بررسی بارداری ناخواسته

یکی از مسائلی که در زندگی بسیاری از زوجین ممکن است پیش آید، بارداری ناخواسته می باشد. به هر دلیلی حاملگی ناخواسته زوجین را دچار تنش می کند و ممکن تصمیم عجولانه ای بگیرند. این تصمیم ها پشیمانی و عوارض ناخواسته به دنبال دارد.

دلایل بارداری ناخواسته

استفاده نکردن از روش پیشگیری مناسب

برخی از زوج ها به فرض اینکه حامله نمی شوند و یا احتمال آن را کم می دانند، از هیچ روش جلوگیری استفاده نمی کنند. حاملگی ناخواسته در در دوران شیردهی و یا خانم هایی که دچار تنبلی تخمدان هستند و یا افرادی که در بارداری قبلی خود تأخیر باروری داشته اند، بیشتر رخ می دهد. همچنین برخی زوج ها از روش های جلوگیری از بارداری و سیستم تولید مثلی خود اطلاع کافی ندارند که در این موارد با دسترسی راحت و آسان به سایتها و همچنین مشاوره با یک متخصص زنان و زایمان خوب، حاملگی ناخواسته به راحتی قابل پیشگیری است.

استفاده اشتباه از روش‌های جلوگیری از بارداری

افرادی که از روش‌های پیشگیری از بارداری استفاده می‌کنند، اما به دلیل داشتن آگاهی کم و محدود و یا به دلیل خطایی که همان لحظه رخ می‌دهد و متوجه نمی‌شوند، از این روش‌ها درست استفاده نمی‌کنند و منجر به حاملگی می‌شود. به عنوان مثال، اگر شخص نداند که کاندوم نباید پاره شود و باید با احتیاط باز شود و نباید از ناخن یا قیچی استفاده شود، ممکن است با رخ دادن یک خطا و پاره شدن کاندوم، حاملگی رخ دهد. افرادی که نمی‌دانند قرص‌های ضدبارداری را باید در زمان‌های خاصی استفاده کنند تا مؤثر باشد، ممکن است با مصرف کردن آن در زمان اشتباه، این قرص تاثیری نداشته باشد و حاملگی رخ دهد.

شکست در جلوگیری از بارداری

یعضی زوج ها با این که از روش پیشگیری درست استفاده می کنند اما دچار بارداری ناخواسته می شوند و به دلیل آن که از نحوه استفاده مطمئن هستند، از روش های اورژانسی استفاده نکرده اند. گاهی مصرف بعضی داروها که با قرصهای ضد بارداری تداخل دارند و باعث کاهش اثر قرص می شود، ناخواسته اتفاق می افتد . حتماً متخصص زنان خود را در مورد داروهایی که مصرف می کنید مطلع سازید.

بارداری ناخواسته در دوران عقد و یا نامزدی

یکی از دلایل حاملگی ناخواسته این است که در دوران نامزدی یا دوستی رابطه جنسی برقرار می شود. البته برخی افراد که در دوران عقد هستند نیز دچار حاملگی ناخواسته می‌شوند؛ چون درست است که زن و شوهر محسوب می‌شوند، اما هنوز زیر یک سقف نرفته‌اند و به دلیل آبروی خود و خانواده‌ها و فرهنگ و سنت‌هایی که وجود دارد، نمی‌توانند در آن زمان بچه‌دار شوند. این افراد قبل از ازدواج با هم رابطه جنسی برقرار می‌کنند و بدون انجام دادن روش‌های پیشگیری خاص یا بدون توجه به نکات ایمنی، رابطه برقرار می‌کنند که منجر به بارداری می‌شود.

چطور از بارداری ناخواسته پیشگیری کنیم؟

مطالب پیشنهادی

بهترین قطره آهن برای کودکان

بهترین قطره آهن برای کودکان سیاه شدن دندان‌های نوزاد به واسطه مصرف قطره آهن یکی از دغدغه‌های همیشگی والدین برای فرزندانشان بوده است. همان‌طور که می‌دانید کودکان باید از پایان ۶ ماهگی هر روز از مصرف قطره آهن برخوردار شوند

نمایش »

انواع روش های زایمان را بشناسید

در سراسر دنیا انواع روش های زایمان وجود دارد. در کشور ایران زایمان طبیعی، زایمان سزارین و زایمان در آب جزء شایع ترین زایمان ها می باشد. البته باید گفت با پیشرفت علم و تکنولوژی، روش های مختلفی وجود دارد

نمایش »

چرخه قاعدگی چگونه است؟

هر ماه از پوشش داخلی رحم، خونی به طور طبیعی جریان پیدا می کند که به آن قاعدگی گفته می شود. بسیاری از زنان و دختران در سیکل قاعدگی علائمی را تجربه می کنند که ممکن است بعضی آن‌ها طبیعی

نمایش »

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.