انواع کاندوم را بشناسید

کاندوم وسیله ای است که برای جلوگیری از بارداری ناخواسته و همچنین جلوگیری از انتقال بیماری های جنسی در هنگام روایط جنسی مورد استفاده قرار می گیرد.

کاندوم یک لایه پلاستیکی مانند می باشد که یا قبل از رابطه جنسی درون واژن زن وارد می شود یا در حین رابطه جنسی روی آلت مرد پوشیده می شود. لایه ای حفاظتی که از ایجاد منی و دیگر مایعات بدن خارج از واژن، یا مقعد نگهداری می کند.

انواع کاندوم

کاندوم ها را می توان با توجه به جنسیت مصرف کننده و به صورت کلی، به دو گروه کاندوم مردانه و زنانه تقسیم نمود. کاندوم زنانه وسیله ای است که برای جلوگیری از انتقال بیماری های مقاربتی و بارداری ناخواسته استفاده می شود.

کاندوم ها متفاوت هستند. استفاده صحیح از آن ها جلوگیری از بارداری و پیشگیری از بیماری ها را تا 98 درصد تضمین می کند. کاندوم ها در اصل همگی به یک هدف استفاده می شوند و تفاوت اصلی آن ها در ظاهر آن هاست.

کاندوم زنانه

احتمالا در مورد کاندوم های زنانه شنیده اید، از آن ها به علت دشواری جاگذاری کمتر مورد استقبال قرار می گیرد. طی آمار مشخص شده در استفاده عادی خطا حدود 21 درصد می باشد، اما باید بدانید استفاده صحیح تا 95 درصد از بیماری های مراقبتی و بارداری پیشگیری کرده و نسبت به کاندوم های مردانه اختلاف بسیار کمی دارند. پیشنهاد می شود برای اطمینان خاطر و افزایش اثر گذاری، همراه با یکی از دیگر راه های کنترل تولد (پیشگیری از بارداری) مثل قرص ها استفاده شوند.

استفاده از آن ها به زنان اجازه می دهد تا از ابتلای خود به بیماری های مقاربتی نظیر سفلیس، سوزاک و … پیشگیری کنند. علاوه بر این، با توجه به اینکه می توان تا ۸ ساعت قبل از رابطه آن را جای گذاری کرد، نیازی نیست در حین رابطه وقفه ایجاد شود تا فرد بتواند کاندوم را درون واژن قرار بدهد.

کاندوم خاردار

کاندوم خاردار بر روی سطح خود برجستگی هایی از جنس لاتکس دارد که موجب افزایش لذت جنسی می شود و چند نوع دارد، مثل خاردار با خارهای درشت یا خارهای کوچک.

کا‌‌ندوم لاتکس و پلاستیکی

افراد بیشتر از کاندوم لاتکس استفاده می کنند. در صورت حساسیت فردی به این ماده، می تواند از انواع پلاستیکی آن استفاده کند. کاندوم های لاتکس و پلاستیکی می توانند در مقابل انواع بیماری های مقاربتی در حین روابط جنسی مختلف (دهانی، واژنی و مقعدی) از شما محافظت کنند.

کاندوم تأخیری

مواد موجود در کاندوم تاخیری سبب بی حسی مقطعی آلت تناسلی شده و از زودانزالی جلوگیری می کند. معمولاً از بنزوکائین به عنوان ماده تأخیری در تولید این محصولات استفاده می شود.

کا‌ندوم های پوشیده از اسپرم کُش

یک ماده شیمیایی به نام نانوکسینول-۹ وحود دارد که اسپرم را از بین می برد. استفاده از این نوع کاندوم ممکن است احتمال بارداری را کاهش دهد، اما مقدار نانوکسینول موجود روی آن کم است و تفاوت چندانی ایجاد نمی کند. اگر حفاظت بیشتری می خواهید، یک ماده اسپرم کش را جدا اضافه کنید. ضمناً این ماده می تواند اندام تناسلی شما را آسیب پذیر کند که می تواند منجر به افزایش احتمال ابتلاء به بیماری هایی نظیر ایدز شود.

کاندوم فضایی

این نوع از کاندوم محصول جدیدی است که برای رابطه ای متفاوت تولید شده و دارای طرفداران بسیاری، به ویژه در بین جوانان است. در اطراف قسمت بیرونی کاندوم فضایی، خارهایی درشت به شکل های مختلف طراحی شده است که موجب تحریک بیشتر می شود. بدنه دارای ضخامت بیشتری است، اما از لحاظ علمی میزان پیشگیری آن مشخص نیست.

کاندوم زبانی (دهانی یا دنتال دم)

کاندوم دهانی یا دنتال دم، از این نوع کاندوم در رابطه دهانی یا مقعدی استفاده می شود. بین دهان و آلت جنسی یم لایه محافظ از پلاستیک یا لاتکس قرار می گیرد که نقش حفاظتی دارد. این نوع کاندوم، احتمال ابتلاء به بیماری های مقاربتی از جمله HPV را کاهش می دهد.

کاندوم و بارداری

از جمله راه های جلوگیری از بارداری های ناخواسته، استفاده از کاندوم ها می باشد. از دیگر راه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ایمپلنت
  • قرص ها
  • آمپول ها

استفاده از انواع کاندوم به شیوه صحیح و مناسب آن، احتمال بارداری را تا حدود ۹۸ درصد کنترل می کند. پیشنهاد می شود جهت اطمینان خاطر، علاوه بر کاندوم از یکی از روش های دیگر کنترل بارداری نیز استفاده کرد.

طرز استفاده صحیح از کاندوم

به طور کلی نکاتی که باید رعایت شوند عبارتند از:

  • جهت حفظ محیط و اطرافیان، هرگز در محیطی مثل توالت و … کاندوم را رها نکنید.
  • هیچ وقت از یک کاندوم دوبار استفاده نشود.
  • هرگز از کاندومی که تاریخ انقضای آن گذشته است استفاده نکنید.

راهنمای استفاده در هر دو جنس:

نحوه استفاده از کاندوم در مردان

پیش از آن که استفاده کنید کاندوم را بررسی نمایید که مشکلی نداشته باشد یا تاریخ آن نگذشته باشد. جهت استفاده صحیح اولا آلت باید سفت و اصطلاحا راست باشد. حباب نوک کاندوم را با انگشتان گرفته و از درست بودنِ جهتِ آن اطمینان حاصل می کنیم. سمتی که در نوک آن برآمدگی دارد باید بیرون باشد.

دقت کنید حین نگه داشتن هوا وارد آن نشود، به همان صورت که دور آن را گرفته اید، کاندوم را روی نوک آلت قرار دهید.

آرام از همه طرف روی آلت تناسلی به پایین ببرید. در صورتی که راحت پایین نرفت اشتباه گذاشته اید، و کاندوم جدیدی را امتحان کنید.

پس از انزال، مرد فورا باید قبل از درآمدن آلت از حالت سفت و راست، از شریک خود جدا شود. کاندوم را نگه داشته تا ترشحات بیرون نریزد سپس به آرامی آن را جدا کرده و دور بیاندازد.

نحوه استفاده از کاندوم در زنان

در ابتدا حتما باید تاریخ انقضای آن را چک کرد. کاندوم زنانه دارای دو حلقه می باشد، یکی حلقه داخلی که انتهای بسته دارد و دیگری حلقه خارجی با انتهای باز.

همان طور که حلقه داخلی را نگه داشته اید کاندوم را به درون واژن ببرید. با استفاده از دو انگشت آن را تا جای ممکن به داخل بفرستید، حلقه خارجی باید همیشه بیرون از واژن، مقابل لبه های آن قرار گیرد. حتی اگر کاندوم زنانه در حین رابطه جنسی وارد واژن شد، باید آن را در جای خود تنظیم کرد.

وقتی دخول صورت گرفت، باید چک کرد که آلت مرد بین کاندوم و دیواره واژن نرفته باشد. بعد از اتمام رابطه جنسی باید به آرامی از سمت حلقه خارجی بیرون کشیده شود. اطمینان حاصل کنید که هیچ اسپرمی وارد واژن نمی شود.

مطالب پیشنهادی

بارداری به روش IVF چگونه است؟

داشتن فرزند بعد از گذشت مدتی از ازدواج، جزو خواسته های عموم زوج های جوان است. کودکان به زندگی طراوت می بخشند و والدین را از روزمرگی خلاص می کنند. امروزه شرایط و سبک زندگی، تغذیه نامناسب و فعالیت های

نمایش »

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.