برای کودکتان چه قطره آهنی خوب است؟

برای کودکتان چه قطره آهنی خوب است؟

همانطور که می‌دانید آهن نقش حیاتی در سلامت انسان داشته و کمبود آن در بدن، به ویژه برای کودکان در حال رشد، عواقب جبران ناپذیری دارد.نوزادان و کودکانی که دچار کمبود آهن هستند در قیاس با سایر کودکان رشد کمتری داشته و دارای مشکلاتی چون کاهش تمرکز، ‌بی اشتهایی، پرخاشگری و… می‌باشند. اهمیت تامین آهن در دوران کودکی به قدری بالاست که پزشکان استفاده از یک مکمل غذایی حاوی آهن (معمولا قطره آهن) را برای هر نوزادی ضروری می‌دانند. به همین خاطر انتخاب بهترین قطره آهن برای کودکان به یک چالش برای والدین تبدیل شده است.

در این مقاله به بررسی اینکه چه قطره آهنی خوب است پرداخته ایم تا مادر ها و پدرها بتوانند انتخاب راحت تری داشته باشند. ویژگی های بهترین قطره آهن شامل موارد زیر است:

-بهترین قطره آهن برای کودکان، قطره ای است که دندان را سیاه نکند.

یکی از اصلی ترین نگرانی های والدین، تیره شدن رنگ دندان های کودک در اثر مصرف آهن است. دلیل این اتفاق این است که بلافاصه پس از تماس پیدا کردن قطره آهن با بزاق کودک و محیط دهان،‌ آهن موجود در آن اکسید شده و بر روی دندان‌ها رنگ سیاه ایجاد می‌کند. این تغییر رنگ به خصوص در کودکانی شدیدتر است که دندان هایشان حداقل یک بار در روز با مسواک یا پارچه، توسط والدین شان تمیز نمی شود. پدر و مادر‌ها علت این تغییر رنگ را پوسیدگی دندان می‌دانند،‌ در صورتی که اینطور نیست.

امروزه انواع مختلفی از قطره‌های آهن ایرانی و خارجی در بازار موجود می‌باشند که با فرمولاسیون خاص خود که در آن از آهن لیپوزومال (سوکروزومیال) استفاده شده است، هیچ‌گونه تغییری در رنگ دندان ها، لثه و مخاط دهان کودک ایجاد نمی‌کنند.

-قطره آهن باید طعم مطلوب و دلپذیری برای کودکان داشته باشد.

دارو دادن به کودکان، چه آنتی‌بیوتیک و چه مولتی‌ویتامین، ‌می‌تواند کار بسیار دشواری باشد. نظر به اینکه قطره آهن نقش بسیار مهمی در رشد و تکامل جسمی کودک و همچنین افزایش بهره هوشی او دارد، طعم مطلوب و دلپذیر، یکی از مهم‌ترین خصوصیت های بهترین قطره آهن برای کودکان است. بسیاری از نوزادان و خردسالان به دلیل طعم بد شربت آهن، آن را تف می‌کنند. در این زمینه برندهای ایرانی و خارجی اقدام به تولید قطره‌های آهن خوش‌ طعم کرده‌اند که کودک شما را به مصرف این مکمل ضروری، ترغیب می‌کند.

-عوارض‌جانبی مصرف آهن در آن به حداقل رسیده باشد

مصرف آهن در بعضی از کودکان سبب بروز عوارض گوارشی چون دل‌درد،‌ یبوست، اسهال و حالت تهوع می‌شود. شربت یا قطره آهن را با شکم خالی به کودک ندهید. اگرچه آهن موجود در مکمل معمولاً به صورت ناشتا بهتر جذب می‌شود، اما ممکن است کودک دچار بیماری شود.

در تهیه بهترین قطره‌های آهن ایرانی و خارجی، از فرمولاسیون سوکروزومیال (لیپوزوم) استفاده شده است که سبب فراهمی  زیستی بالای دارو می‌شود. این نوع قطره‌ها به علت آنکه بر پایه فناوری لیپوزوم می‌باشند، تحمل گوارشی بسیار بالایی دارند و با مخاط دستگاه گوارش تماس پیدا نمی‌کند.

-قدرت جذب قطره آهن بسیار مهم است.

آخرین خصوصیتی که باید بهترین قطره آهن داشته باشد جذب بالا و مناسب آن است. این مسئله به ویژه در کودکانی که به بیماری‌های گوارشی، سلیاک و بیماری‌های التهاب روده مبتلا هستند اهمیت بسیار دارد. یک قطره آهن خوب باید بتواند به طور کامل نیاز کودک به آهن را تامین کرده و در مواردی که کم‌خونی ناشی از فقر آهن و یا اختلال جذب آهن وجود دارد، میزان کافی از این ماده معدنی ضروری را در اختیار بدن کودک قرار دهد.

بهترین قطره آهن ایرانی

قطره خوراکی

مکمل غذایی اختصاصی کودکان حاوی (7 میلی گرم/میلی لیتر) آهن سوکرولیپوزومال

بدون تغییر رنگ در دندان ها

موارد مصرف:

کمک به تامین آهن مورد نیاز بدن و جلوگیری از بروز کم خونی ناشی از فقر آهن

کمک به رشد صحیح ذهنی و شناختی کودکان

کمک به بهبود انتقال اکسیژن در سراسر بدن

کمک به ساخت گلبول های قرمز و هموگلوبین خون در موارد کمبود تامین آهن از طریق تغذیه

مقدار پیشنهادی مصرف:

پودر موجود در ساشه را به بطری حاوی شربت افزوده، در بطری را بسته و به خوبی تکان دهید.

دوز توصیه شده روزانه برای کودکان 7 تا 12 ماه: 1.5 میلی لیتر و کودکان 3-1 سال: 1 میلی لیتر می باشد.

مطالب پیشنهادی

عوارض قرص آهن چیست؟

عوارض قرص های آهن برای کم خونی، در زنان بیشتر می باشد؛ زیرا زنان به آهن بیشتری احتیاج دارند. در نتیجه مکمل بیشتری مصرف می کنند و ممکن است دچار عوارض جانبی شوند. مصرف توصیه شده آهن برای زنان، 18 میلی

نمایش »

انواع کاندوم را بشناسید

کاندوم وسیله ای است که برای جلوگیری از بارداری ناخواسته و همچنین جلوگیری از انتقال بیماری های جنسی در هنگام روایط جنسی مورد استفاده قرار می گیرد. کاندوم یک لایه پلاستیکی می باشد که یا در حین رابطه جنسی روی

نمایش »

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.