آیا امکان پریود در طول بارداری وجود دارد؟

پریود در طول بارداری امکان پذیر نیست. گاهی زنان در اوایل بارداری دچار لکه بینی می شوند که معمولاً به رنگ صورتی روشن یا قهوای تیره است. اما خونریزی های احتمالی واژن در طول بارداری همان قاعدگی نیست. در اینجا بیشتر در این رابطه آشنا می شوید.

تفاوت قاعدگی و خونریزی در بارداری

قاعدگی در زنان هر ماه ایجاد شده و معمولاً تخمک گذاری نیز در طی هر سیکل قاعدگی انجام می گیرد. هر ماه یک تخمک از تخمدان آزاد می شود. اگر بارداری پس از تخمک گذاری صورت نگیرد، تخمک ها از رحم به واژن منتقل شده و از طریق واژن دفع می شوند. خونریزی قاعدگی در ابتدا کم است و سپس بیشتر و پر رنگ تر می شود و در انتهای سیکل قاعدگی، خونریزی کم رنگ تر شده و از حجم آن کاسته می شود.

تفاوت میان خونریزی در بارداری و پریود، مشخص است؛ زیرا در صورت وقوع بارداری، قاعدگی وجود ندارد، اما این امر همیشه واضح نمی باشد. بسیاری از زنان ادعا می کنند در طول بارداری هم پریود می شوند. خونریزی در بارداری یک علامت هشدار دهنده است، اما بدان معنی نیست که خونریزی در بارداری همیشه نگران کننده است. بسیاری از زنان با وجود لکه بینی در سه ماه اول بارداری، نوزادان سالمی دارند.

دلایل خونریزی در سه ماه اول بارداری

 • لانه گزینی

برخی زنان در هفتهٔ قبل از موعد معمول پریودشان در اوایل بارداری، خونریزی سبک یا لکه‌بینی دارند و ممکن آن را با پریود اشتباه بگیرند. این نوع خونریزی عموماً سبک‌تر از یک پریود معمولی است و فقط یک یا دو روز رخ می دهد. این لکه بینی را خونریزی لانه گزینی می نامند و زمانی ایجاد می شود که تخمک بارور شده و در دیواره رحم لانه گزینی می کند و معمولاً در زمان انتظار برای قاعدگی اتفاق می افتد.

 • عفونت واژینال

دیگر علت خونریزی در بارداری، عفونت واژینال است. عفونت واژینال سبب خونریزی خودبخودی در دوران بارداری می شود و خونریزی ممکن است با ترشحات غیر طبیعی واژن همراه باشد.

 • سقط جنین

علت خونریزی در بارداری، می تواند سقط جنین باشد. خونریزی، درد شکم و کمر درد از علائم رایج سقط جنین هستند سقط جنین در 15 تا 20 درصد بارداری ها ایجاد می شود و معمولاً در 12 هفته اول بارداری رخ می دهد. نقص ژنتیکی مهمترین علت سقط جنین است.

 • بارداری خارج رحم

بارداری خارج رحم یکی دیگر از علت های خونریزی در بارداری است. خونریزی ملایم واژینال و افزایش درد شکم، از علائم بارداری خارج رحم می باشد. حاملگی خارج رحم هنگامی است که تخمک بارور شده در خارج از رحم لانه گزینی می نماید و خون رسانی کافی برای رشد طبیعی جنین و ادامه بارداری وجود نداشته است. در بیشتر موارد، بارداری خارج رحم در یکی از لوله های رحمی (فالوپ) ایجاد می شود. با افزایش سن بارداری و اتساع لوله رحمی، درد شکمی شدیدتر می شود. گاهی اوقات حاملگی خارج رحم باعث پارگی لوله فالوپ و خونریزی شدید می گردد.

 • بارداری مول

بارداری مول یک ناهنجاری بارداری است که منجر به رشد بافت غیر طبیعی در رحم می شود. بارداری مول یک بارداری طبیعی نیست. بارداری مول به بیماری تروفوبلاستیک حاملگی یا مول هیداتی فرم نیز معروف می باشد. در بارداری مول کامل، فقط بافت غیر طبیعی در رحم ایجاد می شود و جنین وجود ندارد؛ در حالیکه بارداری مول ناکامل شامل تشکیل بافت غیر طبیعی در رحم به همراه بروز نقایص شدید جنینی است. حاملگی مول منجر به تشکیل جنین طبیعی یا زایمان موفق نمی شود.

 • هماتوم ساب کوریونیک

از علل دیگر خونریزی در بارداری هماتوم ساب کوریونیک است. اگر خونریزی بین ساک بارداری و دیواره رحمی ایجاد شود، به آن خونریزی ساب کوریونیک می گویند. هماتوم ساب کوریونیک را می توان با سونوگرافی مشاهده کرد. در بیشتر موارد، خونریزی ساب کوریونیک جذب می شود اما در صورت عدم جذب خون لخته شده، این خون از طریق واژن به صورت خونریزی دفع می شود. در هماتوم ساب کوریونیک ممکن است علائم زیر را مشاهده کنید:

 • درد پشت کمر
 • گرفتگی یا درد شکمی
 • غش یا از دست دادن هوشیاری
 • درد در قسمت شانه
 • تغییرات ترشحات واژینال
 • تهوع و استفراغ کنترل نشده

از نظر علمی امکان پریود در بارداری، وجود نداشته و عوامل مختلفی می توانند علت خونریزی در بارداری باشند. اگرچه ممکن است بعضی زنان نشانه هایی مشابه پریود در سه ماه اول بارداری مشاهده کنند. این علائم شامل:

 • خونریزی واژینال
 • گرفتگی خفیف
 • تحریک پذیری
 • درد بخش تحتانی شکم

اگر این علائم شدید باشد یا از بین نرود و خانم باردار در سه ماهه دوم یا سوم بارداری باشد، باید فورا اقدامات درمانی انجام شود.

مطالب پیشنهادی

چرا کمبود آهن باعث ریزش مو می شود؟

آهن نقش مهمی در تولید هموگلوبین دارد، یک پروتئین ضروری که بدن شما از آن برای انتقال اکسیژن در خون استفاده می کند. زمانی که سطح آهن کم باشد، انتقال اکسیژن به سلول های مهم، مانند سلول هایی که رشد

نمایش »

شیردهی و تغذیه کودکان

تغذیه با شیر مادر هم در زنان و هم کودکان، فواید زیادی برای سلامتی دارد. منطق پشت تصمیم یک زن برای شیردهی یا عدم شیردهی، می تواند به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد، چه به طور مستقل و چه در

نمایش »

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.