باورهای غلط بارداری

باورهای اشتباهی در رابطه با دوران بارداری وجود دارد که موجب اظهار نظرهای غلط و متفاوتی در مورد دوران بارداری زنان خواهد شد. گاهی این باورها علمی نیستند و باعث می شود مادران تصمیمات عجولانه ای بگیرند که خطر و عواقب خطرسازی برای آنان خواهد داشت. در این مطلب با برخی از باورهای نادرست در دوران بارداری آشنا می شوید.

باورهای غلط دوران بارداری

نیاز به استراحت بیش از حد در بارداری

بی حالی و خستگی در سه ماهه اول بارداری وجود دارد. اما این به این معنا نیست که شما تمام روز را استراحت کنید. دلیلی وجود ندارد که خانم بارداری که همه چیزش طبیعی است، کارهای رومزۀ خود را کنار بگذارد؛ بلکه باید با احتیاط بیشتری آنها را انجام دهد. استراحت بیش از حد در دوران بارداری باعث وزن بیش از اندازه مادر و جنین می شود و روند زایمان را سخت‌تر می‌کند. در واقع استراحت در دوران بارداری فقط یک ساعت بیشتر از حد معمول دیگر روزهای زندگی شماست. یعنی شما باید با حفظ فعالیت‌های خودتان، در میانۀ روز، یک ساعت بیشتر از قبل استراحت کنید.

غذا به اندازۀ دو نفر

برخی بر این باورند که زن باردار باید غذای بیشتری میل کند. باید در اوایل بارداری شاخص بدنی مادر اندازه گیری شود و با توجه به آن رژیم مورد نظر داده خواهد شد.

خوردن جگر

عقیده یشتر مردم بر آن است که در زمان بارداری از کم خونی مادر پیشگیری می کند، اما به دلیل ذاشتن ویتامین A زیاد، احتمال دارد خطراتی جهت رشد جنین به وجود آورد. همچنین مصرف جگر آلوده توسط زنان باردار، باعث مسمومیت می شود و در مواردی زایمان زودرس رخ می دهد. 

ورزش نکردن

تحرم در دوران بارداری لازم است، در این زمان به دلیل جلوگیری از اختلال انعقادی، تحرک برای مادر ضروری می باشد. شما باید زیر نظر مربی مخصوص ورزش کنید و ورزش های سبک انجام دهید. ورزش هایی که می توانید انجام دهید، شامل، یوگا، پیلاتس، ورزش های هوازی، پیاده روی و یا حتی شنا در حد متوسط و بدون شیرجه زدن و فشار آوردن زیاد هستند.

رنگی شدن چشم جنین

کودک شما حاصل ژن‌های شما و همسرتان می باشد. در صورتی که ژن رنگی شدن چشم در شما وجود ندارد، کودک شما چشم رنگی نخواهد داشت. بعضی از بانوان فکر می کنند اگر به فردی با چشم های آبی نگاه کنند یا ماده ی غذایی خاصی را مصرف کنند، چشمان فرزندشان آبی خواهد شد. اما هیچ کدام از آن ها علمی نیستند. چشم های کودکتان هر رنگی که باشد زیباست، پس سلامت خود و جنین را به خاطر ظاهر زیبا به خطر نیندازید.

باهوش شدن کودک

تغذیۀ شما می‌تواند در رشد سلول‌های مغز جنین مؤثر باشد. توجه داشته باشید که باید از مصرف خودسرانه ی دارو یا استفاده بی رویه از دمنوش ها خودداری کنید. برای اینکه جنین سالم باشد و تمام اعضای بدنش به درستی رشد کند، پزشک به شما مکمل های غذایی می دهد. خودتان مقدار داروهایتان را افزایش ندهید و به پیشنهاد دیگران، در مورد خوردن ماده ی غذایی خاصی اقدام نکنید.

مطالب پیشنهادی

اولین پریودی دختران چه زمانی است؟

دختران نوجوان از چه سنی اولین پریود خود را تجربه می کنند و در رابطه با مراقبت‌های پریودی چه باید بدانند؟  گاهی در مراحل دوران بلوغ، خون از واژنتان می آید و این زمانی است که شما برای اولین بار

نمایش »

زایمان سزارین و مراحل آن

یک مادر برای فارغ شدن از بارداری باید درد ها و سختی های زیادی را تحمل کند و پس از آن باید یکی از دو روش زایمان سزارین و طبیعی را انتخاب نماید. امروزه براساس آمارهای ثبت شده جهانی، حدود

نمایش »

علائم کمبود آهن خون چیست؟

کمبود آهن خون که رایج ترین اختلال تغذیه‌ای در جهان است، در صورتی ایجاد می‌شود که در بدن شما آهن کافی وجود نداشته باشد. آهن یک ماده معدنی ضروری برای بدن انسان است. این ماده از انتقال اکسیژن در خون

نمایش »

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.