آیا امکان بارداری در یائسگی وجود دارد؟

آیا در دوران یائسگی می توان باردار شد؟ با رسيدن به سن متوسط ۴۰ سالگي، یائسگی شروع می شود که معمولاً پایان مرحله تولید مثل در زنان است. بلوغ، قاعدگی، بارداری و یائسگی، جزء مراحل مختلف چرخه بیولوژیکی زنان هستند. احتمال بارداری در زنان، با عبور از ۳۵ سالگی به تدریج کاهش می یابد. با رسیدن به سن متوسط ۴۰ سالگی، یائسگی شروع می شود که معمولاً پایان مرحله تولید مثل است.

یائسگی چه زمانی آغاز می شود؟

جنین های دختر با تعداد محدودی تخمک در درون تخمدان ها متولد می شوند. با رسیدن به سن بلوغ و شروع سیکل های ماهانه، هر ماه 15 تا 20 عدد از این تخمک ها شروع به رشد می کند، ولی فقط یکی از آنها به تخمک بالغ تبدیل شده و طی فرآیندی به نام تخمک گذاری از تخمدان خارج می شود. این روند هر ماه تکرار می شود تا زمانی که فرد وارد دوران یائسگی شود.

در دوران یائسگی تولید هورمون ها (خصوصاً هورمون استروژن) در بدن به گونه ای کاهش پیدا می کند که دیگر تخمدان ها قادر به تولید تخمک بالغ نخواهند بود. در نبود تخمک بالغ، امکان بارداری در یائسگی برای فرد وجود ندارد. اما آیا به راستی امکان بارداری در دوران یائسگی به طور کامل از بین می رود؟ آیا احتمال بارداری در اوایل یائسگی وجو دارد؟

بارداری در دوران پس از یائسگی

باردار شدن تا رسیدن به مرحله یائسگی امکان پذیر است، اما کار آسانی نیست. با شروع دوره یائسگی اگرچه پریودهای شما نامنظم است، اما تخمک گذاری هنوز ادامه دارد و تخمدان ها تخمک های بالغ را آزاد می کنند.

احتمال بارداری در زمان یائسگی

باتوجه به افزایش چشم گیر سن ازدواج و فرزند آوری، بسیاری از بانوان در سنین بالا اقدام به بارداری و مادر شدن می کنند. امروزه تحقیقاتی در زمینه معکوس کردن و کند کردن روند یائسگی در حال انجام است که در آن با کمک درمان های هورمونی، مانع از خاموش شدن تخمدان ها می شوند. یکی دیگر از امکانات در دسترس برای این افراد، کمک گرفتن از روش های کمک باروری همچون IVF است. البته نکته بسیار مهم این است که هیچ یک از این روش ها، مانع از خطرات بارداری در سن بالا نمی شوند.

به گفته­ دکتر کریس ونتر، متخصص زنان و زایمان، بین هجده و سی و دو سالگی حداکثر قدرت باروری را دارید و از سی و دو تا حدود سی و هفت یا سی و هشت سالگی، قدرت باروری کاهش تدریجی خواهد داشت. بطوریکه پس از سی و هشت سالگی کاهش شدیدی در باروری به وجود می­ آید و در اکثر بانوان، با نزدیک شدن به چهل و دو سالگی قدرت باروری به شدت کاهش می یابد. همان طور که مسن­تر می ­شوید، هم در کمیت (ذخایر تخمدان) و هم کیفیت (مربوط به سن) تخمک کاهش وجود خواهد داشت.

روش های افزایش احتمال بارداری در دوران یائسگی

اگر تصمیم دارید در دوران یائسگی باردار شوید و پس از شش ماه تلاش باردار نشده اید، باید با پزشک مشورت کنید. روش های زیر می تواند احتمال بارداری شما را افزایش دهد:

  • مقاربت در طی تخمک گذاری: هر ماه علائم تخمک گذاری (مانند حساسیت پستان ها، نفخ شکم، افزایش میل جنسی، گرفتگی خفیف و ترشحات سفید) را با دقت بررسی کنید. زمان تخمک گذاری بارورترین زمان در چرخه قاعدگی است.
  • ژیم و ورزش: رعایت یک رژیم غذایی متعادل در داشتن تناسب اندام کمک زیادی به شما می کند. همچنین تا حد امکان سعی کنید هر روز به طور منظم به انجام تمرینات ورزشی بپردازید. ورزش باعث افزایش سطح سلامت شده و احتمال بارداری را بهبود می بخشد.
  • لقاح آزمایشگاهی:  انجام IVF یا لقاح آزمایشگاهی در دوران یائسگی، می تواند به بارداری شما کمک کند. در این روش ممکن است مجبور شوید از تخمک هایی که در گذشته منجمد شده اند یا از تخمک های اهدایی استفاده کنید. همچنین برای آماده سازی بدن برای کاشت و بارداری، به هورمون درمانی نیاز خواهید داشت.

به طور کلی، بارداری در شروع یائسگی امر ناممکنی نیست. تغییر شیوه زندگی و استفاده از درمان های پزشکی، به شما کمک می کند که بتوانید در شروع مرحله یائسگی باردار شوید.

مطالب پیشنهادی

قرص آهن چه فوایدی دارد؟

آهن یکی از مواد معدنی بسیار مهم در بدن است و مهم‌ترین تأثیر آن در شکل‌گیری و اکسیژناسیون خون می باشد. آهن عضو اصلی در سنتز نوعی پروتئین در سلول‌های قرمز خونی است که هموگلوبین نام دارد. نقش اصلی هموگلوبین

نمایش »

کودک از چه زمانی راه می رود؟

در طول اولین سال زندگی، کودک شما مشغول تقویت تمام عضلات بدن و کار روی هماهنگی آنها می باشد. در ایتدا او نشستن، غلت زدن و چهار دست و پا رفتن را می آموزد و به مرور زمان، کودک راه

نمایش »

انواع روش های زایمان را بشناسید

در سراسر دنیا انواع روش های زایمان وجود دارد. در کشور ایران زایمان طبیعی، زایمان سزارین و زایمان در آب جزء شایع ترین زایمان ها می باشد. البته باید گفت با پیشرفت علم و تکنولوژی، روش های مختلفی وجود دارد

نمایش »

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.