اولین پریودی دختران چه زمانی است؟

دختران نوجوان از چه سنی اولین پریود خود را تجربه می کنند و در رابطه با مراقبت‌های پریودی چه باید بدانند؟

 گاهی در مراحل دوران بلوغ، خون از واژنتان می آید و این زمانی است که شما برای اولین بار پریود شده اید.

بیشتر دختران اولین پریودی را در حدود 14 – 12 سالگی تجربه می کنند. تقریباً هیچ راهی برای پیش بینی دقیق زمان اولین پریود وجود ندارد، اما ممکن است علائم سندروم پیش از قاعدگی را چند روز پیش از اینکه پریود شوید، تجربه کنید.

دوره قاعدگی چیست؟

قاعدگی یکی از نتایج بلوغ است. در این زمان، بدن زن برای تولید مثل آماده می‌شود. هنگامی که لایه رحم ضخیم می‌شود، خون اضافی از طریق کانال واژن بیرون می ریزد. دوره‌های قاعدگی می‌توانند کم، متوسط یا شدید بوده  و در ماه‌های مختلف متفاوت باشند. همچنین سیکل‌های هر نفرنیز با دیگری فرق می کند.

زمان اولین پریود دختران

اولین پریود در بیش‌تر دختران، بین 12 و 13 سالگی آغاز می‌شود. زمانی که اولین نشانه های بلوغ ظاهر شد و تقریباً یک سال پس از رویش موهای زائد، پریود اتفاق می‌افتد. همچنین در ماه های قبل از قاعدگی اول، ترشحات سفید و زرد رنگی خواهید داشت.

علائم اولین پریود

بسیاری از نوجوانان بدون داشتن هیچ گونه علامتی پریود را تجربه می کنند. اما برخی در روزهای منتهی به پریود، سندروم پیش از قاعدگی را تجربه می کنند که شامل علائم زیر است:

 • احساس درد در سینه‌ها
 • نفخ شکمی
 • کمر درد
 • یبوست
 • احساس خستگی بیش از حد
 • ترشحات سفید رنگ یا شفاف از واژن
 • درد
 • بیش از حد احساساتی شدن یا تحریک پذیری

پس از آغاز پریود چه کنیم؟

در حقیقت برای قاعدگی اولتان کار خاصی نیاز نیست انجام دهید، اما به تعدادی لوازم بهداشتی زنانه و تعدای قرص تسکین دهنده (مانند ایبوپروفن و مفنامیک اسید) نیاز دارید. اگر هیچ وسیله بهداشتی نداشتید، با دستمال توالت می‌توانید به صورت موقت نوار بهداشتی درست کنید و این دستمال تا زمان دسترسی به وسایل مناسب، به شما کمک خواهد کرد.

چه مدت پریود طول می کشد؟

اولین پریودتان ممکن است بسیار سبک و به همراه تعداد کمی لکه های خون قهوه ای باشد و یا با لکه های قهوه ای آغاز شود و در روزهایی که شدید می شود، رنگ قرمز روشنی داشته باشد. شاید ماه‌ها طول بکشد تا پریود منظم شده و بر اساس یک برنامه دقیق و منظم پیش برود. بعد از آن، هر ماه به مدت 2 تا 7 روز ادامه خواهد داشت.

تأثیر پریود بر فعالیت های روزانه

برخی از دختران و خانم‌ها بر این باورند که ورزش نکردن در دوره قاعدگی، باعث کاهش یا جلوگیری از درد شکم می‌شود. اما باوری غلط است و شما می‌توانید ورزش، شنا، دوچرخه‌سواری را ادامه دهید و از آن لذت ببرید. پریود شما نباید بر فعالیت‌های روزانه تأثیر بگذارد.

چرا ممکن است یک دوره پریود نشوید؟

اگر تازه دوره‌های قاعدگی را آغاز کرده‌اید یا اگر زنی مسن هستید که به یائسگی نزدیک می شوید، امکان دارد یک دوره پریود نشوید. زمان‌های بسیار حساس در زندگی یا استرس بیش از حد، باعث می شود یک دوره پریود نشوید. اگر شما بیمار باشید، شاید پریودتان قطع شود. در صورتی که بدون هیچ یک از علل فوق دوره های منظمی نداشتید، به پزشک مراجعه کنید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

 • اگر تا 16 سالگی پریود نشده‌اید
 • در بیشتر روزها خونریزی می‌کنید
 • اگر بیش از حد خونریزی می‌کنید
 • اگر دوره شما ناگهان متوقف شده است

مطالب پیشنهادی

شیوه دادن قطره آهن به نوزاد

شیوه دادن قطره آهن به نوزاد از جمله سؤالاتی است که برای والدین پیش می آید. دادن قطره آهن از پایان شش ماهگی، با شروع تغذیه تکمیلی، به اندازه حداکثر 15 قطره توصیه می شود. بهترین زمان دادن قطره آهن

نمایش »

بررسی بارداری ناخواسته

یکی از مسائلی که در زندگی بسیاری از زوجین ممکن است پیش آید، بارداری ناخواسته می باشد. به هر دلیلی حاملگی ناخواسته زوجین را دچار تنش می کند و ممکن تصمیم عجولانه ای بگیرند. این تصمیم ها پشیمانی و عوارض

نمایش »

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.