آیا می توان هم پریود بود و هم باردار؟

ما خانم ها علاقه مندیم که به درک کاملی از عادت ماهانه و چگونگی عملکرد سیستم تولید مثل برسیم. زمان موعد پریود برای خانم ها نشان از آن دارد که باردار نمی باشند و همه چیز مرتب است.

البته این امکان وجود دارد که شما در طول مراحل اولیه بارداری، ترشحاتی را از آلت تناسلی تان داشته باشید که معمولاً به رنگ صورتی روشن یا قهوه ای تیره می باشد.

پریود در برابر بارداری

پریود شما به صورت ماهیانه یا زمانی که تخمک بارور شود صورت می گیرد. تخمک ها هر ماه یک بار از تخمدان آزاد می شوند. زمانی که تخمک بارور می شود، به خارج از رحم می آید و از طریق واژن منجر به ایجاد خونریزی می شود.

خونریزی در طول یک پریود معمولی، با میزان درد ناچیزی شروع  شده و رفته رفته دردناک تر می شود و رنگ خون به رنگ قرمز تیره تبدیل می شود. همچنین در آخر دوره ی پریود، رنگ خون روشن تر می شود و مقدار خون کاهش می یابد.

تفاوت مابین پریود و بارداری کاملاً مشخص است: در زمانی که شما باردار هستید، شما به هیچ وجه دچار پریود نخواهید شد. ولی این تفاوت در همه موارد کاملاً مشخص نیست.

خونریزی یکی از علائم اخطار می باشد، ولی نشان دهنده مورد بدی نمی باشد. بعضی از افراد حتی بعد از مشاهده ی خروج ترشحاتی از واژن خود در طول دوره سه ماهه اول بارداری، نوزادان سالمی را به دنیا می آورند. در صورتی که شما در طول دوره بارداری دچار خونریزی شوید، این خونریزی به موردی غیر از قاعدگی عادی مربوط می شود.

دلایل متوجه نشدن بارداری

  • داشتن دوره‌های نامنظم عادت ماهانه

حدود 30درصد خانم ها، از مشکل نامنظمی عادت ماهانه رنج می برند.  بی‌نظمی در قاعدگی،  به این معناست که دوره ی عادت ماهانه ی آن‌ها بین‌ ۲۱ تا ۳۵ روز قرار نمی‌گیرد. در این حالت، داشتن تأخیر در عادت ماهیانه امری طبیعی برای این دسته از خانم‌ها تلقی می‌شود و نگران بارداری نمی‌شوند. برخی از خانم‌ها به دلایل مختلف، تنها چند بار در سال پریود می‌شوند؛ بنابراین پریود نشدن به‌‌مدت چند ماه، چندان موجب نگرانی‌شان نمی‌شود و احتمال بارداری نمی‌دهند.

  • لکه‌بینی متناوب

در تمام طول مدت بارداری برخی بانوان دچار لکه‌بینی می شوند. این مسئله باعث می شود آن را با دوره پریود اشنباه بدانند و احتمال دهند باردار نیستند.

  • خانم‌هایی بدون هیچ علامت و نشانه‌ای از بارداری

برخی زنان هیچ نشانه ای ندیده اند و از بارداری خود اطلاع ندارند. این بانوان هیچ‌ علائمی از بارداری همچون کمردرد، گرفتگی لگن، حالت تهوع صبحگاهی و… ندارند. احساس آن ها کاملاً خوب و معمولی به نظر می رسد.

  • برآمدگی شکم براثر بارداری یا چاقی

قضیه چاقی بیش‌ازحد، در کشورها به معضلی حاد تبدیل شده است. اگرچه برآمدگی شکم در زمان حاملگی امری واضح است، چراکه شکم بسیار بیشتر از باقی نواحی بدن رشد خواهد کرد. با این حال ممکن است برای کسی که دارای اضافه‌ وزن بیش از اندازه است، بارداری و برآمدگی شکم به چاقی ربط داده شود و احتمال باردار بودن داده نشود.

  • انکار

به دلایل مختلفی مانند شرم یا ترس برخی از خانم ها بارداری خود را باور ندارند و علائم آن را به چاقی یا ورزش نکردن ربط می دهند. اضافه وزن خود را در اثر ورزش نکردن میدانند. معمولاً روی ایده خود پافشاری می‌کنند، به این خاطر که قبول مسئله بارداری برایشان بسیار استرس‌ زا می باشد.

  • استفاده از روش‌های جلوگیری از بارداری

یکی از دلایل اصلی که موجب می‌شود زنان دیر به پزشک مراجعه نمایند و متوجه بارداری خود نشوند، استفاده از روش‌های جلوگیری از بارداری، به‌خصوص قرص است.

غالباً اکثر خانم‌ها با استفاده از این قرص‌های ضدبارداری، زمان عادت‌ ماهانه متناوبی ندارند و شاید سه یا چهار بار در سال پریود شوند. به‌ همین دلیل خیلی به عدم قاعدگی خود فکر نمی‌کنند و احتمال بارداری را نمی‌دهند.

مطالب پیشنهادی

علت افزایش حرارت بدن در دوران بارداری

افزایش حرارت بدن خانم ها در دوران بارداری طبیعی است، زیرا تغییرات هورمونی باعث فزایش جریان خون در سطح پوست شما می شود که در نتیجه احساس گرما و گرگرفتگی می کنید. افزایش خون باعث افزایش درجه حرارت به ویژه

نمایش »

ترشحات واژینال در زمان بارداری

ترشجات واژینال در زمان بارداری افزایش می یابد و این کاملا طبیعی است. ایت ترشحات بدون بو، بی رنگ و تقریبا شیری رنگ می باشد. اما گاهی تغییر رنگ می دهند، که نشان دهنده مشکلی می باشد و باید سریع

نمایش »

کمبود آهن چه تاثیری بر پوست دارد؟

  علائم کمبود آهن می توانند شامل خستگی، کمبود انرژی و تنگی نفس باشد. در صورتی که این بیماری بدون درمان رها شود، احتمال ابتلای فرد به بیماری های قلبی و ریوی بیشتر می شود. از این رو، شناسایی تمام

نمایش »

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.