌کنند، اما به دلیل داشتن آگاهی کم و محدود و یا به دلیل خطایی که همان لحظه رخ می‌دهد و متوجه نمی‌شوند، از این روش‌ها درست استفاده نمی‌کنند و منجر به حاملگی می‌شود. به عنوان مثال، اگر شخص نداند که کاندوم نباید پاره شود و باید با احتیاط باز شود و نباید از ناخن یا قیچی استفاده شود، ممکن است با رخ دادن یک خطا و پاره شدن کاندوم، حاملگی رخ دهد. افرادی که نمی‌دانند قرص‌های ضدبارداری را باید در زمان‌های خاصی استفاده کنند تا مؤثر باشد، ممکن است با مصرف کردن آن در زمان اشتباه، این قرص تاثیری نداشته باشد و حاملگی رخ دهد.

شکست در جلوگیری از بارداری

یعضی زوج ها با این که از روش پیشگیری درست استفاده می کنند اما دچار بارداری ناخواسته می شوند و به دلیل آن که از نحوه استفاده مطمئن هستند، از روش های اورژانسی استفاده نکرده اند. گاهی مصرف بعضی داروها که با قرصهای ضد بارداری تداخل دارند و باعث کاهش اثر قرص می شود، ناخواسته اتفاق می افتد . حتماً متخصص زنان خود را در مورد داروهایی که مصرف می کنید مطلع سازید.

بارداری ناخواسته در دوران عقد و یا نامزدی

یکی از دلایل حاملگی ناخواسته این است که در دوران نامزدی یا دوستی رابطه جنسی برقرار می شود. البته برخی افراد که در دوران عقد هستند نیز دچار حاملگی ناخواسته می‌شوند؛ چون درست است که زن و شوهر محسوب می‌شوند، اما هنوز زیر یک سقف نرفته‌اند و به دلیل آبروی خود و خانواده‌ها و فرهنگ و سنت‌هایی که وجود دارد، نمی‌توانند در آن زمان بچه‌دار شوند. این افراد قبل از ازدواج با هم رابطه جنسی برقرار می‌کنند و بدون انجام دادن روش‌های پیشگیری خاص یا بدون توجه به نکات ایمنی، رابطه برقرار می‌کنند که منجر به بارداری می‌شود.

چطور از بارداری ناخواسته پیشگیری کنیم؟

مطالب پیشنهادی

علل سیاهی دندان کودک چیست؟

لکه‌های سیاه تغییر رنگ دندان‌ها می‌تواند به دلایل مختلف اتفاق افتد. زمانی تغییر رنگ رخ می دهد که مینای دندان آسیب‌دیده است. ابتدا سفیدی دندان از بین رفته و پس از آن به آرامی بافت عاج دندان از بین می‌رود

نمایش »

علت پریودی زودتر از موعد چیست؟

دلایل بسیاری می تواند باعث زودتر شروع شدن دوره های قاعدگی شود. یکی از شایع ترین علل، شروع دوره های بلوغ و یائسگی می باشد. در صورتی که هر چند وقت یک بار این اتفاق رخ دهد، جای نگرانی نیست، زیرا

نمایش »

سونوگرافی و تشخیص بارداری

بسیاری از مادران به محض اقدام به بارداری می خواهند بدانند که موفق شده اند یا نه. همچنین بعد از اطمینان از باردار بودن، تمایل دارند که هرچه زودتر جنین خود را در تصاویر سونوگرافی ببینند. اما در این میان

نمایش »

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.